Tegorocznym tematem było rozwiązanie problemu małego zainteresowania programem wymian studenckich ‘Erasmus +’ w Universum International College, znajdującym się Prisztinie – stolicy Kosowa.
Grupa ośmiu studentów z naszej uczelni wraz z opiekunem wzięła udział w Service Design Winter School. Był to sprint projektowy zorganizowany przez Universum International College – uczelni położonej w stolicy Kosowa – państwa sąsiadującego z Albanią, Prisztinie.
Tematem przewodnim było rozwiązanie dwóch problemów: braku chętnych studentów do partycypowania w wymianach z zagranicznymi uczelniami partnerskimi oraz braku chętnych studentów którzy chcieliby swoją wymianę odbyć w Kosowie. Proponowane zadania miały na celu pomoc Departamentowi ds. Międzynarodowych prisztyńskiej uczelni (International Office of Universum), w pozyskaniu chętnych na dwóch kierunkach.
Doing, not talking
Realizacja projektu trwała pięć dni, a samemu procesowi towarzyszyły wykłady i prezentacje dotyczące przebiegu całego sprintu, a także propozycje narzędzi przydatnych na poszczególnych etapach projektu. Studenci zostali podzieleni na sześć międzynarodowych zespołów.
Zgodnie z metodyką sprintu, proces rozpoczął się od briefingu – wprowadzenia do tematu przez pracowników International Office, następnie studenci przeszli od określania faktycznego problemu do rozwiązania, aby móc postawić konkretne wyzwanie projektowe do zrealizowania. Po ustaleniu zasad współpracy i określeniu umiejętności poszczególnych członków, zespoły przeszły do pogłębionej analizy tematu, wraz z określeniem brakujących informacji. Przez cały czas trwania projektu, zespoły miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze “zleceniodawcami” co znacząco przyśpieszało proces tworzenia rozwiązań i natychmiastowo rozwiewało pojawiające się wątpliwości. Kolejnym krokiem był etap badań, część zespołów przeprowadziła ankiety ilościowe, podczas gdy drudzy skupiali się na wywiadach pogłębionych ze studentami z Kosowa. Kolejnym krokiem była realizacja celów potrzebnych do rozwiązania problemu.
Galeria zdjęć
Dzięki pozyskanej wiedzy, zespoły zaczęły burzę mózgów i konceptualizację pomysłów, następnie zostało wprowadzone prototypowanie rozwiązań wraz ze wstępną selekcją.
Każdy zespół zbadał inne aspekty problemu, co miało bezpośrednie odzwierciedlenie w finalnych rozwiązaniach projektowych.
Tygodniowy wyścig zakończył się zaprezentowaniem przez zespoły rozwiązań, przedstawicielom władz uczelni oraz pracownikom International Office. Po zakończeniu prezentacji zespoły miały czas na panel pytań zarówno od pracowników uczelni jak i innych zespołów. Po zakończeniu prezentacji jury ogłosiło zwycięzcę, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.
Nie tylko praca
Tak jak zawsze, tego rodzaju wyjazdy to nie tylko realizacja zadań ale również świetna możliwość do poznania kultury, obyczajów, tradycji, ale również kuchni odwiedzanego państwa. Kosowianie są niezwykle miłymi i pomocnymi ludźmi, do tego wspaniale eksponują swój patriotyzm lokalny, w sposób zachęcający do zgłębiania historii tego młodego państwa. Ponadto studenci mieli możliwość zwiedzenia zarówno stolicy – Prisztiny, wraz z wizytą w najciekawszych zabytkach miasta (w tym w najbrzydszym budynku świata – Bibliotece Narodowej Kosowa), a także wycieczką do nieco mniejszego malowniczego miasteczka Prizren, gdzie główną atrakcją była wizyta w niecodziennie ozdobionym meczecie, a także zwiedzanie terenu byłej bazy niemieckiej Bundeswehry, przerobionej na przestrzeń kreatywną.
Na osobny akapit zasługuje również opisanie kosowskiej kuchni, większość dań pochodzi z opalanego węglem drzewnym grilla, ponadto 98% kosowian to muzułmanie, więc nie jedzą wieprzowiny. Większość tradycyjnych dań to dania mięsne, jednakże wegetarianie również znajdą coś dla siebie. Tradycyjne potrawy to pleskavica – grilowany wołowy kotlet rozmiarów naszego schabowego, serwowany z warzywami z grilla a także ajvarem – pastą paprykową. Ponadto samo jedzenie jest bardzo tanie, obiad z napojem kosztuje tutaj 5€. Na krótką wzmiankę zasługują również kosowskie sery, te serwowane są w każdej postaci – zarówno do smarowania, jak i do pochrupania.
Dlaczego warto?
Programy sprintów projektowych w różnych częściach europy to nie tylko możliwość zdobycia realnego doświadczenia zawodowego udokumentowanego certyfikatem, ale również wspaniała możliwość zawiązania znajomości z obywatelami różnych państw świata (Belgia, Kazachstan, Egipt, Nepal, Holandia czy Polska). Poznanie kultury innych ludzi i zrozumienie jak wiele łączy studentów z całego świata, a jednocześnie jak inne od naszego potrafi być życie akademickie.