Poznaj partnera kierunku
Poznaj wykładowców kierunku
rozwińO mnie
rozwińabsolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie skończyła studia magisterskie oraz doktoranckie, broniąc tytułu doktora nauk medycznych. Działaczka społeczna, wolontariuszka z 20- letnim stażem, wieloletnia prezeska Fundacji Mam Marzenie, autorka podcastu, w ramach którego rozmawia z ludźmi zmieniającymi świat na lepsze, pomysłodawczyni i założycielka Kawy Dobra – autorskiej agencji dobra budującej strategie zaangażowania społecznego dla osób publicznych i dla biznesu. Absolwentka studiów podyplomowych z CSR i Zrównoważonego Rozwoju na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Psychologii Wizerunku na SWPS w Warszawie. Pomysłodawczyni kierunku ESG Management.
Katarzyna Wągrowska
Wykładowczyni
Katarzyna Wągrowska
Wykładowczyni
rozwińO mnie
rozwińEko-aktywistka, twórczyni internetowa. Autorka bloga Ograniczam Się i książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”(Znak, 2017). Założycielka Klubu Zmieniaczy Świata. Współzałożycielka Po-Dzielni (2018) – pierwszego w Polsce freeshopu, oraz stowarzyszenia Po-Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia. Ekspertka inicjatywy UNEP-GRID Climate Leadership. Działa na rzecz edukowania w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej mody i aktywizacji społecznej, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych.
rozwińO mnie
rozwińZastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, aktualnie członkini Client Earth. Prawniczka specjalizująca się w prawach człowieka, Kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich wspierana przez ponad 1200 organizacji pozarządowych. Odpowiedzialna za spory sądowe w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaangażowana w adwokaturę dotyczacą praw człowieka w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz w Komisji Europejskiej. Założycielka i członikini zarządów wielu NGOsów skupionych na wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego. Alumna of Marshall Memorial Fellowship and Leaders Europe: Obama Foundation Fellowship.
Łukasz Kolano
Wykładowca
Łukasz Kolano
Wykładowca
rozwińO mnie:
rozwińSenior Manager, ESG Strategy & Reporting w KPMG w Polsce
rozwińOd 2007 r. realizuje projekty dot. zrównoważonego rozwoju biznesu poprzez współpracę z międzynarodowymi i krajowymi instytucjami rozwojowymi. Specjalizuje się w budowaniu z firmami strategii ESG i zrównoważonego finansowania i ESG – w tym analizy ryzyk, analiz luk i badań istotności finansowej, Due Diligence ESG, dostępu do nowych narzędzi finansowych, raportowania i relacji inwestorskich, etc. Aktywnie tworzył narzędzia takie jak analizy benchmarkowe w obszarze ESG oraz klimatyczno-środowiskowe analizy scenariuszowe. Posiada certyfikat Global Association of Risk Professionals – Sustainability and Climate Risk (GARP SCR).
rozwińDołączył do KPMG w 2022 roku. W pracy projektowej doradzał firmom w zakresie strategii oraz zgodności z regulacjami i standardami, np. NFRD, TCFD, GRI, zgodności z Taksonomią UE oraz obecnie CSRD/CSDDD.
Janusz Mizerny
Wykładowca
Janusz Mizerny
Wykładowca
rozwińO mnie
rozwińJanusz Mizerny – od 15 lat zajmuje się konsultingiem w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, zrównoważonego rozwoju, OZE i efektywności energetycznej. Aktualnie pracuje jako Sustainability Manager w Sweco Polska. Od 2015 r. prowadzi bloga o ekologii Green Projects oraz wydaje cotygodniowy Eko-scytujący newsletter.
