Maciej Wąsiatycz – Collegium Da Vinci Poznań

Dlaczego wybrałeś Data Science w CDV?

Początkowo studiowałem weterynarię. Z czasem doszedłem do wniosku, że nie odnajduję się w tej rzeczywistości. Szukając alternatywy, trafiłem na informację o Data Science w CDV. Praca z danymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stała się moją pasją. Zależało mi na uczelni, w której wykładowcy traktują studentów, jak partnerów, a wiedza, którą nabywamy ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Kolejną kwestią, która przeważyła o wyborze, był duży nacisk na kompetencje miękkie –  wiedziałem, że pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na umiejętności komunikacji oraz pracy w grupie.

Jaki przedmiot najbardziej Cię ciekawi?

Najbardziej interesują mnie przedmioty związane z programowaniem. Nie wiem, czy którykolwiek przedmiot jest w stanie wywołać taki rollercoaster emocji – od smutku i irytacji, że znów wkradła się literówka do kodu, do radości i ekscytacji, gdy nasz program zadziałał i przerósł nasze oczekiwania! Nie wyobrażam sobie przeprowadzania pełnych analiz i predykcji, nie znając podstaw programowania.

W jaki sposób studia pomagają Ci realizować Twoje pasje, cele życiowe?

Obiecałem sobie, że zrobię wszystko, by w  100% wykorzystać najbliższe 3 lata nauki. Po pierwszych zajęciach, zrozumiałem, że będzie to łatwiejsze, niż sądziłem. Wykładowcy zarazili mnie swoją pasją, zmotywowali do poszerzania horyzontów. Uczestnictwo w webinarach odnośnie Machine Learningu, czytanie książek o analizie danych i udział w kursach programowania stały się hobby,  a nie przykrym obowiązkiem. Interesuję się również tematem kryptowalut, a wiedza zdobyta na zajęciach ułatwia zrozumienie pewnych zależności i przewidzenie trendów.

Co to dla Ciebie znaczy, że ktoś jest ciekawy?

To człowiek, z którym można porozmawiać na wiele tematów. Ma dużo zainteresowań, często zupełnie innych niż moje, a mimo to potrafi opowiadać o nich w taki sposób, że i ja staję się entuzjastą tematu.

Jakie są Twoje marzenia, co Cię kręci?

Moim największym zawodowym marzeniem jest pracować w dziale BI w jednej z firm, będących pionierami w swojej branży, tj. w przemyśle high-tech (Google, Microsoft, IBM), czy w branży rozrywkowej (Netflix, Disney). Wiąże się to z moimi zamiłowaniami – wszelkimi nowinkami technologicznymi i popkulturą w szerokim tego słowa znaczeniu (komiksy, filmy, seriale, gry komputerowe).

Są jakieś osiągnięcia, którymi chcesz się pochwalić?

Za swoje największe osiągnięcie w minionym roku uznaję utrzymanie ciągłej motywacji do rozwoju osobistego. Pomimo pandemii i niepewnej przyszłości, idę do przodu z entuzjazmem. Dużym wyróżnieniem jest dla mnie możliwość reprezentowania mojego kierunku studiów jako Ambasador. Dodatkowo udało mi się rozpocząć pracę ściśle związaną z Data Science. Poznałem tam świetnych ludzi, którzy chętnie dzielą się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jakie są Twoje doświadczenia, odczucia dotyczące studiowania zdalnego?

Miałem wiele obaw związanych z koncepcją nauczania zdalnego. Zastanawiałem się m.in., czy będziemy uczyć się tak samo efektywnie, a także czy będziemy w stanie nadążyć z materiałem. Na szczęście nasza uczelnia zadbała o dostosowanie wirtualnego środowiska tak, by nasze zajęcia nie straciły na wartości. Wiadomo, brakuje mi atmosfery uczelni, szczególnie wspólnych rozmów ze znajomymi w Dada Cafe, ale wierzę, że niedługo życie wróci do normy.

W tym roku CDV obchodzi 25-lecie. Jak Twoim zdaniem będą wyglądały studia i nasza uczelnia za 25 lat?

Myślę, że przy obecnym tempie rozwoju, nasza uczelnia jeszcze wielokrotnie pozytywnie nas zaskoczy, zarówno pod względem różnorodności kierunków, jak i technologii, których będą używać kolejne pokolenia studentów.

Poznaj Macieja lepiej – odwiedź jego profile na Instagramie i LinkedIn!