III seminarium młodych medioznawców i komunikologów – Collegium Da Vinci Poznań

III seminarium młodych medioznawców i komunikologów

Do It Yourself w mieście Know-How

III seminarium młodych medioznawców i komunikologów

Data

10.11.2017

Godzina

09:30 - 16:00

Miejsce

Collegium Da Vinci

Bilety

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.

Podziel się

Uczestnicy seminarium zostaną podzielni na kilka sekcji tematycznych, bądź metodologicznych (w zależności od podejmowanej problematyki). Każda sekcja tematyczna lub metodologiczna będzie miała swojego opiekuna naukowego.

Tematyka: media, technologie i komunikacja (metodologia badań nowych mediów)

  • człowiek w zdigitalizowanym świecie – teorie, koncepcje, metody i praktyki badawcze
  • digitalizacja przestrzeni społeczno-kulturowej, politycznej, medialnej i edukacyjnej
  • nowe trendy w badaniach (np. big data, digital methods, new tools)

Warsztaty tematyczne:

  • praktycznego wymiaru badań naukowych
  • komercjalizacji wyników badań naukowych
  • promocji wyników badań naukowych

Spotkania z mentorami:

  • prof. dr hab. Wanda Krzemińska
  • prof. DSW dr hab. Tomasz Misiak
  • dr hab. Michał Głowacki

Prelekcje:

10 listopada 2017 r.
  • Tematy wystąpień
    • Metodologia badań jakościowych - jeden z „filarów" badań w obszarze komunikologii?

      prof. CDV dr hab. Bogusława Dorota Gołębniak, CDV

    • Cyfry kontra litery - w stronę komunikacji liczbowej...

      prof. dr hab. Wanda Krzemińska, CDV

    • W poszukiwaniu znaczeń. Etymologia i wędrujące pojęcia w badaniach społecznych i humanistycznych.

      prof. DSW dr hab. Tomasz Misiak, DSW

    • Kultura organizacyjna mediów publicznych - studium przypadku projektu badawczego

      dr hab. Michał Głowacki, UW

Prelegenci:

prof. dr hab. Bogusława Gołębniak

Pedagożka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związana z tą Uczelnią do 2000 roku. W latach 2000-2015 pracowała w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Kierowała Zakładem Badań nad Rozwojem Profesjonalnym Nauczycieli oraz Zakładem Pedeutologii (2005-2015). Pełniła funkcje prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (2003-2012) oraz prorektora ds. nauki (2012-2015). Uczestniczy w pracach programowych w zakresie europejskich doktoratów profesjonalnych dla nauczycieli (EDiTE/Horyzont 2020). Jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Brała udział w pracach Komitetu Rozwoju Polskiej Edukacji Narodowej PAN przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Pedagogicznym. Od 2012 roku pełni funkcję redaktorki naczelnej wydawanego we współpracy Towarzystwa z DSW Forum Oświatowego. Jest także członkiem rad programowych kilku innych punktowanych czasopism pedagogicznych. Należy do ISCAR-a – międzynarodowego stowarzyszenia badaczy lokujących swe projekty w perspektywie społeczno-kulturowej. Jest autorką wyróżnionych nagrodami ministrów podręczników akademickich, kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz kilku ekspertyz w zakresie współpracy szkół z uczelniami w edukacji

prof. dr hab. Wanda Krzemińska

Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; w tymże uniwersytecie pracowała jako pracownik naukowo-dydaktyczny do uzyskania profesury. Wykładała równolegle na Uniwersytecie Warszawskim (1998-2001), a jako visiting profesor, również we Francji (Paryż, Lyon, Saint Nazaire, Besancon) i w Rosji (Moskwa). W latach 2005-2017 pracowała w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, a od roku 2016 – w Colegium Da Vinci w Poznaniu.

W latach 90., w ramach prac ministerialnej komisji ds. reformy szkolnictwa wyższego ówczesnego MEN, współtworzyła nowy system edukacji dla uczelni wyższych (3+2). Opublikowała ok. 80 publikacji naukowych, w większości artykułów, w dziedzinach glottodydaktyki, lingwistyki stosowanej (do 1989) i nauk o komunikowaniu (od 1990); wypromowała 6 doktorów i 230 magistrów. Przez 18 lat zarządzała strukturami uczelnianymi, głównie w Poznaniu i Wrocławiu. Kierowała zakładami naukowymi w UAM i DSW, współkierowała dwoma instytutami naukowymi UAM. Była też wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Lingwistyki Stosowanej oraz senatorem (DSW). W latach 1994-1997 pracowała w Paryżu jako vice dyrektor, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk; promowała naukę polską we Francji oraz budowała zręby współpracy pomiędzy uczelniami polskimi i francuskimi. W ramach projektu UE przez 12 lat współpracowała z francuską organizacją ARAPEN, na rzecz integracji kulturowej młodzieży europejskiej i jej przygotowania do ochrony środowiska.

Obszary zainteresowań naukowych to: języki i ich funkcjonowanie, komunikowanie językowe, wielojęzyczność i wielokulturowość, nowe media, komunikacja wizualna, zmiany zachowań językowych zachodzące pod wpływem cyfryzacji, przyszłość narzędzi komunikowania, prognozowanie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, kompresja przekazów językowych i multimedialnych, europejska polityka językowa.

Nagrody i odznaczenia: 2 nagrody Rektora UAM za osiągnięcia dydaktyczne (1986, 1991), nagroda naukowa Rektora UAM (1989), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1994).

dr hab. Michał Głowacki

Doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o mediach. W pracy naukowej zajmuje się polityką medialną, mediami publicznymi, systemami odpowiedzialności mediów i kulturą innowacji. W 2010 r. w Departamencie Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego w Radzie Europy w Strasburgu koordynował pracami grupy ekspertów w zakresie zarządzania mediami publicznymi (Ad hoc Advisory Group on Public Service Media Governance, MC-S-PG). Obecnie prowadzi badania w ramach projektu NCN pt. „Kultura organizacyjna mediów publicznych: ludzie, wartości procesy” (2015-2018); celem projektu jest zdiagnozowanie w jakim stopniu kultury organizacyjne mediów publicznych w Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Kanadzie, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wspierają innowację i kreatywność – creativemediaclusters.

Celem wystąpienia jest ukazanie podstaw teoretycznych i metodologicznych projektu “Kultura organizacyjna mediów publicznych w ekosystemach cyfrowych: ludzie, wartości, procesy”, który jest realizowany na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu NCN, SONATA 8 (2015-2018). W oparciu o studium przypadku projektu badawczego autor zaprezentuje proces tworzenia się i rozwoju tematu badawczego. Podejmie także próbę odpowiedzi na pytanie: co decyduje o sukcesie uzyskanego grantu?

dr hab. Tomasz Misiak

Autor książek „Estetyczne konteksty audiosfery” i „Kulturowe przestrzenie dźwięku” oraz wielu artykułów w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych. Podstawowy obszar zainteresowań: sound studies, ekologia akustyczna, obecność dźwięku w kulturze współczesnej, muzyka. W swoich badaniach, łącząc refleksję filozoficzną i historyczną, podejmuje namysł nad tymi kontekstami współczesnej kultury, w których istotną rolę odgrywa dźwięk i sprzężone z nim rozmaite sposoby słuchania. Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Kontakt:

Masz pytania? Odezwij się do nas!
dr Anna Zięty

anna.ziety@cdv.pl

Katedra Edukacji i Nowych Mediów CDV

ORGANIZATORZY