Kim jest dzisiejszy informatyk i czym się zajmuje? – Collegium Da Vinci Poznań
24 maja 2022
inż. Mateusz Kowalski - Wykładowca
inż. Łukasz Adamski - Wykładowca

Kim jest dzisiejszy informatyk i czym się zajmuje?

Dlaczego warto studiować informatykę?

Kto jest kim w świecie IT

Świat pracowników IT staje się coraz mniej zorientowany na pojedyncze technologie, co powoduje, że szerokie spojrzenie i przekrojowa znajomość nowoczesnych rozwiązań w branży znacząco zwiększa przewagę i konkurencyjność. Stanowiska, na które zwiększa się zapotrzebowanie to bez wątpienia: inżynier rozwiązań chmurowych, data scientist, analityk biznesowy oraz specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa.

Dzisiejszy informatyk powinien patrzeć na swoją pracę holistyczne i wykorzystywać wiedzę do skutecznego realizowania celów biznesowych. Zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego, big data, czy rozwiązań chmurowych całkowicie zmienia sposób konkurowania o pozycję na rynku przez firmy technologiczne pracujące nad swoimi produktami.

Jakie kompetencje są kluczowe?

Nowoczesne IT zdecydowanie potrzebuje połączenia kompetencji miękkich i twardych z umiejętnościami menedżerskimi w przypadku stanowisk zarządczych. Nie oznacza to, że wiedza techniczna traci na swojej wartości!

Jest bardzo ważna i stanowi kluczowy element wejścia na ten rynek. Na znaczeniu zyskuje proaktywność, komunikacja z klientem, zarządzanie zespołami, dostrzeganie wartości biznesowej czy orientacja na potrzeby klienta. Wszystkie powyższe składowe przekładają się na lepsze zrozumienie celu realizowanych w zespołach projektów i zwiększenie motywacji do implementacji zadań podyktowanych warunkami biznesowymi.

Istotnym elementem jest konieczność ciągłego uczenia się. Dynamika zmian i powstawania nowych rozwiązań technologicznych powoduje, że coraz rzadziej możemy mówić o wąskim wyspecjalizowaniu się. Orientacja w tym zakresie jest szczególnie ważna i pozwala w niepodważalnym stopniu zwiększać skuteczność podczas realizacji projektów.

Czy informatyk to zawód przyszłości?

Bez wątpienia informatyka jest wciąż w trendzie wzrostowym i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie trudno o zmiany w przeciwnym kierunku. Z miesiąca na miesiąc pojawiają się nowe potrzeby i wyzwania w świecie technologii, a braki osób z odpowiednimi kompetencjami odzwierciedlają stale przyrastające oferty pracy na rynku.

Zgodnie z raportem opracowanym przez firmę No Fluff Jobs w roku 2021 wzrosła rekordowo liczba opublikowanych ogłoszeń rekrutacyjnych (o 236% w porównaniu do ubiegłego roku). Jednocześnie ze wzrostem zapotrzebowania na osoby w sektorze, w pozytywnym kierunku zmieniły się ofertowe propozycje wynagrodzeń, które średnio wzrosły o około 9%.

Dlaczego warto studiować informatykę?

Przygotowanie dobrego programu studiów informatycznych w okolicznościach aktualnego rynku pracy, zmieniających się technologii i rosnącego zapotrzebowania na specjalistów to prawdziwe wyzwanie. Osoby chcące rozpocząć swoją karierę w branży IT często pytają doświadczonych pracowników o następujące kwestie:

  • jakiego języka programowania mam się uczyć?
  • gdzie mam się uczyć danej technologii?
  • jak przejść pierwszą rozmowę rekrutacyjną?
  • jakie pytania mogą mnie spotkać na rozmowie rekrutacyjnej?

Te pytania mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż wskazują na to, że mimo ogromnych zasobów wiedzy na temat nowoczesnej informatyki w przestrzeni dzisiejszego Internetu,  charakterystyka i poziom skomplikowania branży utrudnia nowym osobom orientację i przewidywanie nadchodzących trendów technologicznych, w których warto rozwijać umiejętności.

Odpowiadając na tytularne pytanie — tak, warto studiować informatykę. Przede wszystkim na dobrej uczelni, w sposób zorganizowany i dostosowany do zmieniającego się otoczenia. W takim miejscu otrzymasz aktualną wiedzę od specjalistów, którzy na co dzień pracują w firmach technologicznych. Połączenie wiedzy od praktyków z modelem studiów, w którym studenci mogą wybrać przedmioty zgodne ich z branżowymi zainteresowaniami, powoduje, że ukierunkowanie wiedzy zwiększy szansę na rozpoczęcie inspirującej i ciekawej pracy w przyszłości, lub nawet w trakcie trwania studiów.