ESG – co to jest i kto zajmuje się ESG w firmie? – Collegium Da Vinci Poznań
Treść Menu ogólne Menu studiów Stopka
04 lipca 2024

ESG – co to jest i kto zajmuje się ESG w firmie?

Zastanawiasz się czym jest ESG? A może słyszałeś_aś to pojęcie, ale nie wiesz dokładnie czym zajmuje się ESG Manager? Przeczytaj artykuł, w którym rozwiewamy wszystkie Twoje wątpliwości. Może sam_a zdecydujesz się rozpocząć karierę jako ESG Manager?

Coraz więcej przedsiębiorstw, pragnąc pozostać na rynku i cieszyć się zaufaniem klientów, dba o swój zrównoważony rozwój. W dzisiejszym świecie dużą wagę przykłada się do kwestii związanych z ekologią, odpowiedzialnością społeczną oraz zachowaniem ładu korporacyjnego. Tymi wszystkimi zadaniami może zająć się specjalnie przeszkolona do tego osoba, czyli ESG manager.

Musi mieć jednak specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie we wszystkich wspomnianych wcześniej aspektach, by świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie. Co więcej, powinien interesować się każdą z tych dziedzin. Znajomość przepisów ekologicznych, trendów społecznych oraz organizacji ładu korporacyjnego to elementy, które często biorą pod uwagę inne podmioty, pragnące rozpocząć jakąkolwiek współpracę z daną firmą.

Bez wątpienia warto więc zatrudnić ESG managera, który profesjonalnie zatroszczy się o te obszary. Zachęcamy do dalszej lektury wpisu, poświęconego niniejszemu zagadnieniu!

Co oznacza skrót ESG?

Choć wiele osób się nim posługuje, nie każdy potrafi go rozwinąć. Jak łatwo się domyślić, powstał on od pierwszych liter słów w języku angielskim, określających zakres tej działalności. W całości nazwa brzmi: Environmental, social and corporate governance, a zatem nawiązuje bezpośrednio do zarządzania w zakresie ekologii, kwestii społecznych i ładu w firmie. Fakt, że pochodzi z innego języka, świadczy o tym, że za granicą koncepcja zyskała popularność już wcześniej. Przede wszystkim skupiała się (i nadal skupia) wokół idei niemających ścisłego związku z finansami.

Nie chodzi bowiem o zysk, który może osiągnąć firma, lecz o odpowiedzialność za podejmowane przez nią działania oraz ich wpływ na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. Te kwestie oczywiście podnoszą jednocześnie jej wartość w oczach konkurentów, wspólników, klientów i konsumentów. Z tych względów zdecydowanie opłaca się przyjęcie pracownika na stanowisko ESG managera.

Fachowo zadba on o zrównoważony rozwój spółki, wdrażając wspomagające progres rozwiązania. Musi być to oczywiście odpowiednio wykwalifikowany specjalista.

Co to jest ESG w praktyce?

Nie wystarczy tylko zaplanowanie innowacyjnych rozwiązań, mających usprawnić zrównoważony rozwój firmy. Konieczne jest również odpowiednie ich wdrożenie, zgodnie z ideami ESG.

Co to jest i jak wygląda stosowanie tej koncepcji w praktyce? Dużą rolę odgrywa zatrudnienie kompetentnej osoby, która opracuje, przygotuje i wdroży konkretne strategie ESG. Istotne pozostaje też precyzyjne raportowanie wszelkich działań. To wszystko powinien potrafić ESG manager, któremu powierzone zostaną zadania prowadzenia zrównoważonego rozwoju firmy.

A więc czym dokładnie taka osoba zajmuje się na co dzień? Nie tylko tworzy plany strategiczne związane z czynnikami pozafinansowymi w spółce, lecz dodatkowo bada rynek inwestycyjny, by realizowane przez przedsiębiorstwo projekty przynosiły wymierne korzyści dla środowiska i społeczeństwa.

Co więcej, rejestruje w postaci raportów wszystkie działania ESG, tworząc tym sposobem listę wartości firmy. To zadania wymagające zaangażowania i szerokiej wiedzy w danym zakresie. Na tym stanowisku powinna więc pracować osoba odpowiednio do tego przygotowana.

Jakie korzyści przynosi firmie zatrudnienie ESG managera?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak podążać z duchem czasu i wdrażać do swojej codziennej działalności nowoczesne idee i koncepcje. Wśród nich dużym poparciem cieszy się prowadzenie zrównoważonego rozwoju.

Kiedy wiadomo już, czym zajmuje się ESG manager, warto zastanowić się też nad zaletami jego zatrudnienia w firmie. Przede wszystkim wdraża on specjalnie opracowane przez siebie strategie z uwzględnieniem innych czynników niż finansowe. Dotyczy go również raportowanie ESG.

Tworzy dokumentację odzwierciedlającą działania podjęte na rzecz ochrony środowiska, korzyści dla społeczeństwa oraz zachowania ładu korporacyjnego. Udziela również fachowego wsparcia w wyborze inwestycji dotyczących wyżej wymienionych kwestii.

Zamiast obarczać tymi dodatkowymi obowiązkami niezaznajomionych z tematem pracowników, opłaca się przyjąć na stanowisko specjalistę, jakim jest ESG manager. To on pomoże utrzymać zrównoważony rozwój firmy na właściwym poziomie. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyska większe szanse na szeroko pojęty sukces!

Jakie cechy powinien mieć skuteczny ESG manager?

Aby zatrudnić odpowiednią osobę, warto podczas rozmowy kwalifikacyjnej poznać jej silne i słabe strony. Do tego przyda się na pewno kilka porad, na co warto zwracać uwagę. Jaki powinien więc być dobry ESG manager?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż nie tylko dobór cech, lecz również doświadczenie i zaangażowanie mają wpływ na jakość wykonywanych przez pracownika obowiązków. Istnieje mimo wszystko kilka mocnych stron, którymi zazwyczaj charakteryzuje się skuteczny specjalista odpowiedzialny za wdrożenie koncepcji zrównoważonego rozwoju w firmie.

Na pewno ESG managerowi przydadzą się umiejętności analityczne, które umożliwią rzetelne analizowanie i raportowanie danych. Ważną rolę odgrywa również komunikatywność, która usprawnia nawiązywanie kontaktów biznesowych i ułatwia ich podtrzymywanie. Co więcej, osoba na takim stanowisku musi być kreatywna, zorganizowana, otwarta na nowości i posiadająca zdolność szybkiego uczenia się oraz chęć zdobywania doświadczenia.

Jak zostać ESG managerem?

Niektórzy odkrywają swój wymarzony zawód już w dzieciństwie, inni w wieku dojrzewania, a jeszcze inni dopiero jako dorośli. Tak naprawdę na zmianę zawodu i przebranżowienie się nigdy nie jest za późno.

Każdy, znajdując w sobie powołanie do zajmowania się zrównoważonym rozwojem biznesów, ma możliwość zdobycia odpowiedniego wykształcenia i zostania skutecznym ESG managerem.

Jak to zrobić? Idealnym rozwiązaniem będzie podjęcie studiów przygotowujących do tego zawodu, w tym również podyplomowych, np. oferowanych przez prywatną wyższą uczelnię w Poznaniu – Collegium Da Vinci. Potrzebną wiedzę można zdobyć, wybierając kierunek ESG management. Ukończenie go stwarza szerokie możliwości podjęcia pracy jako specjalista do spraw zrównoważonego rozwoju. Warto spełniać swoje zawodowe marzenia!