Jak zrobić grę video, czyli kim jest Game Developer? – Collegium Da Vinci Poznań
26 kwietnia 2022
Jarosław Kowalczyk - Wykładowca

Jak zrobić grę video, czyli kim jest Game Developer?

Game Developer to po prostu… twórca gier. Samo pojęcie jest bardzo szerokie i może sugerować, że znasz każdy aspekt tworzenia gier. To nie tak!

Kim jest Game Developer?

Tworzenie gier to praca zespołowa wykorzystująca różnorodne talenty wielu osób. Najczęściej zespół produkcyjny jest podzielny na projektantów, programistów, grafików, animatorów i testerów. Oczywiście ról jest więcej, co więcej każda z nich może być dzielona dalej. Na przykład rola grafika często dzieli się na grafika koncepcyjnego (ang. Concept Artist), grafika 2D czy 3D czy grafika technicznego. Rolę programisty można dzielić na programistę gameplayu, AI, sieci czy tworzenia narzędzi do silników gier.

Tworzenie gier to długotrwały proces wymagający różnorodnej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Zapewne mało jest osób, które posiadają wszystkie wymagane umiejętności. Nie spotkałem jeszcze programisty, który potrafi tworzyć grafikę na profesjonalnym poziomie. Oczywiście programista może grafikę do swojej gry kupić lub ją zlecić, co dzieje się coraz częściej. W ten sposób jedna osoba lub mała grupa osób może tworzyć gry i nazwać siebie game developerami.

Game developer to więc pojęcie luźno charakteryzujące osobę zajmującą się wybranym aspektem tworzenia gier, bardzo rzadko tworząca całą grę samemu. Aby zostać game developerem powinniśmy poznać cały proces projektowania i tworzenia gier – od gier mobilnych czy sieciowych, do gier komputerowych. Dodatkowo powinniśmy wybrać i opanować do perfekcji przynajmniej jedną specjalizację – na przykład projektowanie gier.

Poznaj Game Development w Collegium Da Vinci oczami studentów i wykładowców

Jakie kompetencje musi posiadać Game Developer?  

W związku z tym, że tworzenie gier jest multidyscyplinarne, warto mieć ogólną wiedzę z zakresu historii gier, ich wpływu na społeczeństwo i kulturę oraz znać technologie i procesy związane z produkcją gier. Dodatkowo warto aktywnie śledzić rynek gier, poznawać nowe trendy i badać rynek pracy. Jeżeli planujesz założyć własną firmę gier to musisz posiadać także wiedzę publikowania i reklamowania gier. Trzeba będzie zadbać także o finansowanie produkcji, planowanie procesu twórczego oraz zarządzanie zespołem. Nie muszę chyba wspominać, że systematyczne grasz i analizujesz gry – jesteś aktywnym i uważnym graczem.

Jeżeli chcesz zostać dobrym game designerem to powinieneś studiować psychologię, historię, geografię, filozofię, ekonomię, sztukę… I tak właściwie każdy aspekt ludzkiej działalności. Musisz poznawać i analizować ludzką naturę, motywację, dlaczego robimy to, co robimy, nasze emocje, przyjemności i pragnienia. W dzisiejszym świecie wymaga się od projektanta gier bogatej i wszechstronnej wiedzy humanistyczno-technicznej. Designer powinien nie tylko wymyślić fabułę gry czy ułożyć plan poziomów, ale powinien wykazać się także umiejętnością kodowania, doskonałą znajomością obsługi silnika gier czy tworzenia narzędzi.

Jeżeli chcesz zostać grafikiem gier, musisz rozwijać swoje umiejętności w rysowaniu, malowaniu (cyfrowym i analogowym), tworzeniu grafiki 2D i 3D, musisz rozumieć teorię sztuki i poznać jej elementy i zasady. Trenując (codziennie) nabierzesz wprawy i doświadczenia, pogłębisz swój warsztat artystyczno-twórczy. Tylko w ten sposób wejdziesz na wyższy poziom, który da Ci lepsze szanse na wymarzoną pracę.

Praca grafika posiada także aspekt techniczny. Znajomość programów graficznych takich jak 3ds Max, Blender, ZBrush, Adobe Substance Painter i Photoshop jest niezbędna. Dodatkowo musisz znać silnik gier, poznać jak tworzyć tekstury, shadery, czy jak oświetlić poziom w grze. Dodatkowe zdolności pisania narzędzi i doskonała znajomość silnika gier mogą przekształcić ciebie w grafika technicznego – to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalności. Jako grafik możesz także tworzyć UI (ang. User Interface), czyli interfejs użytkownika. W tej robocie potrzebne będzie Ci wprawne oko artysty i zdolności tworzenia skryptów. 

Mało? Jeżeli w dalszym ciągu brakuje Ci możliwości rozwoju, to możesz zagłębić się w świat efektów wizualnych (ang. VF lub VFX). Sumując, praca grafika jest fascynująca i kreatywna. Zacznij tworzyć od dzisiaj ☺.

Jako programista powinieneś poznać C++ (Unreal Engine) i C# (Unity). Programowanie wymaga umiejętności analitycznego myślenia, samodzielności w rozwiązywaniu problemów czy cierpliwości. Jeżeli radzisz sobie z matematyką czy fizyką to możesz być dobrym materiałem na programistę gier. Ja na przykład jestem humanistą i artystą. Koduję trochę w C#, ale w głębi serca wiem, że nie zostanę świetnym programistą – po prostu nie było mi pisane.

Soft skills to umiejętności miękkie. Wszyscy o nich mówią, bo są kluczowe do samorozwoju i przetrwania w każdej organizacji. Jako osoba, która sama przeprowadzała rozmowy rekrutacyjne, zwracałem uwagę nie tylko na fizyczne portfolio, ale także na umiejętność komunikacji, opisywania własnych doświadczeń, wiedzy czy rozwiązań. 

W takich sytuacjach często pada pytanie, co jest Twoją słabością – jak sobie wyobrażasz, mało kto jest na nie przygotowany. Podsumowując, pracodawca jest zainteresowany osobą, która jest otwarta i chętna do współpracy zespołowej, pomocy innym, szczera i pozytywna.

Oto najbardziej poszukiwane umiejętności:

  • otwartość na wiedzę i chęć ciągłego rozwoju
  • komunikatywność i umiejętności interpersonalne
  • radzenie sobie ze stresem i presją czasu – crunch w czasie produkcji gier naprawdę istnieje i może dać się we znaki
  • organizacja pracy i zarządzanie własnym czasem
  • otwartość na nowe często nietypowe rozwiązania
  • umiejętność przyznania się do niewiedzy lub błędu
  • otwartość na konstruktywną krytykę
  • zaangażowanie i pasja

Studenci kierunku Game Development w Collegium Da Vinci mają świetną okazję do rozwijania i trenowania tych umiejętności. Uczestnicząc w projektach zespołowych tworzenia gier mają okazję do zakładania małych grup roboczych, które zachęcają czy wręcz zmuszają do współpracy, komunikacji, wzajemnej pomocy czy organizacji pracy, planowania i wykonywania zadań na czas. To są bezcenne doświadczenia, którymi możesz się chwalić na rozmowie o praktykę czy pracę.

Game Development – zawód przyszłości?

Branża gier systematycznie się rozwija i powiększa. Rozwój technologiczny, w tym systemów interaktywnych takich jak AR i VR, sugeruje przeogromne możliwości doświadczania świata cyfrowo-fizycznego. Trend ten sugeruje zwiększoną wirtualną aktywność interakcji społecznej oraz doświadczania kultury i jej wyrazów (gry, muzea, film interaktywny, itp.). Zabawa, rozrywka i jej element interaktywności są już nierozłącznym elementem naszego życia. Na przykład elementy gamifikacji, czyli wykorzystanie elementów gier i technik projektowania gier w kontekście niezwiązanym z grami. Mają one na celu angażowanie ludzi i motywowanie do działania) przenikają prawię każdą sferę społeczną w tym pracy zawodowej, handlu czy edukacji (np. gry edukacyjne).

