Czy należy się bać AI? Rozmawiają prof. Krzysztof A. Meissner i Wojciech Eichelberger – Collegium Da Vinci Poznań

Czy należy się bać AI? Rozmawiają prof. Krzysztof A. Meissner i Wojciech Eichelberger

O tym, czy sztuczna inteligencja jest dla nas zagrożeniem czy szansą w kameralnej rozmowie.
  • Czy da się napisać algorytm na empatię, współczucie i troskę?
  • Czy w AI jest miejsce na duchowość i transcendentność?
  • Czy AI powinna podejmować decyzje?
  • Czy AI mogłaby stworzyć teorię względności?
  • Czy AI lepiej gra w szachy czy brydża?
  • Czy geniusz, kreatywność i intuicja są wyłącznie domeną ludzi?
  • Czym różnią się informacja, wiedza i mądrość?
  • Czy grozi nam intelektualne lenistwo?

O rozterkach i dylematach wokół kwestii fundamentalnych rozmawiają dwa wybitne umysły, przywołując argumenty z różnych dziedzin: filozofii, sztuki, fizyki, matematyki, czy astronomii.

Prof. Krzysztof Meissner – jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk fizycznych, współpracownik noblisty prof. sir Rogera Penrose’a. Zajmuje się teorią cząstek elementarnych – w tym teorią strun – oraz kosmologią. Od lat popularyzuje fizykę głównie jako mówca – przez wywiady i publiczne wystąpienia, wykłady i dyskusje. O skomplikowanych zjawiskach potrafi opowiadać prostym językiem, od spraw fundamentalnych przechodzić płynnie do codziennych. Profesor jest gwiazdą You Tube’a – jeden z jego wykładów „O przyszłości wszechświata”  na Uniwersytecie Warszawskim ma już ponad 5,6 mln odsłon.

Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, trener i doradca biznesu. Twórca idei i programu Instytutu Psychoimmunologii, gdzie pełni funkcję dyrektora programowego. Od lat odgrywa kluczową rolę w polskiej psychologii, m.in.: współtworzył Oddział Terapii i Rozwoju Osobowości – OTIRO oraz Laboratorium Psychoedukacji. Jest autorem wielu bestselerowych książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości. Od wielu lat obecny w mediach: w radiu, telewizji prasie. Odwołuje się do terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość.