Żegnamy Mariana Marka Przybylskiego – Collegium Da Vinci Poznań

Żegnamy Mariana Marka Przybylskiego

Odszedł współzałożyciel Collegium Da Vinci.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mariana Marka Przybylskiego, współzałożyciela Collegium Da Vinci (dawnej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa) oraz Uniwersytetu SWPS. Marian Marek Przybylski zmarł 5 lutego 2021 roku.

„Collegium Da Vinci straciło jednego z założycieli, a nasza społeczność oddanego przyjaciela. Marek żył Uczelnią i jej sprawami. Razem z nami martwił się w trudniejszych chwilach i razem z nami cieszył z sukcesów. Każde spotkanie z nim było intelektualnym wydarzeniem. Mogliśmy godzinami rozmawiać o polityce, sporcie, nauce, biznesie i przede wszystkim o naszej Uczelni. Nie mogło go zabraknąć na żadnej naszej uroczystości. Jeszcze niedawno razem planowaliśmy obchody 25-lecia CDV. Będzie mi bardzo brakowało jego optymizmu i dobrego słowa, na które zawsze można było liczyć. Zostawił nam po sobie mnóstwo dobrych wspomnień, ale też pustkę, którą ciężko będzie wypełnić” – dr inż. Krzysztof Nowakowski, Rektor Collegium Da Vinci.

„… Z myślą o rozwoju dziennikarstwa założyliśmy Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, dziś Collegium Da Vinci. Wspólnie w 2008 zdecydowaliśmy się przyjąć trudną rolę założyciela SWPS. Marek wierzył w zbawienną dla rozwoju społeczeństwa rolę edukacji, był lojalnym i uczciwym partnerem. Kochał wolność.”– Piotr Voelkel, Założyciel Collegium Da Vinci.

Marian Marek Przybylski był nie tylko współzałożycielem uczelni. Pełnił funkcję redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego oraz Prezesa Oficyny Wydawniczej Wielkopolski. Był pasjonatem dziennikarstwa, człowiekiem ciekawym świata i ludzi.

„Podstawowe pytanie, które często zadawał w Collegium Da Vinci to: „Gazeta papierowa, czy elektroniczna?” Pan Prezes Przybylski zawsze chętnie zapraszał do swojego gabinetu na długie rozmowy. Na biurku leżały najnowsze wydania gazet. Na swoich gości zawsze patrzył z zaciekawieniem zza  charakterystycznych okularów. Był mężczyzną eleganckim, kulturalnym z bardzo szeroką wiedzą. Lubił rozmawiać o studentach i ich sukcesach. Najczęściej pytał o Mediaworking, który jest najbardziej zbliżony do dziennikarstwa, dlatego był mu szczególnie bliski. Był nie tylko współzałożycielem Collegium Da Vinci, ale też jego oddanym przyjacielem„– Agata Skibicka, Head of PR&Communication, Collegium Da Vinci.

Działalność Mariana Marka Przybylskiego kojarzona jest głównie z Głosem Wielkopolskim, gdzie stworzył m.in. znany cykl spotkań „Obiady w Głosie”. W ciągu 15 lat wzięło w nich udział 200 wybitnych postaci ze świata kultury i polityki. Ukazała się seria 6 książek z zapisami tych spotkań. Stworzył również kolekcję sztuki współczesnej, którą Premier Jerzy Buzek uhonorował tytułem Mecenasa Kultury 2000. W Instytucie Edukacji Europejskiej stworzył autorski projekt Konwersatorium Europejsko-Samorządowego, stanowiący platformę edukacyjną dla pracowników instytucji publicznych, państwowych, samorządowych, a także biznesu.

„Z przykrością przyjęłam wiadomość o śmierci Pana Prezesa. Pracowaliśmy razem 16 lat, nie tylko w Collegium Da Vinci. Mieliśmy okazję wspólnie działać m.in. przy organizacji wielu edycji Konwersatorium Europejsko-Samorządowego, gdzie na zaproszenie Prezesa prelegentami byli znamienici goście oraz przy innych ciekawych przedsięwzięciach. Trudno wszystkie wymienić. Najcenniejsze były jednak „zwykłe” rozmowy w Jego biurze. Będzie mi tego brakowało, a przede wszystkim Jego donośnych powitań: „Dzień dobry Pani Anno” – Anna Pawlak, Dyrektor Biura Rektora i Administracji w Collegium Da Vinci.

Pan Prezes Przybylski kojarzy się nie tylko z mediami, dziennikarstwem, szkolnictwem wyższym. Był oddanym kibicem piłki nożnej i Lecha Poznań.

„Pana Prezesa Przybylskiego zapamiętam jako niezwykle serdeczną i otwartą osobę. Mimo wielu obowiązków zawsze znalazł czas na krótką pogawędkę. Szczególnie zachowam w pamięci jego oddanie piłce nożnej i nasze rozmowy o Lechu Poznań, któremu Pan Prezes kibicował. Żałuję, że nie dane nam już będzie śledzić zmagań naszej ulubionej drużyny na stadionie i wspólnie komentować wydarzeń boiskowych” – Dominik Kurzawski, IT PM / Business Analyst Collegium Da Vinci.

„Pana Prezesa Przybylskiego ceniłem za niezwykle przykładny savoir vivre, często przytaczane wspomnienia i anegdoty związane ze znanymi postaciami z życia politycznego i biznesowego oraz często cytowanego Marka Twaina. Dziś Panie Prezesie, pozwolę sobie zacytować za Panem: „Przeżyłem wiele lat i miałem wiele problemów, z których większość nigdy się nie wydarzyła”. – Mariusz Frątczak, Dyrektor Działu Sprzedaży i Marketingu, Collegium Da Vinci.

Śmierć Mariana Marka Przybylskiego to ogromna strata dla całej społeczności Collegium Da Vinci.
Z wielkim żalem łączymy się w bólu z rodziną i najbliższymi. Na zawsze pozostanie jedną z kluczowych postaci naszej Uczelni.