Stypendia dla osób z niepełnosprawnością
Stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnością:
- Stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnością przysługuje studentom i studentkom posiadającym orzeczony stopień niepełnosprawności. Jest ono przyznawane na rok akademicki i wypłacane w 9 ratach. Jeśli orzeczenie straci w tym czasie ważność, wpłaty zostają wstrzymane do czasu przedłożenia kolejnego orzeczenie. Wszelkie informacje oraz formularze stypendialne znajdują się w Wirtualnej Uczelni.
- Wysokość stypendiów ustalana jest corocznie i uzależniona od przyznanej naszej uczelni dotacji na ten cel. Orzeczony stopień niepełnosprawności nie wpływa na wysokość stypendium.
- Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stypendium dla osób z niepełnosprawnością nie przysługuje absolwentom studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osobom z tytułem magistra, które realizują kolejne studia. W przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób z niepełnosprawnością, tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat.
Stypendium Rektora dla najlepszych studentów
- O Stypendium Rektora mogą ubiegać się studenci i studentki, jeżeli zaliczyli rok studiów, uzyskali wysoką średnią ocen lub mają osiągnięcia naukowe, artystyczne bądź sportowe (wysokie wyniki we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym). Rektor przyznaje punkty za średnią ocen i osiągnięcia. Zdobywcy największej liczby punktów otrzymują stypendia. Liczba przyznanych stypendiów nie może przekraczać 10% liczby studentów danego kierunku.
- Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym ze Stypendium Rektora nie mogą skorzystać absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osoby z tytułem magistra, które realizują kolejne studia.
Stypendium socjalne
- Przysługuje studentom i studentkom, których miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1570,50 zł (stawka z 2024 r.).
- Wysokość stypendium zależy od poziomu dochodu w rodzinie.
Zapomoga
- O zapomogę mogą się ubiegać wszyscy studenci i studentki, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Student/studetnka może otrzymać zapomogę dwa razy w roku akademickim (wniosek musi złożyć w ciągu 3 miesięcy od zajścia zdarzenia losowego będącego przyczyną pogorszenia sytuacji materialnej).
- Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym ze stypendium socjalnego i zapomogi nie mogą skorzystać absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osoby z tytułem magistra, które realizują kolejne studia.
Szczegółowe informacje na temat stypendiów znajdziesz w Wirtualnej Uczelni, w zakładce Informacje – stypendia.