CDV w projekcie Service Design Winter School 2023 – Prisztina, Kosowo. – Collegium Da Vinci Poznań

CDV w projekcie Service Design Winter School 2023 – Prisztina, Kosowo.

Grupa ośmiu studentów z naszej uczelni wraz z opiekunem wzięła udział w Service Design Winter School. Sprawdź relację z wydarzenia.

Tegorocznym tematem było rozwiązanie problemu małego zainteresowania programem wymian studenckich ‘Erasmus +’ w Universum International College, znajdującym się Prisztinie – stolicy Kosowa.

Grupa ośmiu studentów z naszej uczelni wraz z opiekunem wzięła udział w Service Design Winter School. Był to sprint projektowy zorganizowany przez Universum International College – uczelni położonej w stolicy Kosowa – państwa sąsiadującego z Albanią, Prisztinie.

Tematem przewodnim było rozwiązanie dwóch problemów: braku chętnych studentów do partycypowania w wymianach z zagranicznymi uczelniami partnerskimi oraz braku chętnych studentów którzy chcieliby swoją wymianę odbyć w Kosowie. Proponowane zadania miały na celu pomoc Departamentowi ds. Międzynarodowych prisztyńskiej uczelni (International Office of Universum), w pozyskaniu chętnych na dwóch kierunkach.

Doing, not talking

Realizacja projektu trwała pięć dni, a samemu procesowi towarzyszyły wykłady i prezentacje dotyczące przebiegu całego sprintu, a także propozycje narzędzi przydatnych na poszczególnych etapach projektu. Studenci zostali podzieleni na sześć międzynarodowych zespołów.

Zgodnie z metodyką sprintu, proces rozpoczął się od briefingu – wprowadzenia do tematu przez pracowników International Office, następnie studenci przeszli od określania faktycznego problemu do rozwiązania, aby móc postawić konkretne wyzwanie projektowe do zrealizowania. Po ustaleniu zasad współpracy i określeniu umiejętności poszczególnych członków, zespoły przeszły do pogłębionej analizy tematu, wraz z określeniem brakujących informacji. Przez cały czas trwania projektu, zespoły miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze “zleceniodawcami” co znacząco przyśpieszało proces tworzenia rozwiązań i natychmiastowo rozwiewało pojawiające się wątpliwości. Kolejnym krokiem był etap badań, część zespołów przeprowadziła ankiety ilościowe, podczas gdy drudzy skupiali się na wywiadach pogłębionych ze studentami z Kosowa. Kolejnym krokiem była realizacja celów potrzebnych do rozwiązania problemu.

Galeria zdjęć

Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023
Service Design Winter School 2023

Dzięki pozyskanej wiedzy, zespoły zaczęły burzę mózgów i konceptualizację pomysłów, następnie zostało wprowadzone prototypowanie rozwiązań wraz ze wstępną selekcją.

Każdy zespół zbadał inne aspekty problemu, co miało bezpośrednie odzwierciedlenie w finalnych rozwiązaniach projektowych.

Tygodniowy wyścig zakończył się zaprezentowaniem przez zespoły rozwiązań, przedstawicielom władz uczelni oraz pracownikom International Office. Po zakończeniu prezentacji zespoły miały czas na panel pytań zarówno od pracowników uczelni jak i innych zespołów. Po zakończeniu prezentacji jury ogłosiło zwycięzcę, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród.

Nie tylko praca

Tak jak zawsze, tego rodzaju wyjazdy to nie tylko realizacja zadań ale również świetna możliwość do poznania kultury, obyczajów, tradycji, ale również kuchni odwiedzanego państwa. Kosowianie są niezwykle miłymi i pomocnymi ludźmi, do tego wspaniale eksponują swój patriotyzm lokalny, w sposób zachęcający do zgłębiania historii tego młodego państwa. Ponadto studenci mieli możliwość zwiedzenia zarówno stolicy – Prisztiny, wraz z wizytą w najciekawszych zabytkach miasta (w tym w najbrzydszym budynku świata – Bibliotece Narodowej Kosowa), a także wycieczką do nieco mniejszego malowniczego miasteczka Prizren, gdzie główną atrakcją była wizyta w niecodziennie ozdobionym meczecie, a także zwiedzanie terenu byłej bazy niemieckiej Bundeswehry, przerobionej na przestrzeń kreatywną.

Na osobny akapit zasługuje również opisanie kosowskiej kuchni, większość dań pochodzi z opalanego węglem drzewnym grilla, ponadto 98% kosowian to muzułmanie, więc nie jedzą wieprzowiny. Większość tradycyjnych dań to dania mięsne, jednakże wegetarianie również znajdą coś dla siebie. Tradycyjne potrawy to pleskavica – grilowany wołowy kotlet rozmiarów naszego schabowego, serwowany z warzywami z grilla a także ajvarem – pastą paprykową. Ponadto samo jedzenie jest bardzo tanie, obiad z napojem kosztuje tutaj 5€. Na krótką wzmiankę zasługują również kosowskie sery, te serwowane są w każdej postaci – zarówno do smarowania, jak i do pochrupania.

Dlaczego warto?

Programy sprintów projektowych w różnych częściach europy to nie tylko możliwość zdobycia realnego doświadczenia zawodowego udokumentowanego certyfikatem, ale również wspaniała możliwość zawiązania znajomości z obywatelami różnych państw świata (Belgia, Kazachstan, Egipt, Nepal, Holandia czy Polska). Poznanie kultury innych ludzi i zrozumienie jak wiele łączy studentów z całego świata, a jednocześnie jak inne od naszego potrafi być życie akademickie.

Relacje studentów

“Wspaniali i przyjaźni ludzie, pyszne jedzenie, zachęcające ceny. Tak podsumował bym ten piękny kraj. W samym Kosowie spędziłem tydzień czasu i bardzo dobrze wspominam ten wyjazd. Podczas projektu nauczyłem się między innymi jak współpracować z międzynarodową społecznością, poznałem ciekawych ludzi z Kosowa i nie tylko. Liczę że wyjazdów jak ten będzie jak najwięcej :) Przed kilkoma tygodniami nigdy nie pomyślałbym, że grupa obcych sobie ludzi może stać się tak zgranym zespołem, w tak krótkim czasie. Wspólne doświadczenia podczas tego wyjazdu sprawiły, że między nami, uczestnikami, zrodziła się nie tylko kreatywna współpraca, ale także prawdziwa przyjaźń. Wspomnienia, które wspólnie stworzyliśmy z pewnością zostaną ze mną na dłużej. Serdeczne podziękowania kieruję nie tylko do moich nowych polskich przyjaciół, ale również do studentów z innych krajów, którzy wnieśli do całego wyjazdu niesamowitą energię i entuzjazm. Szczególne słowa uznania należą się także Marcinowi Chłodnickiemu, duszy tego wyjazdu. To dzięki jego zaangażowaniu każdy moment tej przygody był nie tylko dobrze zaplanowany, ale i magicznie spędzony. Jego pomoc podczas pracy nad projektem sprawiła, że nasze grupy nie tylko zyskały cenne wskazówki, ale również razem się śmiały, wspierały i budowały niezapomniane chwile. To niesamowite, jak różnorodność ludzi może być siłą, a nie słabością. W ciągu zaledwie tygodnia doświadczyliśmy niezwykłej atmosfery, której nie sposób opisać słowami. Mam nadzieję, że nasza przygoda zainspiruje innych zarówno do odwiedzenia Kosowa jak i do poszukiwania piękna w różnorodności i budowania mostów, nawet tam, gdzie nie spodziewamy się ich znaleźć. ”
Bartek Lewandowski
Creative Management (1 rok)

“Hej! Mam na imię Sofia i chciałabym podzielić się z wami moimi przemyśleniami na temat wyjazdu do Kosowa. Przyznam szczerze że miałam pewne wątpliwości co do tego wyjazdu. Miałam tam pojechać sama, nie znając nikogo oprócz prowadzącego. Największą obawą była dla mnie bariera językowa. Uważam, że ważnym aspektem życia jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu, dlatego zdecydowałam się pojechać. Nie żałuję. Oprócz zdobytego doświadczenia zawodowego, a także możliwości poznania nieznanej mi do tej pory kultury, punktem zwrotnym okazali się poznani podczas wyjazdu ludzie. Grupę studentów z Poznania poznałam dopiero na lotnisku, wspaniali, ciepli ludzie z przeróżnymi pasjami. Warto także pochwalić tutaj Marcina Chłodnickiego za wsparcie mentalne i czuwanie nad całą akcją. Wspaniale było także poznać studentów innych narodowości i móc spędzić z nimi niezapomniane chwile (na przykład przy wspólnym karaoke :). Wyjazd pozwolił mi na otwarcie się przed innymi oraz dostarczył mi ogromnej motywacji do nauki języka oraz podróżowania. Grzechem byłoby nie wspomnieć o cudownym miejscu, które zostało nam polecone przez studentów z Kosowa. Mieliśmy okazję w ostatni dzień pobytu pojechać do miejscowości “Peje” w celu zobaczenia wspaniałych wodospadów. Zobaczenie trochę natury zwieńczył cały wyjazd miłym wspomnieniem. Polecam każdemu studentowi skorzystać z okazji i być częścią takiego wyjazdu! Nawet jeżeli masz wątpliwości, go ahead. ”
Sofia Gorączniak
Zarządzanie Kreatywne (1 rok)