Małe i duże firmy gier intensywnie poszukują wykwalifikowanych i doświadczonych game developerów. Tę drogę możesz rozpocząć u nas. Zdobyta w Collegium Da Vinci wiedza i doświadczenie otworzy przed Tobą wiele drzwi, da możliwość kreatywnego uczestnictwa w projektowaniu i tworzeniu gier oraz zdobycia praktyk zawodowych. 

Oczywiście bardzo wiele zależy od Twojej postawy, motywacji i wytrwałości. Kierunek Game Development będzie dla Ciebie świetnym miejscem do pracy indywidualnej i zespołowej, gniazdem działań kreatywno-twórczych. Uczelnia jest też miejscem poznania i integracji z interesującymi ludźmi o podobnych pasjach i zainteresowaniach.

Galeria prac studentów Collegium Da Vinci

Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Michał Sankowski
Marek Laufer
Twilight Village - Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Michał Sankowski
Marek Laufer
Michał Sankowski
Michał Sankowski
Twilight Village - Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Michał Sankowski
Michał Sankowski
Twilight Village - Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Twilight Village - Jakub Bursztyński | Kinga Dąbrowska | Nikita Pohutsa
Michał Sankowski

Doświadczenia i przygody game developera

Z perspektywy czasu moja kariera game developera w USA była fascynująca. Wyjeżdżając z Polski nie marzyłem o takiej przygodzie, nie wyobrażałem sobie, że będzie to możliwe. Zawsze chciałem być malarzem artystą, a później archeologiem. Po studiach na uniwersytecie kalifornijskim kolega zachęcił mnie do studiów magisterskich w prywatnej szkole w San Francisco, co znowu naprowadziło mnie na tory grafiki i animacji 3D. W tym momencie myślałem o pracy w branży filmowej w Los Angeles. Ale los płata figle. Tak się zdarzyło, że mąż mojej promotorki pracował, jako dyrektor artystyczny w Electronic Arts. To tam pracując nad Knockout Kings odbyłem praktyki i zdobyłem moje pierwsze doświadczenie developerskie. Reszta to już barwna rzeczywista historia. 

Pracowałem z ciekawymi ludźmi pełnymi zapału i pasji tworzenia gier. Często pracowaliśmy ponad standardowe godziny pracy, a tzw. “crunch” był stałym bywalcem produkcyjnym. Czasami było ciężko, ale wydanie gry i jej popularność goi większość ran.

Jako grafik i dyrektor artystyczny byłem wysyłany na rekonesanse badawcze, w USA i do Europy. Robiliśmy tysiące zdjęć, odwiedzaliśmy muzea i miejsca, które miały znaczenie dla naszej gry. Na przykład pracując nad Call of Duty zostałem wysłany wraz z kolegą do Stalingradu (obecnie Wołgograd) w Rosji i Anzio we Włoszech, gdzie toczyły się zawzięte walki podczas drugiej wojny światowej. Przygód było, co niemiara. W firmie mieliśmy boisko do gry w kosza i gry arkadowe, które pozwalały w czasie stresu czy wolnej chwili, zabawić i zrelaksować się. Grając w Tetris nie zabrakło zażartej, ale przyjaznej rywalizacji z kolegami po fachu. Nic nie zastąpi tych niesamowitych wrażeń i doświadczeń.

