(Nie)poradnik maturzysty #2: Iść czy nie iść na studia? – Collegium Da Vinci Poznań
11 kwietnia 2024

(Nie)poradnik maturzysty #2: Iść czy nie iść na studia?

Iść czy nie iść - oto jest pytanie! Zaraz matura, a ty zastanawiasz się czy w ogóle iść na studia? Przeczytaj z jakimi korzyściami wiąże się studiowanie w Polsce.

Studia – to jedno z najważniejszych dylematów, z jakimi muszą zmierzyć się młodzi ludzie po ukończeniu szkoły średniej. Dla wielu maturzystów decyzja o wyborze studiów jest jednym z najważniejszych wyzwań w życiu.

Czy warto podjąć ten krok? Czy studia są niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego i osobistego? Te pytania często krążą w głowach przyszłych studentów, ale odpowiedź może być bardziej złożona, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Studiowanie powinno mieć cel

Pierwszą kwestią do rozważenia jest oczywiście cel. Czy marzysz o zostaniu lekarzem_ką, adwokatem_ką, architektem_ką, czy innym zawodzie, który wymaga konkretnego wykształcenia? Jeśli tak, to droga wydaje się jasna – studia są niezbędne. Ale co, jeśli nie jesteś pewny_a swojej przyszłej ścieżki zawodowej? Czy warto wtedy zainwestować czas i pieniądze w studia?

Odpowiedź może być zaskakująca. Nawet jeśli nie masz pewnego planu kariery, studia mogą być wartościowym doświadczeniem. Badania pokazują, że osoby z wyższym wykształceniem mają łatwiejszy dostęp do rynku pracy i są bardziej elastyczne w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków.

Studia nadal mają wiele do zaoferowania. Po pierwsze, zapewniają one nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także umiejętności praktyczne, które mogą być cenne na rynku pracy. Ponadto, studia mogą otworzyć drzwi do szerokiej sieci kontaktów, możliwości staży i praktyk zawodowych oraz dostępu do specjalistycznych zasobów i infrastruktury naukowej, które mogą być trudne do uzyskania w innych środowiskach.

Studia – nauka, rozwój, rozrywka

Ponadto, studia to nie tylko nauka. To także okazja do poznania nowych ludzi, poszerzenia horyzontów i rozwinięcia swoich umiejętności. Kontakt z wykładowcami i innymi studentami może być inspirujący i motywujący. Studia mogą być czasem odkrywania swoich pasji i zainteresowań, które mogą kierować naszą przyszłością zawodową.

Warto konsultować swoje plany z osobami, które mają doświadczenie w danej dziedzinie oraz z profesjonalnymi doradcami edukacyjnymi. Również ważne jest rozważenie perspektyw zawodowych w danej branży oraz analiza trendów rynkowych i zapotrzebowania na poszczególne umiejętności.

W Polsce mamy system boloński (to struktura szkolnictwa wyższego oparta na trójstopniowym modelu kształcenia – licencjat, magisterium, doktorat – oraz zasadach uznawania kwalifikacji i mobilności studentów zgodnie z wytycznymi Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego), który pozwala na elastyczność w wyborze ścieżki edukacyjnej. Możemy wybierać spośród różnych kierunków studiów, na różnych poziomach, a nawet zmieniać naszą ścieżkę w trakcie nauki. To daje nam możliwość eksploracji i testowania różnych dziedzin przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wybór jest prosty!

Podsumowując, choć wybór studiów może być trudny i wymaga starannego przemyślenia, warto podjąć to wyzwanie. Studia mogą być bramą do wielu możliwości, zarówno zawodowych, jak i osobistych. Niezależnie od tego, czy już masz konkretny plan, czy dopiero go szukasz, studia mogą być cennym doświadczeniem, które kształtuje naszą przyszłość.

Więc odpowiedź na pytanie „Iść czy nie iść na studia?” może być jednoznaczna: iść. Bo nawet jeśli nie wiesz dokładnie, dokąd prowadzi ta droga, możesz być pewny_a, że będzie to podróż w kierunku rozwoju i odkrywania nowych możliwości.