(Nie)poradnik maturzysty #3: Studia – co mnie czeka? – Collegium Da Vinci Poznań
12 kwietnia 2024

(Nie)poradnik maturzysty #3: Studia – co mnie czeka?

Mury uczelniane budzą w Tobie strach? Nie wiesz czego możesz spodziewać się na studiach? Spokojnie! Studiowanie może być najlepszym czasem w Twoim życiu, oczywiście jeśli dobrze z niego skorzystasz.

Studia – etap pełen wielu oczekiwań, nadziei i emocji. Jest to czas, którego wiele osób wyczekuje z niecierpliwością, widząc w nim szansę na rozwój osobisty, zdobycie wiedzy oraz rozpoczęcie przygody z dorosłością.

Jednakże, gdy nadchodzi czas rozpoczęcia edukacji na uczelni wyższej, często spotykamy się z niespodziankami, wyzwaniami i koniecznością dostosowania się do nowych warunków. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu, czego możemy się spodziewać na studiach, ale również jak możemy się przygotować na ewentualne trudności i wyzwania.

Studia to więcej niż tylko miejsce nauki – to miejsce, gdzie spotykają się różnorodne osobowości, zainteresowania i pasje. To przestrzeń, gdzie równie ważne, jak książki i wykłady, są rozmowy podczas przerw między zajęciami, wspólne projekty zespołowe czy spontaniczne pomysły na wspólne spędzenie czasu.

Zacznij od wyboru kierunku

Przede wszystkim, kluczowe jest podjęcie świadomej decyzji co do wyboru kierunku studiów. To nie tylko kwestia pasji czy zainteresowań, ale również realistycznych oczekiwań i zrozumienia potrzeb rynku pracy. Wybór powinien być przemyślany pod kątem perspektyw zawodowych, a także naszych własnych aspiracji i celów życiowych.

Oczywiście, pasja i zainteresowania mają ogromne znaczenie, ale równie istotne jest, abyśmy byli świadomi wymagań i możliwości, jakie stoją przed nami.

Gdy już znajdziemy się na uczelni, warto być przygotowanym na różnorodność doświadczeń. Od tradycyjnych wykładów po praktyczne zajęcia, od łatwych zadań po te bardziej wymagające.

Studiowanie to nie tylko w murach uczelni

Życie akademickie ma swoje własne prawa, które często uświadamiamy sobie dopiero w trakcie pierwszych egzaminów. Nieoczekiwane sytuacje, jak na przykład konieczność zdawania poprawkowego terminu, mogą być częścią procesu nauki. Ważne jest, abyśmy byli elastyczni i gotowi na różnorodność sytuacji, jakie mogą nas spotkać.

Drugim kluczem do sukcesu jest umiejętność zarządzania czasem i zasobami. Studia to nie tylko nauka, ale także rozwój osobisty, budowanie relacji społecznych i poszukiwanie własnej ścieżki życiowej. Dlatego ważne jest, abyśmy potrafili znaleźć równowagę między nauką a życiem prywatnym, między pracą a odpoczynkiem.

Warto skorzystać z możliwości, które daje życie akademickie, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, konferencjach i spotkaniach naukowych, które poszerzą horyzonty i pozwolą poznać ciekawe osoby.

Pierwszy dzień i pierwsze wyzwania

Wyobraź sobie pierwszy dzień na uczelni. Wchodzisz z podekscytowaniem, gotowy_a na nowe przygody i wyzwania. Nagle, ktoś podchodzi do ciebie z uśmiechem i pyta: „Hej, wiesz może gdzie jest dziekanat?” A Ty w myślach kiwasz głową, nie wiedząc nawet czego dotyczy to pytanie.

Zanim zaczniesz przygodę z nauką na uczelni wyższej, dobrze żebyś poznał_a podstawowe pojęcia. Zacznijmy więc od tego czym jest dziekanat. To centrum dowodzenia na uniwersytecie, miejsce, gdzie znajdziesz pomoc w najróżniejszych sprawach. Od rejestracji na zajęcia po kwestie formalne związane z samym studiowaniem. To tu odbierzesz legitymację studencką, ale również dopełnisz formalności po ukończeniu studiów – odbierając dyplom.

Kolejne pojęcia związane z uczelnią znajdziesz w słowniczku w naszym (Nie)poradniku maturzysty.

Studia jako krok w przyszłość

Studiowanie to inwestycja w siebie. Wymaga zaangażowania, czasu i wysiłku, ale zaowocuje prędzej czy później. Sukces nie zawsze przychodzi od razu, ale systematyczna praca z pewnością się opłaci. Warto również korzystać z dostępnych źródeł wsparcia, takich jak tutorzy, doradcy akademiccy czy grupy samopomocowe. Współpraca z innymi studentami może być nie tylko pomocna w nauce, ale również stanowić źródło wsparcia i motywacji.

Podsumowując, studia to nie tylko okres pełen nadziei i nowych możliwości, ale także czas, który wymaga świadomości, zaangażowania i elastyczności. Czekają nas nie tylko przyjemne doświadczenia, ale również wyzwania. Rozwiązaniem jest gotowość na nie i umiejętność radzenia sobie z nimi. Ważne jest, abyśmy szli przez czas spędzony na uczelni świadomie, otwarci na nowe doświadczenia i gotowi do nauki oraz rozwoju.