5 prostych wskazówek jak rozwijać u siebie nastawienie na rozwój. Korzyści z nastawienia na rozwój i jak je budować, część 2 - Collegium Da Vinci Poznań
Treść Menu ogólne Menu studiów Stopka
04 września 2024
dr Małgorzata Kośmicka - Wykładowca

5 prostych wskazówek jak rozwijać u siebie nastawienie na rozwój. Korzyści z nastawienia na rozwój i jak je budować, część 2

Jeśli szukasz sposobów na rozwijanie nastawienia na rozwój w sobie i innych, artykuł dr Małgorzaty Kośmickiej to lektura obowiązkowa. Dowiesz się, jak zmieniać podejście do błędów i krytyki, by czerpać z nich cenne lekcje, oraz jak efektywnie wspierać rozwój swojego zespołu.

Zaglądasz do części 2 „Korzyści z nastawienia na rozwój i jak je budować?”, więc prawdopodobnie uznałeś/aś, że warto rozwijać nastawienie na rozwój, bo życie i praca Twoje/ Twoich współpracowników/ Twoich bliskich może dzięki temu być lepsze.

Jeśli jeszcze nie przeczytałeś_aś pierwszej części artykułu „Korzyści z nastawienia na rozwój i jak je budować” koniecznie zajrzyj TUTAJ.

  • Błędy czy brak sukcesu jakiegoś działania będą okazją do nauki i zdobywania doświadczenia, nie końcem kariery.
  • Krytyka nie będzie tak boleć i wywoływać tylu emocji, będziesz w stanie podejść do niej z dystansem do siebie i zachować się w sposób wyważony i przemyślany, robić to, co uważasz za właściwe niezależnie od tego jak zachowują się inni
  • Będzie Ci łatwiej wziąć odpowiedzialność na siebie i zmieniać to co od Ciebie zależy, co pomoże zwiększać poczucie kontroli sytuacji i zmniejszać stres.
  • Będziesz w stanie podziękować za krytykę, nawet tę niekonstruktywną i przyjąć ją jako pomoc w rozwoju, odpakować z brzydkiego papierka, jakim może być forma — a to cenią Twoi przełożeni, współpracownicy, klienci. A i Tobie się opłaca. W tym opakowaniu mogą być cenne wskazówki, o których nawet nie pomyślałeś/aś.
  • Będzie Ci łatwiej rozwijać nowe kompetencje w odpowiedzi na zmieniający się rynek – czy słyszałeś o pojęciu „Starzejące się kompetencje”? Nigdy wcześniej nie starzały się w takim tempie. Można być świetnym ekspertem, a za chwilę okazuje się, że zgromadzona wiedza i doświadczenie już nie wystarcza i nie daje wartości Twoim odbiorcom.
  • Będziesz skutecznie rozwijać kompetencje nie tylko swoje, a również swoich współpracowników i podwładnych, informacje zwrotne od Ciebie będą przyjmować jako wsparcie, nie będą się bronić i tłumaczyć (czego Ty pewnie bardzo nie lubisz), a w zamian za to zaangażują się w swój rozwój.

Wystarczająco dużo powodów, żeby wprowadzić u siebie kilka zmian, nawet drobnych?

Jeśli tak, to teraz czas na 5 prostych wskazówek jak rozwijać u siebie i innych nastawienie na rozwój:

