Scenopisarski boot camp w Winnej Górze – Collegium Da Vinci Poznań

Scenopisarski boot camp w Winnej Górze

Studenci i studentki Collegium Da Vinci otrzymali_ły zaproszenie do Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Po premierze filmów krótkometrażowych autorstwa studentów_ek I roku Kreatywnej produkcji filmowej, która odbyła się 21 czerwca 2023 roku, studenci_tki Collegium Da Vinci otrzymali_ły zaproszenie do Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. 

Pomysł na realizację niniejszego projektu zrodził się pod wpływem zaproszenia otrzymanego od dyrektora Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, Marka Romana skierowanego do autorów_ek filmów: The Painter, Please be real to me oraz Krawędź po premierze filmów krótkometrażowych studentów_ek I roku Kreatywnej produkcji filmowej, która odbyła się 21 czerwca 2023 roku w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Marek Roman będąc pod wrażeniem twórczości studentów_ek zaprosił ich/je do spędzenia kilku dni w Pałacu w Winnej Górze.

Zaproszenie do Pałacu jest pięknym gestem, natomiast jako opiekunowi kierunku, przyświecało mi przekonanie, iż nie powinien to być jedynie zwykły wyjazd integracyjny, lecz warto by miał on także wymiar edukacyjny oraz potencjał produkcyjny (filmowy) – relacjonuje dr Elżbieta Stachowiak Dudzik (opiekunka kierunku i kierowniczka projektu). Dlatego zwróciłam się do władz Collegium Da Vinci z propozycją zorganizowania w tym miejscu kilkudniowych warsztatów scenariopisarskich dla najlepszych studentów_ek I roku Kreatywnej produkcji filmowej; na co otrzymałam zgodę. 

Wydarzenie to będzie, w tym roku, już drugim projektem zrzeszającym lokalne środowisko filmowe. Do poprowadzenia warsztatów zaproszona została m.in. Edyta Łukaszewska – aktorka filmowa i teatralna, członkini zespołu Teatru Nowego w Poznaniu, a także wykładowczyni Collegium Da Vinci: dr Klaudia Bączyk-Lesiuk (literaturoznawczyni) oraz Łukasz Szałankiewicz (artysta dźwiękowy i wizualny, członek Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej).

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc do Winnej Góry pojedzie szesnastu studentów_ek pierwszego roku Kreatywnej produkcji filmowej, którzy do 21 sierpnia br. dostarczą najlepsze scenariusze filmowe. 

Celem warsztatów, które odbywać się będą w dniach 13-16 września 2023 roku w Winnej Górze będzie dopracowanie wyłonionych scenariuszy tak, by w przyszłości, móc szukać ewentualnych możliwości dofinansowania i realizacji najlepszej produkcji. Jednym z wymogów, jakie muszą spełnić autorzy_ki tekstów jest osadzenie akcji ich filmowych historii w pałacu. Koordynatorom projektu przyświeca bowiem idea wykorzystania potencjału tego wyjątkowego miejsca na mapie Wielkopolski.

Projekt dofinansowany przez Władze Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.