Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe? - Collegium Da Vinci Poznań
Treść Menu ogólne Menu studiów Stopka
04 listopada 2022

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć studia podyplomowe? Dużo zależy od dziedziny i branży. W większości przypadków jest to jednak świetny sposób, by zdobyć specjalistyczną wiedzę i nowe kompetencje.

Opinie na temat studiów podyplomowych są podzielone. Niektórzy uważają, że uzyskanie dodatkowych kwalifikacji to sposób na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy, podczas gdy inni twierdzą, że studia magisterskie czy nawet sam tytuł licencjata w zupełności wystarczy. Jak jest w rzeczywistości? Co dają studia podyplomowe? Sprawdźmy.

Kto może rozpocząć studia podyplomowe?

Temat studiów podyplomowych budzi wiele wątpliwości. Ile trwają studia podyplomowe? Kto może się na nie zapisać? Jak wygląda program studiów? To pytania, które padają często ze strony osób zainteresowanych podjęciem dalszej edukacji. Zacznijmy więc od początku. Studia podyplomowe są dostępne dla wszystkich posiadaczy wyższego wykształcenia. Jeśli więc masz tytuł licencjata albo jesteś po obronie pracy magisterskiej, możesz je podjąć.

Dotyczy to również absolwentów studiów zaocznych oraz inżynierskich. Zdarza się, że na studia tego typu wybierają się osoby pracujące, które już od kilku lat są aktywne zawodowe. Inni przystępują do nich jeszcze w trakcie nauki na studiach II stopnia. Często są to osoby na całkowicie innym profilu niż ten wybrany w ramach podyplomówki, które pragną zyskać nowe kompetencje. Studia podyplomowe rozpoczynają się w październiku i kończą w czerwcu – zazwyczaj trwają dwa semestry.

Studia podyplomowe – dlaczego warto?

Co dają studia podyplomowe? Przede wszystkim – mogą być świetnym przygotowaniem do wykonywania zawodu, który Cię interesuje. Na studiach podyplomowych zdobywasz bardziej konkretne umiejętności i specjalistyczną wiedzę, jakiej nie uczą na studiach licencjackich czy nawet magisterskich. Dzięki temu zyskujesz lepsze przygotowanie i silniejszą pozycję na rynku pracy. To także dobry pomysł dla absolwentów studiów wyższych, którzy nie chcą kończyć jeszcze edukacji i pragną rozwijać się dalej. Dużym atutem studiów podyplomowych jest ponadto fakt, że zajęcia odbywają się najczęściej w wybrane weekendy, w związku z czym naukę można swobodnie łączyć z innymi obowiązkami. To dobre rozwiązanie dla osób pracujących na pełen etat, które chcą się przebranżowić lub zdobyć konkretne umiejętności.

Studia podyplomowe – dla kogo?

Studia podyplomowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i zainwestować w rozwój osobisty. Oferta studiów podyplomowych jest naprawdę szeroka, w związku z czym wybierają je zarówno osoby posiadające wykształcenie humanistyczne, jak i te, które interesują się bardziej technicznymi kierunkami studiów. Często decydują się na nie absolwenci studiów licencjackich, których edukacja zakończyła się co prawda uzyskaniem wyższego wykształcenia, ale brakuje im dodatkowego dyplomu. Studia podyplomowe pozwalają im poszerzyć wiedzę i zyskać nowe umiejętności, bez konieczności podejmowania dłuższych i bardziej czasochłonnych studiów magisterskich.

Co dają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe pozwalają poszerzać kwalifikacje i horyzonty. Bardzo często zapisują się na nie osoby pracujące w marketingu, promocji, zarządzaniu czy oświacie. Dzięki ukończeniu studiów podyplomowych przedstawiciele tych branż zaznajamiają się z najnowszymi trendami, metodami i technologiami, które mogą pomóc im spełniać się w swoim zawodzie jeszcze lepiej. Podyplomówka zapewnia ponadto przygotowanie pedagogiczne dla absolwentów kierunków takich jak filologia polska i obca, matematyka czy biologia, a czasem także dodatkowe uprawnienia – np. do nauczania dzieci z niepełnosprawnościami.

Czego nie daje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych?

Jak widzisz, po ukończeniu studiów podyplomowych mogą otworzyć się przed Tobą nowe ścieżki rozwoju i kariery. To naprawdę dobry sposób na zdobycie specjalistycznej wiedzy i wielu wartościowych umiejętności. Warto jednak pamiętać, czym studia podyplomowe nie są. Przede wszystkim – studia podyplomowe nie dają dodatkowego tytułu naukowego. Nie zastąpią studiów licencjackich ani magisterskich. Nie zapewniają też prawa do wykonywania zawodu nauczyciela, prawnika czy lekarza. Co więcej, na podyplomówce nie realizujesz ogólnego programu – to najczęściej studia poświęcone stricte określonej dyscyplinie. Należy więc przygotować się na to, że wybrany kierunek studiów podyplomowych będzie bardzo specjalistyczny.

Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć studia podyplomowe? Dużo zależy od dziedziny i branży. W większości przypadków jest to jednak świetny sposób, by zdobyć specjalistyczną wiedzę i nowe kompetencje. Jeśli jesteś więc posiadaczem tytułu licencjata lub magistra, być może jest to ścieżka dla Ciebie!