Jak zacząć naukę marketingu internetowego? Poradnik dla studentów – Collegium Da Vinci Poznań
29 maja 2024
Marek Radecki - Wykładowca

Jak zacząć naukę marketingu internetowego? Poradnik dla studentów

Jeśli chcesz rozpocząć naukę marketingu internetowego i zyskać przewagę w dynamicznie zmieniającej się branży, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiesz się, jak skutecznie korzystać z systemów reklamowych Meta i Google, optymalizować kampanie i zdobywać praktyczną wiedzę poprzez szkolenia oraz własne doświadczenia.

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie, marketing cyfrowy stał się kluczowym elementem strategii komunikacyjnej każdej marki, docierającej do różnorodnych grup docelowych. Corocznie budżety przeznaczone na działania online dynamicznie rosną. Znajomość i umiejętność efektywnego wykorzystania marketingu cyfrowego staje się więc niezbędna dla każdego marketera.

W tym artykule przedstawiam kluczowe kroki, które pomogą Ci rozpocząć samodzielną naukę marketingu internetowego, ze szczególnym uwzględnieniem systemów reklamowych Meta i Google.

1. Modele zakupu reklam internetowych

Istnieje kilka modeli zakupu reklam w internecie. Platformy takie jak Meta (Facebook, Instagram), Google, TikTok, Pinterest czy LinkedIn pozwalają na samodzielny zakup reklam przez reklamodawców za pomocą dedykowanych paneli biznesowych. Alternatywnie, zwłaszcza w przypadku serwisów informacyjnych czy specjalistycznych stron, zakup reklam może odbywać się przez biura reklamowe, które oferują bezpośredni kontakt, cenniki i szczegółowe informacje o docelowej grupie odbiorców.

2. Systemy aukcyjne w reklamie online

Większość platform reklamowych działa na zasadzie aukcji, gdzie reklamy danej firmy konkurują o miejsce i widoczność z innymi reklamodawcami. Kluczowym aspektem efektywnego wykorzystania tych systemów jest zrozumienie, jak optymalizować swoje kampanie, by wygrywać aukcje i maksymalizować ROAS (Return on Ad Spend).

Chociaż każda platforma społecznościowa ma swój własny system reklamowy to można przyjąć, że wystarczy nauczyć się korzystania z dwóch: Meta Ads oraz Google Ads. Zrozumienie tych narzędzi w stopniu średniozaawansowanym sprawi, że rozpoczynając przygodę z kontem reklamowym na TikToku czy Linkedin intuicyjnie poradzicie sobie z konfiguracją konta reklamowego i kampanii reklamowej.

3. Od czego zacząć naukę Google Ads?

System reklamowy Google jest nieustannie aktualizowany, dlatego najlepszym źródłem wiedzy są aktualne szkolenia i materiały bezpośrednio od Google. Platforma Skillshop oferuje kursy i certyfikaty, które zapewnią solidne podstawy. Dodatkowo, regularne śledzenie oficjalnego kanału YouTube Google Ads i strony Think with Google pomoże w zdobyciu praktycznej wiedzy i poznaniu aktualnych, najlepszych praktyk.

Na poziomie podstawowym, świetnie sprawdzają się wspomniane w artykule darmowe treści oraz kursy z platform takich jak Udemy, które kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Te zasoby pomogą Ci zdobyć fundamenty wiedzy o digital marketingu. Jednak na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym konieczne jest zdobycie bardziej złożonej i praktycznej wiedzy, którą oferują płatne szkolenia i kursy.

4. Od czego zacząć naukę Meta Ads?

Podobnie jak w przypadku Google, Meta oferuje kompleksowe szkolenia za pośrednictwem platformy Facebook Blueprint. Uzyskanie certyfikatów i regularne korzystanie z zasobów dostępnych na stronie Facebook Business pozwoli na pogłębienie wiedzy i umiejętności praktycznych.

5. Kluczowe znaczenie praktyki

Teoria i zdobywanie wiedzy są fundamentem, jednak prawdziwe zrozumienie marketingu cyfrowego przychodzi z praktyki. Eksperymentowanie z własnymi kampaniami z zerowym budżetem, na swoich własnych kontach reklamowych, może być dobrym pierwszym krokiem. Jeśli masz możliwość, uczestniczenie w rzeczywistych kampaniach reklamowych w swoim miejscu pracy, nawet w roli obserwatora, z pewnością będzie to dla Ciebie cenne doświadczenie. Analiza wyników wyświetlanych kampanii reklamowych i poznanie procesów optymalizacji pomogą Ci zrozumieć jak skutecznie wykorzystywać te narzędzia marketingu internetowego.

6. Trendy i aktualizacje

Branża marketingu cyfrowego jest niezwykle dynamiczna. Regularne śledzenie aktualności branżowych, uczestnictwo w webinarach, konferencjach i śledzenie wiodących ekspertów w mediach społecznościowych pozwoli Ci być na bieżąco. Wybierając pozycje książkowe warto natomiast zwrócić uwagę na datę wydania. W dziedzinie digital marketingu książki starsze niż rok mogą już być częściowo nieaktualne.

Podsumowanie

Nauka marketingu cyfrowego to proces ciągły, wymagający zaangażowania, ciekawości i otwartości na ciągłe zmiany. Korzystając z oficjalnych szkoleń, zdobywając certyfikaty, śledząc branżowe nowinki oraz regularnie praktykując, możesz stać się początkującym specjalistą w dziedzinie marketingu internetowego.

Kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie się i adaptacja do zmieniającego się otoczenia. Marketing cyfrowy oferuje ogromne możliwości, a wiedza i umiejętności, które zdobędziesz mogą być bardzo przydatne na wielu stanowiskach marketingowych. Powodzenia!