Zaprojektuj swój wizerunek - Collegium Da Vinci Poznań
Treść Menu ogólne Menu studiów Stopka
25 września 2020
Aneta Wabińska - Wykładowca

Zaprojektuj swój wizerunek

O świadomym kreowaniu wizerunku.

Czy zdajesz sobie sprawę, że twój wygląd mówi o tobie więcej, niż myślisz? Można śmiało stwierdzić, że jest odbiciem twojego stosunku do siebie, manifestacją twojej osobowości i temperamentu, nawet gdy specjalnie o niego nie dbasz lub słyniesz z abnegacji, bowiem także taką postawą wysyłasz stosowny komunikat.

Gdy pytam uczestników warsztatów o definicję wizerunku, często wymieniają w pierwszej kolejności wygląd, ubiór, zapominając , że jest to także rodzaj emanacji wewnętrznej energii, która informuje o naszym samopoczuciu, stosunku do siebie i innych osób, emocjach o tym, czy się siebie lubimy czy wręcz przeciwnie. Ten rodzaj komunikatu często wychwytujemy podprogowo, intuicyjnie wyrabiając sobie tym samym stosunek emocjonalny do drugiej osoby i podejmując decyzję, czy mamy ochotę kontynuować znajomość oraz pogłębić swoje zainteresowanie, czy też nie. Najczęściej jest to wynikiem efektu pierwszego wrażenia.

Wizerunek, to cały wachlarz przekazów, wygląd, ubiór, mowa ciała, postawa, emanacja energii wewnętrznej, stanu emocjonalnego. Doskonale wiemy, że zanim poznamy, porozmawiamy z drugą osobą, już w pierwszych sekundach kontaktu jesteśmy informowani m.in. o tym, jaki jest przybliżony wiek, status, pochodzenie, jesteśmy też w stanie odgadnąć nastrój, temperament, a nawet czasem zawód czy upodobania, wartości. Z ubrania można dowiedzieć się, także, czy dana osoba ma wyczucie stylu, interesuje się modą oraz czy przestrzega pewnych obowiązujących norm.

Niestety często działamy na naszą niekorzyść, niejako nasz wygląd, zachowanie sabotuje chęć przedstawienia się w dobrym świetle i właściwe zaprezentowanie się.

Dzisiejsza konsumpcyjna kultura skupia się bardziej na tym, co widzialne, zewnętrzne, na dyktacie atrakcyjności za wszelką cenę. Ten brak balansu między tym, co wewnątrz a tym, co na zewnątrz rodzi duży dysonans, objawiający się rodzajem niespójności, który możemy odebrać w pierwszym kontakcie, bowiem staramy się być bardziej atrakcyjni, niż interesujący.

Z drugiej strony, hipokryzją jest założenie, iż intelekt i wartości duchowe, nie stoją w parze z dbaniem o wygląd i co wiąże się z celowym minimalizowaniem jego znaczenia. Wręcz przeciwnie, im bardziej jesteśmy zaangażowani w swój rozwój i poszerzanie świadomości, doceniamy ten zewnętrzny aspekt siebie, wyrażając szacunek i dbałość o to, jak wyglądamy – to jest oznaką zdrowego rozwoju.

Gdy wygląd, styl jest zgodny z osobowością i temperamentem, a osobowość jest zintegrowana, wtedy naprawdę możemy mówić o atrakcyjnym wizerunku, a czasem i o charyzmie. Wzrost świadomości siebie i poczucie tego, kim się jest, zdecydowanie ułatwia ukształtowanie indywidualnego, niepowtarzalnego wizerunku, który ma wpływ na innych.

Co więcej, dobry wygląd ułatwia komunikację i nawiązywanie relacji, ponadto identyfikowanie podobnych osób, skutecznie wzmacnia pewność siebie, poprawia samoocenę i polepsza efektywność pracy.

Należy też pamiętać o tym, że każda zmiana stylu życia, czy wewnętrzna przemiana wymusza niejako metamorfozę wizerunku, która jest symbolem nowego życia i odwrotnie, zmiana wizerunku, bywa często wstępem do dalszej pracy nad sobą.

Czy zatem twój wizerunek odzwierciedla to, kim jesteś lub kim chciałbyś być ? Czy jest adekwatny do środowiska, w jakim przebywasz i dostosowany do etapu życia, w którym jesteś?

Jak jesteś postrzegany i jak chcesz być postrzegany, co chciałbyś podkreślić poprzez wygląd ? Czy pozwalasz sobie na indywidualność ? Czy czasem nie wysyłasz sprzecznych sygnałów i nie sabotujesz samego siebie ? To podstawowe pytania, które powinieneś sobie zadać, rozpoczynając świadomą pracę nad kreowaniem wizerunku.

Pomyśl więc o wizerunku jak o swojej reklamie i z pełną odpowiedzialnością go zaprojektuj.