(Nie)poradnik maturzysty #1: Zaraz matura, a ja nie wiem co dalej! – Collegium Da Vinci Poznań
10 kwietnia 2024

(Nie)poradnik maturzysty #1: Zaraz matura, a ja nie wiem co dalej!

Matura już za chwilę, a Ty nie wiesz co zrobić dalej? Nie martw się! Przychodzimy z cennymi poradami, które pomogą ci podjąć tę ważną decyzję.

Dla wielu młodych osób okres przed maturą to czas pełen niepewności i dylematów. Niezależnie od tego, czy już masz pomysł na swoją przyszłość zawodową, czy też wciąż zastanawiasz się nad wyborem ścieżki edukacyjnej, istnieje kilka sprytnych trików, które mogą Ci pomóc podjąć właściwą decyzję.

Oto kilka wskazówek, które warto rozważyć:

Odkryj swoje predyspozycje zawodowe

Testy predyspozycji zawodowych mogą być bardzo pomocne w określeniu, które ścieżki zawodowe najlepiej pasują do Twoich umiejętności i zainteresowań. Nie wahaj się skorzystać z testów online lub umówić się na spotkanie z doradcą. Test osobowości zawodowych Holland’a jest jednym z popularnych narzędzi, które pomagają zidentyfikować kierunki, w których możesz się rozwijać.

Rozmawiaj z obecnymi studentami

Nic nie zastąpi osobistych doświadczeń i opinii osób, które już studiują na wybranym kierunku. Wykorzystaj dni otwarte uczelni (nawet te w formie online), targi kariery/pracy lub po prostu skontaktuj się z obecnymi studentami – na przykład za pomocą grup w mediach społecznościowych, aby dowiedzieć się więcej o życiu na uczelni, atmosferze studiów oraz perspektywach po ukończeniu danego kierunku.

Znajdź balans między pasjami a potrzebami rynku

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kierunek studiów odpowiada na aktualne potrzeby rynku pracy. Często warto wyważyć swoje pasje z realnym zapotrzebowaniem na dane umiejętności. Narzędzia, takie jak MapaKarier.org, mogą pomóc Ci zrozumieć perspektywy zawodowe, widełki zarobków oraz możliwości rozwoju w wybranej branży.

Wybierz uczelnię oferującą praktyczne podejście do uczenia

Podczas wyboru uczelni zwróć uwagę na to, czy oferuje ona praktyczne doświadczenia, takie jak staże w trakcie studiów, warsztaty z profesjonalistami czy współpracę z firmami. Uczelnie, które angażują praktyków z danej branży jako wykładowców, mogą zapewnić Ci cenne kontakty oraz możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego jeszcze przed opuszczeniem murów uczelni, ale również stworzenie “trampoliny” na rynek pracy.

Zdobądź doświadczenie poprzez wolontariat i praktyki

Nie czekaj na ukończenie studiów, aby zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe. Wolontariat, praktyki czy praca dorywcza mogą nie tylko pomóc Ci lepiej zrozumieć wybrane środowisko zawodowe, ale także stanowić cenne doświadczenie, które pokażesz w Twoim CV.

Nie bój się zmiany kierunku

Pamiętaj, że wybór kierunku studiów nie musi być decyzją ostateczną. Jeśli po pewnym czasie zorientujesz się, że wybrana ścieżka nie spełnia Twoich oczekiwań, zawsze możesz zmienić kierunek studiów lub podjąć się dodatkowych szkoleń/warsztatów. Błądzić jest rzeczą ludzką, warto żebyś miał/a świadomość, że to, co studiujesz, odpowiada Twoim zainteresowaniom i prowadzi Cię do ścieżki zawodowej, na której będziesz czuć się najlepiej.

Pamiętaj o swoich celach i pasjach

Wszystkie powyższe wskazówki są ważne, ale nie zapominaj przede wszystkim o sobie. Wybieraj ścieżki, które są zgodne z Twoimi marzeniami, celami i pasjami. Studiowanie czegoś, co Cię naprawdę interesuje, może być kluczem do sukcesu i satysfakcji zawodowej.

Przed maturą warto przemyśleć swoje plany zawodowe i edukacyjne. Korzystaj z dostępnych narzędzi, rozmawiaj z doświadczonymi osobami i śmiało podążaj za swoimi pasjami. Pamiętaj, że decyzje, które podejmujesz teraz, będą miały wpływ na Twoją przyszłość, więc staraj się podejmować je świadomie i z rozwagą.

Powodzenia!