Wykład Andy Rottenberg: Skąd się wzięła abstrakcja? – Collegium Da Vinci Poznań

Wykład Andy Rottenberg: Skąd się wzięła abstrakcja?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak narodziła się abstrakcja? Jak wpłynęła na rozwój sztuki i nasze spojrzenie na świat?

Wykład Andy Rottenberg: Skąd się wzięła abstrakcja?

Data

10.06.2024

Godzina

16:30 - 18:00

Miejsce

Collegium Da Vinci

Bilety

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Podziel się

Zapraszamy na niezwykły wykład, podczas którego sama Anda Rottenberg wytłumaczy czym jest i skąd się wzięła sztuka abstrakcyjna. Legendarna kuratorka i historyczka sztuki opowie o abstrahowaniu od rzeczywistości w historii sztuki, które rodziło się na styku muzyki, matematyki i teozofii. O metafizycznym myśleniu opartym na emocjach, jedności duchowej ponad religiami, rozmowie form między sobą.

Niezależnie od Waszych zainteresowań – czy to sztuka, nauka czy filozofia – ten wykład otworzy przed Wami zupełnie nowe perspektywy.

Poznaj prelegentkę

Anda Rottenberg

Urodzona w 1944 roku. Wybitna historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka przełomowych wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka wielu artykułów poświęconych sztuce, zamieszczanych w krajowych i zagranicznych wydawnictwach, nieustannie od lat 60. XX. Założycielka Fundacji Egit – jednej z pierwszych niezależnych fundacji sztuki w Polsce (1986).

“O jej niekwestionowanym autorytecie decyduje nie tylko dorobek zawodowy, lecz przede wszystkim postawa i odwaga” – Karol Sienkiewicz

Anda Rottenberg jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), nagradzana licznymi orderami (m.in. Krzyż Orderu Odrodzenia Polski). Autorka wielu książek, m.in. Sztuka w Polsce 1945–2005 (2005), Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80 (2009), Berlińska depresja (2018), Rozrzut, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa (2021).

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.