rozwińZachęta
W obliczu kryzysu klimatycznego potrzebne są wszystkie ręce na pokładzie, aby zmierzyć się z wyzwaniem redukcji emisji gazów cieplarnianych i spowolnienia globalnego wzrostu temperatury. Sektor biznesu w szczególności powinien być zaangażowany, bo ma sporo na sumieniu. Takie hasła jak: dekarbonizacja, Taksonomia UE, raportowanie niefinansowe czy ślad węglowy powinny być znane nie tylko z definicji, ale przede wszystkim na poziomie praktycznym. Wiedza w tym obszarze to konieczność, aby móc prowadzić przedsiębiorstwa o jak najmniejszym wpływie na planetę, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
Justyna Zwolińska
Wykładowczyni
Justyna Zwolińska
Wykładowczyni
rozwińO mnie
rozwińPrawniczka, wykładowczyni i publicystka specjalizująca się w zagadnieniach związanych z polityką jakości i ochroną środowiska w rolnictwie, polityką żywnościową, Wspólną Polityką Rolną oraz dobrostanem zwierząt gospodarskich. Wykładowczyni i doktorantka w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, gdzie pisze doktorat poświęcony dobrostanowi zwierząt gospodarskich w łańcuchu żywnościowym. Wykładowczyni na podyplomowych studiach „Prawo o żywności” oraz „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie SWPS. Wieloletnia współpracowniczka organizacji pozarządowych zajmujących się rolnictwem, ochroną środowiska i zwierząt. Członkini Stowarzyszenia Prawnicy na rzecz zwierząt oraz Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego. Członkini Rady Fundacji Strefa Zieleni. Członkini grupy IFOAM „Farm Animal Welfare”. Ekspertka w Programie ONZ Climate Leadership przy UNEP/GRID. Koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia.
Marta Krawczyk
Wykładowczyni
Marta Krawczyk
Wykładowczyni
rozwińO mnie
rozwińPonad 10 lat w Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol SA. Ekspert od ecodesignu opakowań i przydatności do recyklingu. Trenerka i edukatorka w zakresie segregacji i gospodarki odpadami opakowaniowymi, audytorka zakładów recyklingu. Ekspertka programu Climate Leadership UNEP Grid. Absolwentka ochrony środowiska na UAM i studiów podyplomowych Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Gościnnie wykładowczyni na Akademii Leona Koźmińskiego i Collegium Civitas. Prezes stowarzyszenia Klub Polskie Forum ISO 14000.
Krzysztof Kępa
Wykładowca
Krzysztof Kępa
Wykładowca
rozwińO mnie
rozwińEkspert w dziedzinie energetyki, zrównoważonego rozwoju i projektów infrastrukturalnych. Absolwent prawa i politologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekonomii politycznej na London School of Economics and Political Science (LSE).
rozwińOd 2010 roku związany z energetyką. Pracował w wiodącej firmie doradczej realizując projekty optymalizacyjne dla branży gazowej i paliwowej. W latach 2013-2020
w PGE Polskiej Grupie Energetycznej odpowiadał za analizę otoczenia biznesowego
i regulacyjnego oraz kontakty z kluczowymi interesariuszami. Od 2020 roku pracował dla branży gazowej zajmując się dostosowaniem GK PGNiG do wymogów polityki metanowej Unii Europejskiej oraz ESG. Obecnie doradza klientom z branży energetycznej, infrastrukturalnej i nieruchomości.
Agata Goor
Wykładowczyni
Agata Goor
Wykładowczyni
rozwińO mnie:
rozwińManager, ESG Strategy & Reporting w KPMG w Polsce
rozwińDołączyła do KPMG w 2022 roku. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami, które wspierają zrównoważony rozwój firm. Prowadzi projekty raportowania niefinansowego, dialogu z interesariuszami, due-diligence w łańcuchu dostaw w szczególności z uwzględnieniem należytej staranności w zakresie ochrony praw człowieka w łańcuchu wartości. Przeprowadza szkolenia i warsztaty z zakresie zrównoważonego rozwoju.
rozwińDo tej pory pracowała ze średnimi i dużymi firmami z branż FMCG, Farmaceutycznej, Energetycznej.
rozwińMa doświadczenie w pracy w fundacji korporacyjnej. W wolnych chwilach angażuje się w działalność edukacyjną w zakresie ESG na rzecz NGO.
