Licencjat – i co dalej? | Collegium Da Vinci Poznań

Licencjat – i co dalej?

Radzi Magdalena Ignaczak, doradca zawodowy w Biurze Karier CDV.

Mam dla Was przykrą informację – jeśli sądzicie, że po obronie pracy licencjackiej, absolutorium i obowiązkowym zdjęciu przed murami uczelni możecie wyrzucić wszystkie notatki i kupione książki (te wypożyczone lepiej oddajcie, bo właściciele lub biblioteka będą Was ścigać….), dołączyć dyplom do swojego CV i ruszyć na podbój rynku pracy, to może się okazać, że jesteście w błędzie…

Nowe zawody i stanowiska, zmieniające się oczekiwania pracodawców, sytuacja na lokalnym rynku powodują, że jeśli marzy ci się sukces zawodowy, dobre wynagrodzenie i prestiżowe stanowiska musisz się uczyć, uczyć, uczyć…

Masz w tym zakresie wiele możliwości wyboru, dlatego zastanów się, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

  • II stopień studiów (czyli „magisterka”) na tym samym kierunku – jeśli wybierzesz tę opcję na pewno poszerzysz swoją wiedzę w zakresie, który studiujesz. Poznasz nowe teorie i narzędzia, których przyswojenie i wykorzystanie wymaga posiadania bazowej wiedzy zdobytej na wcześniejszych studiach. Pamiętaj, że kontynuując studia na tym samym kierunku możesz zmienić uczelnię! Być może nowe otoczenie, inni wykładowcy oraz osoby, które poznasz będą dla Ciebie źródłem inspiracji oraz kontaktów biznesowych.
  • A może II stopień na zupełnie innym kierunku? Biorąc pod uwagę, że powstaje coraz więcej stanowisk wymagających wiedzy i umiejętności z zupełnie różnych dziedzin taki pomysł wydaje się kuszący. W efekcie będziesz mieć dyplomy ukończenia dwóch różnych kierunków i dwa razy więcej możliwości znalezienia pracy marzeń! Pamiętaj, że w obecnej chwili praktycznie nie istnieją ograniczenia dotyczące wyboru kierunku – możesz zdecydować się na całkowitą zmianę dziedziny!
  • Czy wiesz, że po licencjacie możesz także wybrać studia podyplomowe? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tytuł licencjata jest równoznaczny z posiadaniem wyższego wykształcenia i daje uprawnienia także do dalszego kształcenia podyplomowego. Tego rodzaju studia mają wiele plusów – są bardzo praktyczne, krótkie (trwają zazwyczaj rok) i dają możliwość nawiązania ciekawych kontaktów z osobami z branży. A jednak nadal czujesz się jak student ; )
  • Jeśli masz dużo zobowiązań i chcesz szybko uzupełnić wiedzę wybierz szkolenia. Zadbaj o to, aby były naprawdę profesjonalne, to znaczy wybieraj instytucje szkoleniowe o sprawdzonej renomie, zatrudniające specjalistów i praktyków! Musisz też zdać sobie sprawę, że są to krótkie formy, które mogą Cię zainspirować do dalszego rozwoju, utwierdzić w Twoich zainteresowaniach zawodowych, ale rzadko pozwolą Ci na pełne poznanie tematu.

Cokolwiek wybierzesz pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś otrzymał wiedzę aktualną, specjalistyczną i praktyczną, która będziesz mógł i potrafił wykorzystać w swojej pracy zawodowej. I nie zapominaj o ludziach, których poznasz w trakcie nauki – wykładowcach i znajomych z roku czy ze szkolenia – w ten sposób budujesz swoją sieć kontaktów zawodowych!

Powodzenia!

Magdalena Ignaczak, doradca zawodowy w Biurze Karier CDV

Zobacz, na jakich kierunkach możesz kontynuować naukę po licencjacie:

Zobacz, co możesz robić po: