Czy wiesz, że…
„(…) rewolucja w technologii informatycznej oraz biotechnologii stawia przed nami największe wyzwania, jakie kiedykolwiek napotkał nasz gatunek. Połączenie tych typów technologii może wkrótce wypchnąć miliardy ludzi z rynku pracy oraz zakwestionować zarówno wolność, jak i równość. Algorytmy oparte na big data mogą tworzyć cyfrowe dyktatury, w których cała władza skupia się w rękach wąskiej elity, podczas gdy większość ludzi cierpi nie z powodu wyzysku, lecz z powodu czegoś bardziej gorszego – utraty znaczenia”.
– Yuval Noach Harari, „21 lekcji na XXI wiek”
Witaj w świecie NO-CODE
Czy możliwe jest samodzielne stworzenie aplikacji bez konieczności najpierw nauki, a następnie napisania kodu programistycznego?
Mogłoby się wydawać, że nie, a jednak okazuje się, iż nie jest to wykluczone. Rozwój technologii i postępująca automatyzacja powodują, że w coraz większej liczbie obszarów praca człowieka będzie wypierana przez roboty. W związku z tym znacznie zmieni się pakiet kluczowych umiejętności poszukiwanych przez pracodawców.
Zgodnie z raportem Future Work Skills 2020 szczególnie kompetencje miękkie połączone z myśleniem projektowym zaczną odgrywać duże znaczenie. Budowa zespołów skupionych na problemie, zmotywowanych i chętnych do stałej nauki stanowi obecnie spore wyzwanie pracodawców. Prognozuje się, że popyt na tego typu umiejętności wzrośnie w ciągu najbliższych 9 lat o 22%.

Kolejnym trudnym zadaniem dla wielu organizacji jest pozyskanie programistów (poziom mid oraz senior).
Współcześnie w 2021 roku w Polsce brakuje ich około 50 000, a w całej Unii Europejskiej ponad 1 000 000. Zdecydowana większość realizowanych projektów wymaga korzystania z programów komputerowych, a duża część przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie wewnętrznych systemów zarządzania ERP. Powyższe trendy przyczyniają się do wysokich cen usług na rynku IT oraz trudności przy współpracy zespołów programistów z otoczeniem biznesowym.
Wynikiem tego są znaczne koszty produkcji programów komputerowych czy aplikacji oraz długi czas tworzenia i wdrażania nowych rozwiązań. Opisane wyżej tendencje panujące na rynku powodują, że konieczne stanie się znalezienie szybkiego i niskokosztowego rozwiązania, które zniweluje skutki trudności z jakimi borykają się współczesne organizacje.
Czy odpowiedzią na potrzeby rynku będzie NO-CODE, który jest szybko rozwijającym się trendem w technologii?
Uznaje się, że będzie on stanowił integralną częścią kolejnej fali transformacji biznesowej i wykorzysta zarówno rewolucję cyfrową, jak i dostępność ogromnych danych (Big Data).
Czym jest NO-CODE i kim jest Citizen Developer?
NO-CODE pozwala tworzyć zaawansowane projekty IT bez potrzeby zatrudniania doświadczonego programisty i posiadania umiejętności programowania. Może to sprawić, że ogromny niedobór programistów zostanie uzupełniony zupełnie nowym rozwiązaniem. W związku z tym zaczęły powstawać narzędzia, za pomocą których osoby niebędące zaawansowanymi programistami mogą budować własne aplikacje automatyzujące długotrwałą pracę.
W 2012 roku analitycy Gartnera oświadczyli: „Wszyscy jesteśmy teraz deweloperami”, co jest nawiązaniem do rodzącego się zawodu Citizen Developer, który od trzech lat coraz dynamiczniej podbija rynek. Citizen Developer to osoba, która bez specjalistycznego wykształcenia projektuje własne, dedykowane i profesjonalne aplikacje oraz programy komputerowe. 82% firm wykorzystujących technologię NO-CODE przyznaje, że rola Citizen Developerów w ich organizacjach szybko rośnie.
Ostatecznie z opisywaną w artykule technologią oswoili się także rasowi programiści i 80% z nich uważa, że dzięki platformom NO-CODE zaoszczędzą sporo czasu, który musieli wcześniej przeznaczyć na projektowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań IT.
Organizacje zaczynają postrzegać programistów NO-CODE jako kluczowe ogniwo umożliwiające cyfrowe transformacje. Dodatkowo firmy przestają być ograniczone brakiem możliwości kodowania i nie muszą już, niejednokrotnie długo, czekać, aż dział programistów zapewni odpowiednie zasoby. Stosując technologię NO-CODE wiele problemów biznesowych organizacje mogą szybko przekształcić w rozwiązania i poddać sprawnemu procesowi programowania.
Należy również podkreślić, że w przypadku dużych zmian, takich jak rozległe integracje, Citizen Developer może w krótkim czasie zmienić je w produkt o minimalnej wartości (MVP), który następnie wystarczy, że zostanie przekazany zespołowi technicznemu w celu finalizacji.
Citizen Developerzy z pewnością przyczynią się do uwolniania innowacyjnych projektów oraz wpływać będą na zwiększenie produktywności podczas programowania kolejnych aplikacji (mniej potrzebnych zasobów ludzkich -> krótszy czas realizacji -> mniejszy nakład środków pieniężnych).
Citizen Developerzy wprowadzają dwie główne zmiany w sposobie działania organizacji: pojemność, czyli większą liczbę zrealizowanych projektów oraz szybkość, tj. krótszy czas przeznaczony na ich wykonanie.
Citizen Deweloperzy jako eksperci dziedzinowi, mają potencjał, aby skutecznie rozwiązywać niektóre problemy w organizacji. Szybkość, z jaką mogą przyjąć pomysł, a następnie zaprojektować, zbudować, przetestować i wdrożyć rozwiązania, umożliwia firmom wprowadzanie produktów i usług na rynek w niespotykanych dotąd ramach czasowych.
Platformy NO-CODE dojrzały do tego stopnia, że minimalizują potrzebę ręcznego kodowania podczas tworzenia poważnych aplikacji klasy korporacyjnej. Według firmy Gartner do 2024 roku co najmniej 65% wszystkich nowych aplikacji biznesowych będzie tworzonych za pomocą zestawów narzędzi o wysokiej produktywności, takich jak platformy do tworzenia aplikacji niskokodowych i niewymagających kodowania. (Vincent, Natis, lijima, Wong, Ray, Jain i Leow, 2020).
Z kolei eksperci DevTeam.Space przekonują, że platformy NO-CODE znacząco przyspieszają transformację cyfrową i skracają listę projektów IT do wykonania, ale także zmniejszają zależność realizacji projektu od trudnych do pozyskania specjalistów, dysponujących niszowymi umiejętnościami programistycznymi.
Z roku na rok rośnie liczba programistów używających platform NO-CODE.
W 2019 roku było ich 37%, obecnie, w 2021, jest już około 50%. Szacuje się, że do 2030 roku pojawi się około 500 milionów nowych aplikacji, z czego 400 milionów zostanie opracowana w technologii NO-CODE.
Tym samym Citizen Developers, czyli osoby posiadające kompetencje z budowy i zastosowania aplikacji NO-CODE będą jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy (obecnie tendencja ta jest już widoczna w USA).
Tak się składa, że właśnie w Polsce powstały jedyne studia podyplomowe z NO-CODE, gdzie każdy może nauczyć się samodzielnie projektować i wdrażać zaawansowane programy i aplikacje na najważniejsze systemy operacyjne i wszystkie urządzenia.
Nie daj się postępującej automatyzacji i robotyzacji!