Kim jest Data Scientist i czym się zajmuje?
Żyjemy w erze informacji i komputerów. Codziennie, minuta po minucie, korzystając ze smartfonów, social mediów czy nawet komunikacji miejskiej (odbijając się biletem elektronicznym w autobusie) przyczyniamy się osobiście do gigantycznego przyrostu dostępnych danych. Jak wydobyć, przetworzyć i użyć tych danych z korzyścią dla społeczeństwa i biznesu?
Na te pytanie odpowiada Data Science. Jest to nauka obejmująca wszelkie metody w zakresie analizy danych, które pozwalają zamienić surowe dane w cenną wiedzę. Specjalista z tej dziedziny to Data Scientist – wykwalifikowany fachowiec dysponujący interdyscyplinarną wiedzą z zakresu inżynierii danych, analityki biznesowej, modelowania i uczenia maszynowego.
Jakie kompetencje musi posiadać Data Scientist?
Zbudowanie takiego wachlarza umiejętności wymaga od chętnych kompetencji i wysiłku! Potrzebne są zdolności matematyczne. Trzeba umieć i lubić programować. Obecnie ważnym językiem w branży jest Python, ale entuzjaści programowania zawsze mogą zainwestować w coś bardziej wyrafinowanego jak Julia czy Scala. Ważne będą również umiejętności analityczne. Pozwolą one zrozumieć cel biznesowy projektu, opisać problem za pomocą danych i umożliwią współpracę z ekspertami z danej dziedziny.
Nie można pominąć tutaj umiejętności komunikacyjnych. Trzeba lubić ludzi (a nie tylko dane), chcieć zrozumieć ich potrzeby biznesowe i umieć współpracować nad wspólnym celem, którym jest wdrożenie projektu. Przyda się więc tutaj umiejętność prezentowania wyników rezultatów swoich badań, opowiadanie historii o danych oraz umiejętność dyskusji z osobami nietechnicznymi.
Data Scientist – zawód przyszłości?
Data Scientist to zdecydowanie zawód przyszłości. Każdej godziny powstają kolejne dane, których analiza może przynieść wymierną korzyść biznesową lub społeczną. Procesy biznesowe wymagają stałego zaangażowania analityków, którzy pomogą organizacjom zwiększyć wydajność prowadzonych działań, zmniejszyć ryzyko biznesowe oraz ulepszyć programy marketingowe czy sprzedażowe.
Wykwalifikowani specjaliści spotkają się z wieloma dobrze płatnymi (i koniecznie podkreślmy – wymagającymi!) ofertami pracy.
W 2021 roku najszybciej rosnącą umiejętnością IT było Data Science (przyrost 295% do poprzedniego roku)
Według raportu Dev Skiller TOP IT Report w Polsce
Dlaczego warto studiować kierunek Analityka i badania ekonomiczne?
Jeśli tylko lubisz rozwiązywać realne problemy i czujesz, że masz predyspozycje, o których wspomniano wcześniej to wejście w branżę Data Science to niewątpliwie dobra decyzja. Rosnący popyt na pracę i wysokie zarobki pozwolą na stabilne zatrudnienie i inwestycję w dalszy rozwój zawodowy. A ten będzie potrzebny, aby opanowywać nowe, dynamicznie zmieniające się technologie i oprogramowanie. Stałe podnoszenie kwalifikacji, portfolio rozwiązanych problemów biznesowych i implementacji z pewnością dostarczy satysfakcji nastawionym na rozwój osobom.
„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” miał powiedzieć Konfucjusz. Ja wybrałem i jestem bardzo zadowolony.