Z radością informujemy, że dr Matylda Pachowicz, adiunkt w Katedrze Edukacji i Nowych Mediów, znalazła się w ścisłym gronie laureatów w konkursie o Nagrodę im. Artura Rojszczaka – przyznawanej przez Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Wykładowczyni CDV serdecznie gratulujemy!
Finał konkursu miał miejsce 11 maja w Lublinie, podczas Zjazdu Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Dr Pachowicz przedstawiła na forum swoje dokonania i zainteresowania naukowe oraz działalność pozanaukową, które już wcześniej zostały dostrzeżone i docenione. W pierwszym etapie konkursu to członkowie Klubu Stypendystów FNP zgłaszali formalnie kandydatów do Nagrody. W następnym etapie wnioski kandydatów podlegały merytorycznej ocenie, zakończonej ułożeniem listy rankingowej i nominowaniem na jej podstawie trzech najwyżej ocenionych kandydatów. Choć dr Pachowicz nie zdobyła nagrody głównej to jej sukces jest niewątpliwy, jako że do ścisłego finału dostają się tylko 3 osoby z całej Polski.
Na zdjęciu: laureatki – finalistki konkursu, w środku: dr Matylda Pachowicz
Sukces dr Matyldy Pachowicz jest wielkim wyróżnieniem również dlatego, że kandydaci reprezentują różne ośrodki naukowe z całej Polski oraz cały wachlarz dyscyplin naukowych, takich jak: nauki biologiczne, chemiczne, fizyczne, matematyczne, medyczne, farmaceutyczne, techniczne, matematyczne, humanistyczne i społeczne.
Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznawana jest przez Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla upamiętnienia tragicznie zmarłego Kolegi – jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu, znakomitego filozofa i człowieka o wielkiej dobroci, wrażliwości oraz nieprzeciętnym podejściu do świata. To wyróżnienie i jednocześnie indywidualna nagroda pieniężna jest przyznawana corocznie młodym doktorom (do 5 lat po otrzymaniu doktoratu), którzy poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.
Istnieje szereg nagród przyznawanych za wybitne dokonania naukowe, jednakże w czasach pościgu za sukcesem mierzonym komercyjną skutecznością aplikacji czy sztywnymi indeksami naukometrycznymi pewne fundamentalne dla świata nauki wartości umykają uwadze grantodawców i nieczęsto są nagradzane. Nagroda im. Artura Rojszczaka ma promować naukową wrażliwość i honorować przede wszystkim tych, którzy nie siedzą w wieży z kości słoniowej, lecz robią coś cennego dla innych. O Nagrodzie mówi profesor Maciej Grabski, wieloletni prezes FNP i honorowy członek Klubu:
„Nie jest to, ściśle rzecz biorąc, nagroda za osiągnięcia naukowe, bowiem zgodnie z regulaminem Laureat musi nie tylko prowadzić rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i społeczną, ale również powinien umieć przekraczać granice swojej specjalizacji. Wzorca nie powinien więc stanowić nawet bardzo wybitny ale zaszyty nosem w swoje kajety uczony. Chodzi więc nie o promowanie “poprawności naukowej”, ale o postawy aktywne, o wyróżnienie ludzi wokół których coś się dzieje, którzy potrafią swoją pasję naukową przenieść poza własne biurko czy stół laboratoryjny, a więc nie zawężających swojego pola widzenia “końskimi okularami” własnej dyscypliny. … W naszej nauce, prześladowanej lokalnymi fundamentalizmami i totalną nieumiejętnością ogólnonaukowej dyskusji oraz brakiem autorefleksji nad samym sobą, takich postaw bardzo brakuje.“
Więcej o Nagrodzie im. Artura Rojszczaka przeczytasz TUTAJ