Przemysław Oczyp
Wykładowca
Przemysław Oczyp
Wykładowca
rozwińO mnie:
rozwińPartner Associate, ESG Strategy & Reporting w KPMG w Polsce
rozwińEkspert w zakresie ESG i kwestii klimatu. Od 2008 roku pracuje w obszarze Zrównoważonego rozwoju, CSR, ESG. Posiada bogate doświadczenie w zakresie ESG, w szczególności w zakresie raportowania pozafinansowego, budowaniu strategii ESG, badaniu oczekiwań interesariuszy, strategii klimatycznych. Wraz z zespołem kreuje ambitne projekty podwyższające standard raportowania na polskim rynku wśród największych przedsiębiorstw oraz tworzy ambitne strategie ESG dla korporacji.
rozwińRealizował liczne projekty doradcze z zakresu ESG, wspierając ponad 200 firm. Posiada w swoim dorobku wiele publikacji i jest cenionym na rynku ekspertem w obszarze ESG.
Małgorzata Walczak
Wykładowczyni
Małgorzata Walczak
Wykładowczyni
rozwińO mnie
rozwińPrzedsiębiorczyni, inwestorka i Anioł Biznesu. Od 2021 roku zarządza Funduszem Funduszy PFR Green Hub FoF, który inwestuje w fundusze VC inwestujące w czyste technologie, a także programem PFR NCBR CVC. Małgorzata reprezentuje PFR Ventures w Radach Inwestorów i Komitetach Inwestycyjnych. Ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe (Dyrektorka Generalna w dużych firmach) oraz 14-letnie doświadczenie na rynku VC w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach działalności anielskiej zainwestowała w 5 start-upów. Wcześniej wraz z ENEA S.A. współtworzyła pierwszy fundusz korporacyjny CVC nastawiony na wieloetapowe inwestycje w polski sektor energetyczny. Małgorzata posiada dyplom MBA Uniwersytetu Minnesota i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, D.E.A. Uniwersytetu Sorbona (Paryż VII, III), jest także absolwentką dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwińO mnie
rozwińStarszy współpracownik w European Climate Foundation. Odpowiedzialny za programy dla Polski związane z budownictwem, ogrzewaniem i transportem. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w przemyśle konstrukcyjnym oraz kilkuletnie doświdczenie w tworzeniu polityk klimatycznych i ekonomicznych w Polsce i Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem środowiska w branży budowlanej. Pracował jako strszy doradca w Ministerstwie Rozwoju ekonomicznego i technologii oraz starszy doradca w Polskim Narodowym Centrum ds. Zmian klimatu (rządowy think-tank utworzony przez Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska. Pracował też jaka ekspert i członek zarządu kilku wielkich stowarzyszeń i firm.
rozwińO mnie
rozwińPrezeska Fundacji Kultury bez Barier; w codziennej działalności udowadnia, co w praktyce znaczy różnorodność – diversityand inclusion i dostępność – accessibility; z zamiłowaniem udostępnia multimedia, miejsca i wydarzenia dla osób z różnymi potrzebami – głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku, Głuchych, słabosłyszących i w spektrum autyzmu; trenerka z zakresu dostępności informacyjno-komunikacyjnej i wydarzeń, autorka audiodeskrypcji do filmów i spektakli. Współautorka dokumentów z zakresu dostępności dla Miasta Stołecznego Warszawy, m.in. Wytycznych ws. dostępności wydarzeń dla m.st. Warszawy, Wytycznych zapewniania dostępności informacyjno-komunikacyjnej dla Urzędu m.st. Warszawy. Inicjatorka Sieci Liderów i Liderek Dostępności, produktu cyfrowego Tu Możesz – bazy wiedzy dla osób słabosłyszących; producentka Festiwalu Kultury bez Barier. Zasiada w Radzie Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Absolwentka Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, mentorka w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.