Myśląc o docelowej firmie gier pamiętaj, że każde miejsce ma swój własny charakter i kulturę. Są firmy, gdzie biurokracja dominuje kreatywność i innowację, ale są także firmy małe i duże, które stawiają na ludzi, ich wyobraźnię i pasję. Dlatego warto przemyśleć, co jest dla Ciebie ważne, z kim i gdzie chcesz pracować. Moim ulubionym miejscem pracy był DreamWorks Interactive, gdzie widywałem Stevena Spielberga, słynnego reżysera filmowego. To on inspirowany swoim własnym filmem „Szeregowiec Ryan” zainicjował serię gry Medal of Honor. Do ciekawostek należy fakt, że dla niego ta gra posiadała wymiar edukacyjny, chciał, aby młodzi ludzie dowiedzieli się więcej na temat drugiej wojny światowej. I faktycznie od momentu powstania filmu i gry, temat ten stał się bardzo popularny. Kiedy DreamWorks Interactive został wykupiony przez największego amerykańskiego dewelopera i wydawcę gier sytuacja i kultura studia zmieniła się. Wraz z kolegami postanowiliśmy stworzyć własne studio i żyć według własnych zasad. Naszą pierwszą grą był Call of Duty gra, która zdobyła serca graczy i rozpoczęła długą historię tej serii. 

Dlaczego warto studiować kierunek Game Development?

Uważam, że każdy aspekt tworzenia gier jest kreatywny i rozwijający. Wybierzesz to, co tobie najbardziej odpowiada, w czym może jesteś już dobry. Jeżeli nie jesteś pewien, to po prostu zacznij działać i prędzej czy później serce zacznie tobie bić trochę szybciej. Być może będzie to programowanie lub grafika gier, po prostu daj sobie szansę. Jeżeli chcesz być programistą, to będziesz rozważał czy pracować w branży IT czy w Game Devie.  Dla mnie różnica polega na aspekcie kreatywno-twórczym. Game Dev jest miejscem dla kogoś, kto pasjonuje się grami – nie tylko chce w nie grać, ale przede wszystkim je projektować i tworzyć.

Tutaj tworzenie nabiera zupełnie nowych wymiarów, to szansa na ciągły interdyscyplinarny rozwój, wpływ na graczy, a przez to na społeczeństwo i kulturę. To wiele wyzwań, ale też spełnienie wielu marzeń. To także świetna zabawa, to ogień, który będzie ciebie napędzał i wzmacniał. 

Na kierunku Game Development każdy student będzie miał okazję zdobyć ogólną wiedzę tworzenia gier. Tworzy go dwanaście modułów poruszających istotne aspekty projektowania i tworzenia gier – to rdzeń kierunku. Moduły te nawiązują do trzech głównych dziedzin kształcenia: dziedziny społecznej (wiodąca), dziedziny inżynieryjno-technicznej oraz dziedziny sztuki. W ten sposób stworzyliśmy program oparty na interdyscyplinarności, bogaty w elementy humanistyczne, techniczne i sztuki. Dodatkowo od trzeciego semestru oferujemy moduły do wyboru, które pomogą Ci w odkrywaniu i pogłębianiu własnych talentów i zainteresowań. W ten sposób możesz kształtować się i planować własną ścieżkę rozwoju oraz wybrać specjalizację branżową.

Oczywiście sama wiedza teoretyczna nie wystarcza. W czasie trwania studiów studenci odbywają praktyki zawodowe oraz uczestniczą w zespołowych warsztatach produkcji gier. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany do wyzwań rynku pracy i wymagań pracodawców.

Uff, to była porządna lektura! Jakie płyną z tego wnioski?

Możesz uczyć się tworzenia gier z You Tuba. Możesz także zrobić to z innymi bratnimi duszami na naszej uczelni. Ja twierdzę, że do optymalnego rozwoju człowiek potrzebuje inspirującego i motywującego środowiska.

Collegium Da Vinci to jedyna uczelnia w Poznaniu z praktycznym i dojrzałym programem tworzenia gier, dynamicznym kołem naukowym Game Wizards wystawiającym gry na targach PGA (Poznań Game Arena) oraz wykładowcami praktykami. Nie marnuj czasu, ahoj przygodo ☺