(Nie)poradnik maturzysty #6: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz studia – Collegium Da Vinci Poznań
29 kwietnia 2024

(Nie)poradnik maturzysty #6: 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz studia

Studia wybrane? Świetnie! Ale nadal masz wątpliwości, bo nie wiesz co czeka Cię na studiach? Przeczytaj artykuł i poznaj 7 aspektów, które powinieneś_naś poznać przed rozpoczęciem przygody ze studiami.

Tuż przed egzaminami maturalnymi uczniowie często znajdują się na rozdrożu. Wybrać prawo czy farmację? A może medyczne ścieżki, na których można osiągnąć sukces równy doktorowi House z popularnego amerykańskiego serialu? Rodzina zawsze chce dla nich jak najlepiej i wierzy, że w przyszłości odniosą sukces jako specjaliści w swoich dziedzinach.

Jednakże, nie wszyscy spoglądają aż tak daleko w przyszłość. Dopiero co kończyłeś_aś osiemnaście lat, a teraz nagle musisz stać się dorosłym, który wie, co jest dla Ciebie najlepsze, jeśli chodzi o dalszą edukację.

Ale czy warto przejmować się tym już teraz? Może warto sięgnąć po nieco refleksji, zanim rzucisz się w wir studenckiego życia?

1. Edukacja to Twoja inwestycja w przyszłość

Mówi się, że edukacja to klucz do sukcesu i trzeba przyznać, że jest w tym ziarno prawdy. W dzisiejszym świecie rynek pracy docenia osoby, które stale doskonalą swoje umiejętności. Studia są pierwszym krokiem w kierunku rozwijania kompetencji, które mogą zaowocować w przyszłości. Tak naprawdę swoje kompetencje podnosisz już od dawna, ale studia to ten czas, kiedy możesz je doskonalić w dziedzinie, na której najbardziej Ci zależy.

2. Słuchaj siebie i tych, którzy Cię wspierają

Wybór ścieżki zawodowej nie zawsze jest prosty. Trzeba znaleźć równowagę między pasją a realiami rynku. Warto posłuchać własnego serca, ale również wziąć pod uwagę rady bliskich, którzy znają nasze możliwości i marzenia. Czy iść za głosem serca, pasji, czy może za tym, jaki zawód się opłaca? Na to odpowiedzieć musisz sobie sam_a. Ale pamiętaj, że zawsze masz prawo błądzić i podejmować decyzje, z których nie będziesz później zadowolony_a.

3. Bądź otwarty_a na nowe znajomości

Studia to nie tylko nauka, to przede wszystkim ludzie. Warto być otwartym na nowe znajomości, ponieważ mogą one przynieść wiele korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Jak już wybierzesz swoją drogę, to bardzo prawdopodobne jest, że poznasz osoby z podobnymi zainteresowaniami. Może poznasz ludzi, którzy tak jak Ty jeżdżą na longboardzie, stworzycie swój kanał na YouTubie i będziecie pokazywać swoją pasję innym? Nie wiesz tego, ale nie możesz też zakładać, że to się nie stanie.

4. Wykorzystaj możliwości, jakie dają Ci studia

Uczelnie często oferują programy wymiany, które pozwalają na studiowanie za granicą lub po prostu w innym mieście w obrębie naszego kraju. To doskonała okazja do poznania nowej kultury, języka oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów, które zostaną z Tobą na dłużej.

5. Zwróć uwagę na to, co możesz się nauczyć od innych

Nie wszystko, czego nauczysz się na studiach, znajduje się w książkach. Warto słuchać doświadczonych wykładowców oraz korzystać z wiedzy starszych kolegów, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Pamiętaj, że to też osoby, które kiedyś tak jak Ty, zaczynały swoją przygodę ze studiami czy z życiem zawodowym. Nie bój się pytać, ale też obserwuj i czerp inspirację do własnego działania!

6. Zachowaj równowagę między nauką a życiem towarzyskim

Studia to nie tylko nauka, ale także okazja do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych ludzi – o czym pisaliśmy już wcześniej. Ale pamiętaj, że nie samą nauką i nie samymi imprezami człowiek żyje! Zachowaj równowagę między obowiązkami akademickimi a czasem wolnym. Studiowanie wiąże się z różnymi zaliczeniami, a nie chciałbyś_abyś przecież przesiadywać po nocach w bibliotece w czasie sesji poprawkowej, prawda?

7. Daj sobie szansę na błędy i na zmianę drogi

Nie zawsze wybór studiów okaże się trafiony. Jeśli zauważysz, że ścieżka, którą obrałeś_aś, nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, nie wahaj się zmienić kierunku. Ważne, żebyś był_a otwarty_a na nowe możliwości i gotowy_a na podjęcie wyzwań.

Przed rozpoczęciem studiów warto zastanowić się nad swoimi priorytetami i celami życiowymi. Pamiętaj, że to czas, który możesz wykorzystać na rozwijanie siebie i poznawanie świata.