Łucja Staniek | Collegium Da Vinci Poznań

Dlaczego wybrałaś Data Science?

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym i czasach skoncentrowanych maksymalnie na przyszłości. Przepływ informacji zachodzi nieustannie, a dzięki ich dostępności bez problemu odnajdziemy materiały o wszystkich interesujących nas aspektach. Często zauważam, że ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele danych można wyszukać za pomocą internetu i że praktycznie każde nasze działanie może być wykorzystane do zebrania potrzebnych informacji przez inne osoby. Wybrany przeze mnie kierunek skupia się właśnie na analizowaniu każdej z nich i wyciąganiu adekwatnych wniosków. Szukając uczelni rozglądałam się za miejscem, w którym będę miała możliwość jak największego i  najszybszego rozwoju, bazując w większości na praktycznych umiejętnościach. Decyzje związane z naszą przyszłością tak naprawdę nigdy nie są łatwe, ale myślę, że ta związana z moim kierunkiem była jedną z moich najpewniejszych i najbardziej przemyślanych.

Jaki przedmiot najbardziej Cię ciekawi?

Bez wątpienia wybrałabym tutaj samo programowanie, nie tylko ze względu na to, że właściwie to nasz kluczowy przedmiot, ale również przez to, że zajęcia opierają się głównie na samej praktyce. Każdy z tworzonych przez nas programów wymaga kreatywności i częstej nauki metodą prób i błędów. Podczas pracy mamy ciągłe wsparcie ze strony naszego wykładowcy, a dzięki temu nie brakuje nam motywacji do nauki. Sam przedmiot daje mi wiele satysfakcji szczególnie gdy sama znajduje rozwiązanie problemu i uczy mnie potrzebnej wytrwałości oraz samodyscypliny.

Czy studia pomagają Ci realizować Twoje pasje/cele życiowe?

Razem ze znajomymi z mojego kierunku jesteśmy w trakcie zakładania koła kryptologii oraz cyberbezpieczeństwa. To właśnie te obszary zawsze pochłaniały najwięcej mojej uwagi, a teraz będę miała możliwość głębiej wdrożyć się w dany temat. Moja uczelnia pokazuje mi, że nauka wcale nie musi być kojarzona z przymusem i żmudnymi godzinami spędzonymi nad książkami. To również praca nad ciekawymi projektami, poznawanie inspirujących nas ludzi czy chociażby branie udziału w wielu wydarzeniach związanych z naszymi zainteresowaniami.

Co to dla Ciebie znaczy, że ktoś jest ciekawy? Czy uważasz siebie za osobę ciekawą?

Osoba dla mnie ciekawa to taka, która potrafi wyróżnić się na tle społeczeństwa. Nie mówię tutaj o zwariowanym ubiorze czy pofarbowanych włosach, bo to w dzisiejszych czasach jest dość powszechne, ale taka, która zaciekawia mnie swoim sposobem bycia – charakterem, podejściem do życia, zainteresowaniami. Cenię sobie w innych autentyczność oraz umiejętność pozostawania przy swoich przekonaniach i zasadach pomimo wpływu otoczenia. To czy jestem osobą ciekawą pozostawiam ocenie innym, ale uważam, że mam wiele aspektów odmiennych i cech, które odbiegają od standardowego obrazu dwudziestoletniej dziewczyny.

Dlaczego wybrałaś CDV? Co najbardziej lubisz na naszej uczelni?

W CDV cenię szczególnie świeże podejście do pojęcia nauki. Chodzi mi tu właśnie o wspominany wcześniej nacisk na praktykę, ale i rozwój w obszarach interpersonalnych. Razem z przedmiotami ściśle związanymi z kierunkiem w planie mamy bardzo dużo zajęć kształtujących nasze umiejętności pracy w grupie czy chociażby takie, które przygotowują nas do funkcjonowania w organizacji.

Jakie są Twoje marzenia Co byś chciała robić?

Jako jedno z moich kluczowych zainteresowań zaliczam to skupiające się na ciemniejszej naturze człowieka i to właśnie z tym obszarem chciałabym związać swój przyszły zawód. Bez wątpienia drugą połowę swojego życia będę nadal poświęcała aktywności fizycznej i nie ukrywam, że razem z wyborem przyszłego zawodu planuję połączenie tych dwóch zainteresowań. Kolejną wskazówką jest oczywiście wybór mojego kierunku związanego z informatyką, ale wszelkich innych szczegółów nie chciałabym ujawniać. Wiem jak trudno jest teraz wybrać swoją właściwą ścieżkę rozwoju dlatego cieszę się, że tak pewnie wchodzę w swój dorosły świat i że pomysł na siebie miałam tak naprawdę nakreślony od samego początku. Wystarczyło tylko trochę odwagi i samozaparcia.

Co Cię kręci? Jakie masz pasje?

Jestem osobą, która na wstępie kojarzona jest z aktywnością fizyczną. Lubię mieć kontrolę nad każdym aspektem mojego życia, jak i swojej własnej osoby, dlatego właśnie skupiam się nad dyscyplinami wymagającymi ode mnie próby wytrzymałości i siły własnego ducha. Do satysfakcji nie potrzeba mi osiągnięć publicznych dlatego do tej chwili skupiałam się tylko i wyłącznie na swojej własnej świadomości rozwoju i wykorzystaniu jej w przyszłym zawodzie, w którym to jeszcze nie raz będę miała możliwość wykazania się zdobytym doświadczeniem. W życiu interesuje mnie ta mroczniejsza strona świata jak kręgi kryminalne, problem przestępczości i środowisko gdzie nie zawsze wszystko bywa tak kolorowe czy pozytywne. Jest to jeden z aspektów dla, których wybrałam właśnie ten kierunek.

Z jakich swoich osiągnięć jesteś dumna?

Zależy kto jak postrzega osiągnięcia. Dla mnie jest to każdy aktywnie spędzony dzień, w którym wykorzystuję maksimum swojego czasu na własny rozwój i pracę nad kształtowaniem własnej przyszłości. Jedną z cech, którą bardzo w sobie cenie jest samodyscyplina i to, że jeśli czegoś naprawdę pragnę to zrobię wszystko by to zdobyć. Dzięki temu ludzie postrzegają mnie jako osobę nieugiętą i taką, która zawsze walczy do samego końca. Jest jeszcze wiele aspektów, które chciałabym w sobie wypracować, ale jestem dumna, że wybrałam taką odważną ścieżkę na przyszłość i że ani przez chwilę w nią nie wątpiłam.