  1. Doceniaj wysiłki i drogę do osiągnięcia celu, nawet jeśli efekt nie jest jeszcze perfekcyjny, doceniaj mocne strony, dawaj wskazówki rozwojowe na przyszłość lub zadawaj pytania coachingowe i pomagaj innym samodzielnie znajdować optymalne dla ich rozwoju pomysły. To samo dotyczy Twoich działań, zaangażowania, drogi do celu, zauważaj swoje wysiłki i doceniaj je, szukaj co możesz zrobić jeszcze lepiej następnym razem. Na takie działanie potrzebny jest czas, zatrzymanie na chwilę analizy i dialog z drugą osobą lub z sobą. Jeden z menedżerów na moje pytanie, kiedy przygotowuje się do rozmów z pracownikami powiedział, że znalazł na to czas w zabieganym dniu podczas drogi do pracy. Godzina w samochodzie pomaga mu przemyśleć wiele sytuacji i wrócić do nich z rozmowach w podwładnymi.
  2. Proś o wskazówki, co możesz zmienić (ludzie lepiej reagują na prośby o wskazówki niż o feedback, chętniej udzielają wskazówek i są one bardziej konstruktywne https://www.danpink.com/pinkcast/)
  3. Dziękuj za feedback, nawet jeśli nie jest konstruktywny – liczy się nie to, co myślisz o sobie tylko odbiór Twoich działań. Jeśli chcesz, żeby to było spójne, uważnie słuchaj informacji zwrotnych od innych, nawet jeśli forma jest trudna. Podziękuj, że ktoś jest z Tobą otwarty, że mu zależy na współpracy i zdobył się na rozmowę z Tobą, dopytaj, o co dokładnie chodzi, jakie zachowania są nieużyteczne, źle odbierane, irytujące kogoś i z jakiego powodu. Podejmij decyzję, z czym się zgadzasz i skorzystaj ze wskazówek, żeby wprowadzić zmiany u siebie. A także, z czym się nie zgadzasz i warto nakreślić Twoją sytuację, zadania, motywacje, potrzeby i ich wpływ na Twoje zachowanie. Tak, wiem, że to może być trudne. Pocieszę Cię. Rzeczywiście jest trudne za pierwszym, drugim, trzecim razem. Potem już jest naturalną reakcją zgodną z Tobą.
  4. Próbuj nowych rzeczy, szukaj nowych doświadczeń, zgłaszaj się do zespołów projektowych lub podejmuj nowe wyzwania indywidualnie – gdy się uczysz czegoś nowego Twój mózg się rozwija, tworzą się nowe połączenia. Pomyśl teraz, czy jest jakaś umiejętność, której chciałeś/aś się nauczyć, jednak to odkładałeś/aś na później, bo brakowało Ci czasu i uznałeś/aś to za zbyt trudne dla Ciebie. Postanów, że teraz do tego wrócisz. Zaplanuj pierwszy krok w tym kierunku? Co to będzie? Nauka włoskiego, nagrywanie rolek? Coś innego? Zachęcaj również do podejmowania prób innych w Twoim otoczeniu, podwładnych, współpracowników, bliskich.
  5. Nie ukrywaj błędów i niedostatków, daj sobie czas, zatrzymaj się, przeanalizuj sytuację, zadaj sobie pytanie „Czego się nauczyłem/am z tej sytuacji?” Wyciągnij wnioski i idź dalej mądrzejszy/a o tę wiedzę. Jeśli Twój podwładny popełnił błąd, nie pytaj, dlaczego, pytaj czego się nauczył i co może następnym razem zmienić lub jak teraz naprawić ten błąd.

Co jeszcze może pomóc?

Idealnie jest mieć swojego Mentora, który wspiera, docenia wysiłki i sukcesy, daje wskazówki rozwojowe, szczerze i otwarcie mówi, nad czym warto pracować dalej, bo będzie to dla Ciebie użyteczne. Może to być formalny Mentor w Twoje firmie, mogą być też współpracownicy, przyjaciele, z którymi umówisz się na otwartą informację zwrotną i będą pełnić rolę Twojego lustra.

Dobrą metodą jest nauka na błędach i sukcesach innych. Analizowanie dobrych praktyk i porażek innych przyczynia się do rozwijania wiedzy i nabywania odwagi do podejmowania wyzwań. Szukaj informacji w Twoim obszarze, książki, warsztaty, artykuły, rozmowy, wideo, wybieraj to co wolisz, tak jak lubisz się rozwijać.

Od czego zaczniesz? 1, 2, 3, 4 czy 5? Podejmij decyzję i zrób pierwszy krok. Niebawem przygotujemy ze Sławomir Kośmicki krótkie materiały do każdej wskazówki. Jeśli jesteś zainteresowany/a daj znać w komentarzu, to będzie dla nas silna motywacja, żeby tego nie odkładać na po wakacjach. 😊