Jarosław Kowalczyk – Collegium Da Vinci Poznań

Poznaj Jarosława Kowalczyka – kierownika kierunku Game Development!

Co jest dla Ciebie najważniejsze w nauczaniu? Jak pracujesz ze studentami?

Często zachęcam studentów do refleksji. Zadaję pytania, bo jestem ciekawy, jakie mają cele (czasami ich nie mają lub nie są ich pewni), co ich interesuje czy pasjonuje, czy mają poczucie własnej wartości i skuteczności. Zadając trudne pytania staram się mobilizować do określenia i realizacji własnego rozwoju, do odkrywania własnej drogi, samodzielności i zaradczości. Pragnę, aby młodzi ludzie wzięli pełną i świadomą odpowiedzialność za swoje decyzje, określali i planowali życiowe strategie, wychodzili poza schematy, pokonali strach i niepewność, które tak często stają na ich drodze. Bazując na własnych doświadczeniach zapewniam ich, że mają bardzo realny wpływ na teraźniejszość i przyszłość, mogą marzyć i systematycznie realizować swoje najgłębsze pragnienia.

Z czego czerpiesz inspirację?

Największą inspiracją wykładowcy jest angażujący się i aktywnie pracujący nad swoim rozwojem student. Tylko w ten sposób powstaje możliwość efektywnego przekazu wiedzy i doświadczenia, a tworząca się więź motywuje studenta i inspiruje wykładowcę. Pracując w kreatywnej atmosferze tworzymy podatny grunt do działań twórczych i wyzwań.

Czego dowiedziałeś się o sobie dzięki pracy ze studentami w CDV?

Każdy student jest inny, wymaga zrozumienia i indywidualnego podejścia. Wymaga to od wykładowcy cierpliwości i skupienia się, co przy dużej ilości studentów nie jest proste. W ten sposób każdy dzień i interakcja staje się wyzwaniem i polem do nauki i rozwoju.

Collegium Da Vinci jest Uczelnią Ludzi Ciekawych. Jakich ludzi spotkałeś dotąd na uczelni, wśród studentów, wykładowców, pracowników?

Wśród wykładowców mamy wielu kreatywnych praktyków. Co miesiąc organizujemy spotkania, aby ich lepiej poznać, porozmawiać i zobaczyć najciekawsze prace. Ich zainteresowania i sposób myślenia często inspirują mnie, dodając wiatru do moich własnych działań artystycznych. Mamy też studentów, którzy potrafią zaskoczyć! Jeden ze studentów gier wydał własną książkę, tworzy także ciekawe animacje i filmy. Cieszy mnie, że jako uczelnia stanowimy podatny grunt dla twórczości i rozwoju.

Jesteś ambasadorem kierunku. Komu poleciłbyś te studia? Dlaczego uważasz je za ciekawe?

Studia przeznaczone są dla wszystkich, którzy pasjonują się i wiążą swoją przyszłość z tworzeniem gier oraz mediów interaktywnych (AR i VR). Jeżeli interesuje Cię projektowanie, kodowanie, grafika, animacja czy audio gier – Game Dev w CDV to świetne miejsce dla Ciebie. Jeżeli kochasz gry, ale nie jesteś jeszcze pewien, jaką specjalizację wybrać – możesz liczyć na nasze wsparcie.

Szukamy ludzi ciekawych, kreatywnych, zmotywowanych i chętnych do wspólnej przygody.

Bartosz Rakowski, jeden z naszych wykładowców-praktyków dodaje: „Warto mieć świadomość, że aby tworzyć gry, potrzebujemy dzisiaj przede wszystkim pasji, konsekwencji oraz odpowiedniej ilości pracy, włożonej w cały ten proces – to są elementy najważniejsze i podstawowe.”

Projektowanie gier to fascynująca i coraz bardziej dominująca branża. W CDV oferujemy szeroki wachlarz interdyscyplinarnych i specjalistycznych kursów o charakterze warsztatowym, często prowadzonych przez lokalnych praktyków branży gier. Koncentrujemy się na wymaganiach rynku pracy i najnowszych trendach technologicznych. Jesteśmy praktyczni i skupieni na przygotowaniu naszych absolwentów na największe wyzwania. To nauka, rozwój i świetna zabawa.

Czy są jakieś osiągnięcia, którymi chcesz się pochwalić? 

Jestem dyrektorem artystycznym z wieloletnim stażem w branży gier komputerowych w Stanach Zjednoczonych. Pracowałem m.in. nad światowymi hitami: „Medal of Honor” i „Call of Duty”. Byłem opiekunem wydziału Game Art and Design w Art Institute w Los Angeles. Moi najlepsi studenci pracują obecnie w najbardziej renomowanych firmach branży gier, takich jak Blizzard, Infinity Ward, Treyarch czy Electronic Arts.

Czuję też wielką dumę, że absolwenci dotychczasowej specjalizacji gier w CDV pracują w dużych i mniejszych firmach branży gier w Polsce, min. Projekt CD Red czy Robot Gentleman.