Zainaugurowaliśmy rok akademicki 2019/2020 – Collegium Da Vinci Poznań

Zainaugurowaliśmy rok akademicki 2019/2020

Pierwszy wykład wygłosiła Krystyna Janda.

GAUDEAMUS IGITUR! 

7 października 2019 r.  Aula Artis w Collegium Da Vinci wypełniła się po brzegi studentami rozpoczynającymi swoją naukę.

Gospodarzami inauguracji roku akademickiego 2019/2020 były oczywiście władze uczelni:

Rektor uczelni – dr inż. Krzysztof Nowakowski, Prorektor – dr Łukasz Fojutowski, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych – dr Krzysztof Patkowski, Dziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji Wizualnej – dr inż. Janina Rudowicz – Nawrocka, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych – dr Stefan Szary, Prodziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji Wizualnej – dr Jakub Wierzbicki.

Na inaugurację przybyło wielu znakomitych gości, m.in. Prezydent Miasta Poznania – Jacek Jaśkowiak, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pracy wykładowcy akademickiego w CDV a także Krystyna Janda, która wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Nie przegap życia”.

Rektor CDV dr inż. Krzysztof Nowakowski dokonał uroczystej immatrykulacji studentów I roku wszystkich kierunków, w przemówieniu inauguracyjnym zwrócił się do nich m.in. takimi słowami:

 „Niech ciekawość będzie Waszym przewodnikiem. Pamiętajcie, że ludzie ciekawi, to ludzie wolni, a ludzie wolni są szczęśliwi.”

Uroczystość rozpoczął występ zespołu KreoTeam, zwycięzcy Mistrzostw Świata w kreatywności w USA, Odyssey of the Mind 2019. 

Mistrzowie Świata w kreatywnośći : Julka Biskup, Patrycja Skowrońska, Tymoteusz Górski, Mateusz Małecki, Adam Biber oraz Kamil Stróżyński zaprezentowali swoje zwycięskie przedstawienie, pt. „W pracowni mistrza Leonarda”.

To nie jest zwykły spektakl. To kreatywne rozwiązanie problemów, postawionych przed młodymi ludźmi na całym świecie, w ramach jubileuszowej, 40. już edycji światowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu. Warunek jest tylko jeden: wszystko muszą zrobić sami. Za pomoc dorosłych są przyznawane punkty karne!

W roku 500. rocznicy śmierci Leonarda Da Vinci jednym z tematów była Pracownia Leonarda. Każda scena, to rozwiązanie jakiegoś kreatywnego zadania. Było ich kilkanaście  – od przedstawienia w najbardziej oryginalny sposób trzech wybranych dzieł Leonarda da Vinci po wynalazek, który mógłby być przez niego wymyślony, ale został skrytykowany i  wyśmiany przez jego otoczenie. A dzisiaj jest powszechnym użyciu.

A wszystko w zaledwie 8 minut.

Collegium Da Vinci, które bardzo ceni sobie kreatywne podejście do problemów, było w tym roku jednym z mecenasów poznańskiej drużyny KreoTeam, którą przedstawienie problemów z pracowni Leonarda zaprowadziło aż na podium w USA.

Zobacz przedstawienie KreoTeam pt. „W pracowni mistrza Leonarda”

Aktualności

Gość Honorowy

“Kończyłam wszystkie szkoły bardzo dawno temu, ale do dziś pamiętam, ile mi przy tym towarzyszyło obaw i niepokojów. Wy dziś macie dostęp do wszystkiego, korzystajcie z tego, bo nie zawsze tak było. Macie dostęp do wykładów najznamienitszych osób, do wyników badań i eksperymentów, możecie z tego korzystać w sposób nieograniczony. Namawiam Was do uzyskania pełnej świadomości, do samodzielnego myślenia, do przeżywania życia w pełnej świadomości. Los nie jest od Was całkowicie niezależny. Trzeba mieć wiedzę, żeby porównać jedno do drugiego, trzeba mieć odwagę i wiedzieć, kiedy powiedzieć "nie". Zachęcam Was do podejmowania ryzyka w imię własnych zasad, do zadawania sobie pytań : Kim jestem? Gdzie żyję? Jaki mam światopogląd? Dla kogo pracuję? Jaki jest cel tej pracy? Na co się godzę? Na co się nie godzę?. Dążcie do wolności w życiu i pracy, do życia na własnych zasadach i pamiętajcie, że nie wszystko w życiu jest na sprzedaż i nie wszystko w życiu ma swoją cenę. Są rzeczy bezcenne. Namawiam Was do życia nie bylejakiego i ne na marne, nie stójcie z boku, nie gódźcie się na zaniechanie i stagnację. Realizowanie planów najbardziej utopijnych i szalonych nadaje życiu sens. Liczymy właśnie na Was, na młodych.GAUDEAMUS IGITUR!”
Krystyna Janda
aktorka, reżyserka, felietonistka

„Nie przegap życia” – wykład inauguracyjny Krystyny Jandy

Podczas Inauguracji nie mogło zabraknąć głosu absolwentów. W tym roku reprezentował ich Artur Zakrzewski, absolwent kierunku doradztwo i coaching, mistrz Igrzysk Europejskich w skokach na trampolinie.

„Jako sportowiec, o którym mówiono, że mam talent, długo szukałem definicji tego słowa. Co to jest talent i jak można go zdefiniować?  Moja odpowiedź na to pytanie brzmi: talent to umiejętność wyciągania z każdego doświadczenia więcej niż przeciętna osoba. To właśnie ciągłe sprawdzanie wiedzy w praktyce pozwala mi na osiąganie coraz lepszych rezultatów.

Moje życie jest pełne zamiłowania do tego co robię, dlatego tym bardziej potrafię docenić to w innych. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie trzy lata pokazywali miłość do swojej dziedziny i tego, co robią. To jest bardzo ważne, ponieważ dzięki miłości potrafimy czuć się wspaniale nawet wtedy, gdy nie odnosimy sukcesów. Nie zawsze w życiu jest tak, że efekty pracy są zgodne z oczekiwaniami, zwyciężamy, czy jest nieustająca passa. Wówczas to miłość pozwala nam wytrwać w tym co dla nas istotne.

W czerwcu tego roku brałem udział w Mistrzostwach Europy. Po ostatnim paśmie niepowodzeń zawodowych i sportowych, nie liczyłem na dobry wynik.  Ostatnie słowa tuż przed startem, jakie wypowiedziałem do mojego przyjaciela z reprezentacji brzmiały: oczarujmy sędziów i kibiców miłością do naszych skoków. Wygraliśmy, choć nikt się tego nie spodziewał. Zwłaszcza my sami.”

Tradycyjnie już, podczas uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom konkursu o Stypendium Da Vinci!

Honory czynił Marian Marek Przybylski, jeden z założycieli Collegium Da Vinci i jednocześnie razem z Piotrem Voelkelem, fundator nagród w konkursie.

W tym roku nagrody otrzymali:

  • Kamil Wojtowicz
  • Mateusz Błaszczyk
  • Oskar Legner

Galeria zdjęć

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40