Studia dostępne dla każdego
Dążymy do tego, aby studia w Collegium Da Vinci były dostępne dla każdego, dlatego eliminujemy wszelkie bariery, które mogłyby uniemożliwić osobom z niepełnosprawnością korzystanie z naszej uczelni. Jesteśmy uczelnią pozbawioną barier architektonicznych, otwartą na indywidualne potrzeby każdego studenta bez względu na rodzaj niepełnosprawności. Zajęcia odbywają się w budynku przystosowanym do potrzeb i ograniczeń wynikających z indywidualnych dysfunkcji (podjazdy, szerokie windy, przystosowane toalety, nagłośnienie sal, szerokie korytarze, sale opisane za pomocą Alfabetu Braille’a).
Rzecznikiem praw studentów z niepełnosprawnością jest Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością. Jego podstawowym zadaniem jest reprezentowanie interesów niepełnosprawnych studentów przed organami uczelni, nauczycielami akademickimi i na zewnątrz.
Rzecznik praw studentów z niepełnosprawnością
dr Beata Zamorska
Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością
Pedagożka, zaangażowana w projekty związane ze zmianą w edukacji. Prowadzi badania interwencyjne (interwencje formatywne), inspirowane historyczno-kulturową teorią działalności oraz filozofią dialogu.
W latach 2000-2014 adiunkt w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, we Wrocławiu. Od 2008 r. współpracuje w International Society of Cultural-historical Activity Research (ISCAR), w którym pełni funkcję koordynatorki krajowej. Zainicjowała utworzenie jednej z pierwszych klas integracyjnych w Poznaniu (w SP nr 6), w której pracowała cztery lata jako nauczycielka. Od 2016 r. pracuje w Katedrze Edukacji i Nowych Mediów CDV. Angażuje studentów w badanie praktyki edukacyjnej w ramach “Latającej Akademii CDV” – wspólnie ze studentami odbywa wizyty studyjne w miejscach innowacji edukacyjnych.
Prowadzi Laboratorium Rozwoju Profesjonalnego przy CDV.
Zadania Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością:
- Reprezentowanie interesów studentów z niepełnosprawnością przed organami uczelni, nauczycielami akademickimi i na zewnątrz.
- Rozpoznawanie problemów, potrzeb, i oczekiwań studentów z niepełnosprawnością i pomoc w skutecznym ich rozwiązywaniu.
- Pomoc w dostosowaniu formy egzaminów do indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
- Organizowanie zindywidualizowanych form wsparcia umożliwiającego korzystny przebieg studiów.
- Informowanie kandydatów na studia o możliwości kształcenia na Uczelni osób z niepełnosprawnością.

Formy wsparcia w CDV
-
Asystent osoby z niepełnosprawnością
Studenci z niepełnosprawnością, która uniemożliwia im samodzielne sporządzanie notatek w trakcie wykładów, samodzielne przebywanie na uczelni przez cały dzień zajęć mogą ubiegać się o pomoc asystenta. Zadania asystenta osoby z niepełnosprawnością ustalane są indywidualnie w zależności od potrzeb. Decyzja o przyznaniu wsparcia uzależniona jest od ilości studentów, którzy o nie wnioskują.
-
Parking
Osoby niepełnosprawne mogą parkować na parkingu przed nowym budynkiem (od strony ul T. Kutrzeby). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych (3) pierwszeństwo mają osoby ze znacznym stopniem ograniczenia ruchu. Maila w sprawie przyznanie miejsca należy kierować do Pełnomocnika.
-
Tłumacz języka migowego lub stenotypista
Osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą ubiegać się o przyznanie tłumacza języka migowego lub stenotypisty. Decyzja o przyznaniu wsparcia uzależniona jest od ilości studentów, którzy o nie wnioskują.
-
Pomoc psychologiczna
Czasem zdarza się, że studenci nie radzą sobie ze stresem wynikającym z obciążeń związanych ze studiowaniem, myśli o zbliżającej się sesji wzbudzają silny niepokój, mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Uczelnia współpracuje z poradnią psychologiczną, która świadczy usługi psychologiczne, psychoterapeutyczne i coachingowe. Uczelnia wspiera studentów w kryzysie poprzez bezpłatne konsultacje psychologiczne.
-
Kserowanie notatek i materiałów dydaktycznych
W naszej uczelni działa system Centralnego Wydruku, w ramach którego co semestr studenci z niepełnosprawnością otrzymują doładowanie pozwalające na darmowy wydruk 500 stron (A4, czarno-białe).
-
Wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego
Uczelnia dysponuje sprzętem elektronicznym – dyktafony, laptopy, który studenci z niepełnosprawnością mogą wypożyczać w trakcie studiowania. Informacji o funkcjonowaniu wypożyczalni udziela Pełnomocnik Rektora ds. studentów z Niepełnosprawnością.
-
Indywidualna Organizacja Studiów (IOS)
IOS pozwala na określenie indywidualnego planu składania egzaminów i zaliczeń przewidzianych w planie studiów dla Twojego kierunku. Zgodę na IOS wyraża Dziekan na umotywowany wniosek studenta i obejmuje semestr lub rok akademicki. Dziekan wyznacza opiekuna naukowego studenta, który studiuje wg IOS. Poszczególni nauczyciel akademicki określając warunki zaliczenia przedmiotu w ramach IOS uwzględniając założone efekty kształcenia i określają zakres ewentualnego zwolnienia z obecności na zajęciach. Każdy wniosek o studiowanie według IOS rozpatrywany jest indywidualnie przez dziekana wydziału.
-
Urlop od zajęć
Możesz zwrócić się o urlop: zdrowotny (na czas trwania choroby, leczenia lub rehabilitacji), losowy, z innych przyczyn („dziekański″). Decyzję o udzieleniu urlopu podejmuje Dziekan Twojego wydziału. Pamiętaj, że umotywowany wniosek o udzielenie urlopu należy złożyć niezwłocznie po wystąpieniu przyczyny uzasadniającej ubieganie się o urlop. Przebywając na urlopie, możesz uczestniczyć w określonych zajęciach lub zaliczać wybrane przedmioty po uzyskaniu zgody Dziekana. Dzięki temu możesz realizować program danego roku lub semestru w znacznie zmniejszonych dawkach.
-
Biblioteka - wypożyczanie książek
Osoby z niepełnosprawnością mogą wypożyczać jednorazowo więcej pozycji (16 książek oraz 5 materiałów audiowizualnych) i dłużej z nich korzystać (książki mogą być wypożyczone na okres do 60 dni, zaś materiały audiowizualne na okres do 28 dni), a także wypożyczać je przez upoważnioną osobę. Więcej informacji udzielają pracownicy biblioteki.
Kontakt
dr Beata Zamorska
031 (Rotunda)
Podstawą pracy Pełnomocnika jest respektowanie prawa studenta do prywatności i samodzielności. Stąd też umówione spotkania odbywają się w odosobnionym pokoju lub online.