Studia dzienne czy zaoczne? To pytania zadają sobie ci, którzy chcieliby rozpocząć kolejny etap edukacji i zdobyć nowe kwalifikacje. Każdy musi sobie na nie jednak odpowiedzieć sam po wcześniejszym przeanalizowaniu swoich możliwości, potrzeb, oczekiwań, a także planów na przyszłość.
Jakie studia – dzienne czy zaoczne?
Kiedy lepiej wybrać pierwsze, a kiedy drugie? Powody podjęcia konkretnej decyzji mogą być bardzo różne, podobnie jak motywacje. W obu przypadkach jest to szansa zdobycia wymarzonego zawodu, niezbędnego w dalszej papierze dyplomu i wpisu do CV. Choć nie podejmiemy decyzji za Ciebie, pomożemy usystematyzować informacje na temat obu metod kształcenia!
Lepsze studia dzienne czy zaoczne? Rozwiewamy wątpliwości!
Wiele osób zastanawia się, czy postawić na studia dzienne czy niestacjonarne, zwane potocznie zaocznymi. Istnieje obawa, że jedna z tych formuł jest gorsza od drugiej. Te tryby nie różnią się jednak tak, jak wielu się spodziewa! W obu przypadkach najważniejsze jest, by wiedza, przekazywana podczas wykładów i ćwiczeń, prezentowała najwyższy poziom. Niektóre uczelnie oferują różne formuły kształcenia na tym samym kierunku. Do takich należy Collegium Da Vinci, które proponuje słuchaczom naukę tego samego przedmiotu zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, a w niektórych przypadkach nawet naukę w innowacyjnej, sprawdzonej formule online. Czy studia zaoczne są gorsze od dziennych? Nie! Wykładowcy zobowiązani są do zrealizowania programu, gwarantującego uczestnikom zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności.
Studia dzienne a zaoczne – podobieństwa
Wiesz już, że jakość dydaktyki jest w każdym z tych przypadków taka sama. Konieczne jest utrzymanie odpowiednich standardów. To z punktu widzenia przyszłego studenta istotna informacja, która może wpłynąć na podjęcie decyzji o przystąpieniu do rekrutacji i rozpoczęcie studiów. Na uczelniach publicznych studia dzienne są bezpłatne, należy jednak przejść przez bardziej skomplikowany proces rekrutacji, uzależniony od punktów zdobytych na egzaminach maturalnych. Studia zaoczne są natomiast płatne. Collegium Da Vinci jako uczelnia niepubliczna działa na innych zasadach. Oczywiście zdana matura jest warunkiem rozpoczęcia studiów. Tutaj jednak zarówno studia dzienne, jak i zaoczne, są płatne.
Co najważniejsze: tutaj o przyjęciu do grona studentów nie decyduje liczba punktów na maturze, ale kolejność zgłoszeń, a w przypadku grafiki – również pozytywny rezultat rozmowy kwalifikacyjnej i prezentacji portfolio. Cały proces jest więc nie tylko łatwy, ale i mniej stresujący. Jeśli mielibyśmy więc odpowiedzieć na pytanie: studia dzienne czy zaoczne? Odpowiadamy: jeśli chodzi o jakość i sposób zapisu – żadna ze wskazanych formuł nie jest gorsza od drugiej.
Studia dzienne a zaoczne – różnice
Wiesz już, że poziom dydaktyki, rekrutacja i koszta są w obu przypadkach identyczne. Przynajmniej w Collegium Da Vinci. Nie oznacza to jednak, że między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi nie występują różnice. Dotyczą one przede wszystkim trybu prowadzenia zajęć oraz liczby godzin, poświęconej konkretnym przedmiotom. Studia dzienne to studia, które wymagają uczestnictwa w wykładach i ćwiczeniach w tygodniu. W zależności od kierunku zajęcia odbywają się codziennie albo przez trzy dni w tygodniu. Studia zaoczne to z kolei studia, które odbywają się w trybie weekendowych zjazdów, organizowanych najczęściej dwa razy w miesiącu. Ze względu na to, że automatycznie czasu na naukę w tym przypadku jest mniej, harmonogram zakłada w sumie mniej godzin zajęć na uczelni przeznaczonych na wybrane przedmioty. Czy studia zaoczne są gorsze od dziennych? Na pewno nie! Mamy nadzieję, że nie masz już żadnych wątpliwości.
Studia dzienne czy zaoczne? Wskazówki przed podjęciem decyzji!
Na co postawić: studia dzienne czy zaoczne? Wybór może okazać się prosty, jeśli dobrze zastanowisz się nad swoją sytuacją i do niej dopasujesz tryb nauki, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.
Studia dzienne to studia, które:
odbywają się w tygodniu,
zakładają większą liczbę godzin, spędzonych na uczelni, a to z kolei przekłada się na pogłębienie wiedzy z wybranych zagadnień i większą swobodę w zadawaniu pytań i samodzielnym szukaniu na nie odpowiedzi,
- umożliwiają częstszy kontakt z wykładowcami,
- pozwalają uczestniczyć w zajęciach dodatkowych,
- są idealne dla osób niepracujących lub takich, które pracują jedynie w weekendy,
- sprzyjają nawiązywaniu kontaktów towarzyskich z innymi studentami i trwałym relacjom społecznym.
Studia zaoczne to natomiast studia, które:
- odbywają się podczas weekendowych zjazdów,
- zakładają mniejszą liczbę godzin, przeznaczoną na zajęcia z wybranych przedmiotów na danym kierunku, wiedza jest więc przekazywana w sposób skompresowany,
- są idealne dla osób pracujących, które na studia mają czas tylko w weekendy,
- uczą samodyscypliny – to od studenta zależy, ile czasu na naukę w tygodniu może dodatkowo poświęcić na przyswajanie materiału,
- pozwalają na inne aktywności w tygodniu – nie tylko zawodowe.
Jakie studia lepsze – dzienne czy zaoczne? Jak widać, wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakim czasem dysponujesz i czym chcesz się zajmować oprócz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Bez względu na Twoją ostateczną decyzję pewne jest jedno: zarówno studia dzienne, jak i zaoczne pozwolą Ci się rozwijać i zdobywać kompetencje, rzutujące na dalsze sukcesy zawodowe.