Jaki kierunek studiów wybrać w 2024? – Collegium Da Vinci Poznań
06 maja 2024

Jaki kierunek studiów wybrać w 2024?

Kończysz szkołę średnią? Zastanawiasz się, co robić dalej? Przed Tobą trudna decyzja! Sprawdź, jak wybrać odpowiednie studia. W obecnie szybko zmieniającym się świecie kluczowe jest by śledzić rynek pracy i reagować na jego potrzeby. Szczególnie, kiedy stoisz przed wyborem studiów.

Podpowiadamy, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie i w jakim kierunku warto się rozwijać. Programowanie gier komputerowych a może grafika lub kreatywna produkcja filmowa? Możliwości jest naprawdę wiele. W 2024 roku studenci uczą się o big data i sztucznej inteligencji, ale działalność kreatywna również jest w cenie. Przekonaj się, co oferują dobre uczelnie wyższe i jak zaplanować swoją karierę.

Dobre uczelnie wyższe nie tylko zapewniają solidne podstawy teoretyczne, ale również umożliwiają praktyczne doświadczenia poprzez projekty badawcze, staże czy współpracę z praktykami. Dzięki temu studenci mogą rozwijać swoje umiejętności w dynamicznym środowisku, które odzwierciedla rzeczywiste wyzwania zawodowe.

Niezależnie od wybranej ścieżki kariery, kluczowe jest strategiczne planowanie swojego rozwoju zawodowego. Poznanie aktualnych trendów na rynku pracy oraz dostępnych możliwości edukacyjnych pozwala świadomie kształtować własną ścieżkę zawodową i osiągać sukcesy w wybranym obszarze.

Przyszłościowe kierunki studiów

Podejmowane przez Ciebie decyzje mają wpływ na całe Twoje życie. Pamiętaj jednak, że studiować można w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na przebranżowienie. Czasami wystarczą odpowiednie studia podyplomowe.

Dlaczego w ogóle chcesz zacząć studia? Na to pytanie pewnie łatwiej odpowiedzieć. Marzysz o dobrej pracy i wysokich zarobkach. Zależy Ci na rozwoju, poznawaniu nowych ludzi, poszerzaniu horyzontów.

Domyślamy się, że wielu ludzi doradzi Ci, jaką podjąć decyzję i co warto studiować. Niestety nie zawsze opłaca się słuchać porad rodziców i innych przedstawicieli starszego pokolenia. Czasy się zmieniają. W 2024 roku rozwój sztucznej inteligencji i nowych technologii jest naprawdę imponujący.

Zawody dawniej uznawane za przyszłościowe obecnie nie mają takiego znaczenia. Wzrasta natomiast ranga cyberbezpieczeństwa i operowania big data. Na topie utrzymuje się również Game Development. A co z produkcją filmową, grafiką, mediami? Czy zatrudnienie w branży kreatywnej wciąż się opłaca? Warto prześledzić realia współczesnego rynku pracy.

1. Studia na kierunku informatyka

Każdy, kto choć trochę śledzi rozwój AI, z pewnością jest pod wrażeniem. Sztuczna inteligencja jest w stanie wykonywać wiele czynności szybciej i precyzyjniej od człowieka. Używa się jej w niemal każdej branży.

Przydaje się do analizy danych, wykonywania tłumaczeń, tworzenia treści kreatywnych, projektów inżynieryjnych. Jeśli szukasz przyszłościowego kierunku, wybierz studia, które obejmują obszar sztucznej inteligencji. Dzięki nim dobrze przygotujesz się do wykorzystywania jej potencjału. Nauczysz się nią zarządzać i kontrolować realizację różnych projektów.

Studenci informatyki poznają też sposób działania i budowania narzędzi AI. Mają duże szanse na zatrudnienie zarówno w firmach specjalizujących się w usługach IT, jak i przedsiębiorstwach tworzących niewielki team do zarządzania sztuczną inteligencją w marketingu, finansach, analityce i wielu innych obszarach działalności gospodarczej.

2. Studia z zakresu programowania gier komputerowych

Coraz więcej osób szuka rozrywki w wirtualnej rzeczywistości. Gry komputerowe wciąż zyskują na popularności i warto wykorzystać to w planowaniu swojej kariery. Programowanie ich może przynosić bardzo duże zyski, szczególnie jeśli trafisz do zespołu projektującego popularne rozgrywki eksportowane na cały świat.

W tej pracy przydatna jest cierpliwość, umiejętność koncentracji i szeroka wiedza informatyczna. Studia na kierunku Game Development uczą modelowania 3D i tworzenia animacji. W ich harmonogramie uwzględniono także edycję dźwięku, kreowanie ruchu postaci. Programiści muszą też zadbać o płynność przetwarzania danych. Ta ścieżka zawodowa świetnie sprawdza się u osób myślących kreatywnie.

Miłośnicy gier komputerowych mają spore wymagania, więc trzeba stale się rozwijać i podobnie jak w każdej dziedzinie programowania, śledzić najnowsze technologie.

3. Studia analityczne

Kolejnym pomysłem na przyszłościową ścieżkę zawodową jest uczenie się na temat big data. Ogólnie rzecz biorąc, są to duże zbiory danych, które muszą być w odpowiedni sposób przetwarzane i analizowane.

Praca analityka wymaga logicznego myślenia, koncentracji i umiejętności programowania. Studia na kierunku analiza biznesowa i Data Science uczą między innymi wykonywania zaawansowanych obliczeń statystycznych, wizualizowania danych na potrzeby badań społecznych i medialnych oraz dobierania struktury danych.

Tego typu specjalizacja polecana jest między innymi dla osób z zainteresowaniami w  ekonomii, politologii, czy bezpieczeństwie i administracji. Technologia big data znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki, takich jak transport, logistyka i ochrona zdrowia.

4. Studia z zakresu produkcji filmowej

Mamy też dobrą wiadomość dla osób o predyspozycjach twórczych i artystycznych. Zawody w branży kreatywnej również mogą przynosić duże zyski. Zarobki uzależnione są przede wszystkim od zasięgu projektu i stopnia jego komercjalizacji.

Ciekawą propozycją są studia na kierunku kreatywna produkcja filmowa. Absolwenci tego profilu mogą uczestniczyć w tworzeniu filmów fabularnych i dokumentalnych oraz reklam, widowisk artystycznych i spektakli. Praca z pewnością dostarczy im wiele satysfakcji i pozwoli wykorzystać twórczą energię.

Studia z zakresu produkcji filmowej uczą nie tylko, jak wyprodukować film lub spektakl, ale także zawierają elementy marketingu. Można dowiedzieć się, jak skutecznie promować materiał i dotrzeć do szerokiego grona widzów. Przydatna jest wiedza społeczna oraz znajomość historii kinematografii. Studiując produkcję filmową, można rozwijać swoją pasję do kina.

5. Studia z zakresu marketingu i nowych mediów

Jesteś kreatywny, a zarazem lubisz strategiczne myślenie? Wybierz studia z na kierunku Mediaworking. Dzięki nim przygotujesz się do pracy w branży marketingowej lub promowania własnego przedsiębiorstwa.

Absolwenci tego kierunku mają wiele pomysłów i często nieszablonowo podchodzą do planowania swojej kariery. Dzięki temu są w stanie zarabiać na swojej kreatywności. Mediaworking opiera się między innymi na umiejętnym wykorzystywaniu mediów społecznościowych, analizowaniu ruchu na stronie internetowej, stosowaniu SEO.

Ponadto na studiach można nauczyć się tworzenia kampanii reklamowych Google Ads i Facebook Ads, które są coraz częściej wykorzystywane przez przedsiębiorców na całym świecie.

6. Studia dla grafików

Jeśli szukasz innego twórczego zajęcia, dobrym rozwiązaniem może okazać się grafika. Studia na tym kierunku przygotują Cię na przykład do projektowania w 2D i 3D, opracowywania identyfikacji wizualnej i tworzenia animacji.

Najlepsi graficy wykazują się też wiedzą psychologiczną, dzięki której wiedzą, jak przygotowane przez nich materiały będą wpływać na odbiorców. Znajdziesz zatrudnienie w agencji reklamowej, studiu graficznym, wydawnictwie, drukarni lub instytucji kultury. Przede wszystkim jednak wykorzystasz talent plastyczny i zyskasz przestrzeń do kreatywnego myślenia.

Wiemy, że dla osób o artystycznej duszy to podstawa. Bez tego nie są w stanie w pełni czerpać satysfakcji ze swojego życia zawodowego.

Jak wybrać kierunek na studiach?

Powyżej przedstawiliśmy Ci kilka sprawdzonych kierunków studiów, które są polecane w 2024 roku. Jak wybrać odpowiedni? Warto myśleć strategicznie. Weź kartkę papieru i wypisz na niej swoje umiejętności i predyspozycje. Co lubisz robić? W czym jesteś dobry? Jakie są Twoje talenty?

Odpowiedzi na te pytania są naprawdę ważne. Choć przy dużej determinacji możesz nauczyć się każdego zawodu, w swojej pracy musisz też po prostu dobrze się czuć. Wtedy szybciej będziesz się rozwijać i unikniesz wypalenia zawodowego. Dla osób z tak zwanym umysłem ścisłym sprawdzą się studia z zakresu analizy biznesowej i sztucznej inteligencji.

Artystycznym duszom bardziej spodoba się kreatywna produkcja filmowa i grafika. Są też zawody, które płynnie łączą umiejętność logicznego i kreatywnego myślenia, na przykład Game Development. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przydatne są testy predyspozycji zawodowych, takie jak Test Gallupa i Insightful Profiler. Nasza uczelnia oferuje je studentom już na pierwszym semestrze, by dobrać właściwe specjalizacje i ścieżkę rozwoju na studiach.

Studia podyplomowe

Twoja edukacja nie musi kończyć się na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Jeśli zależy Ci na dobrych zarobkach, tak naprawdę musisz nieustannie się dokształcać. Często warto też zdecydować się na przebranżowienie i nieco zmienić kierunek swojej kariery, dostosowując go do realiów zmieniającego się rynku.

Dla przykładu informatyk może zrobić specjalizację z cyberbezpieczeństwa, a grafik nauczyć się programowania gier komputerowych. Ekonomiści chętnie decydują się na kursy z big data, a osoby pracujące w marketingu chcą dowiedzieć się więcej na temat narzędzi sztucznej inteligencji i produkcji filmowej reklam.

Jeśli będziesz poszerzać swoje kwalifikacje, pracodawcy bardziej się Tobą zainteresują. Właśnie dlatego warto wybrać się na studia podyplomowe. Niektóre kierunki prowadzone są w wygodnej formie online.

Zapisz się na opłacalne studia

Już wiesz, jakie zawody są najbardziej przyszłościowe w 2024 roku. Który z nich odpowiada Ci najbardziej? Postaw na opłacalne studia z zakresu analizy biznesowej i Data Science, informatyki, czy Game Development.

Jeśli chcesz znaleźć kreatywną pracę, zainteresuj się Mediaworkingiem, kreatywną produkcją filmową i grafiką. Wybierz uczelnię, która proponuje plan nauczania dostosowany do realiów rynku. Collegium Da Vinci pomoże Ci rozwijać Twoje talenty i zaplanować wymarzoną ścieżkę kariery.