Pary dwujęzyczne w Polsce – Collegium Da Vinci Poznań

Pary dwujęzyczne w Polsce

Zapraszamy na spotkanie z prof. nadzw. dr hab. Agnieszką Stępkowską

Pary dwujęzyczne w Polsce

Data

15.03.2019

Godzina

17:00 - 19:00

Miejsce

CDV, sala 340

Bilety

wstęp bezpłatny

Podziel się

PARY DWUJĘZYCZNE W POLSCE –

Wydawnictwo Naukowe UAM zaprasza na promocję monografii prof. nadzw. dr hab. Agnieszki Stępkowskiej.

Gościem specjalnym będzie dr Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech, Francji i Monako, były wiceminister spraw zagranicznych i współpracy gospodarczej z zagranicą

15 marca 2019 r. (piątek) , o godz. 17.00, w sali 340 w Collegium Da Vinci. (szatnia: poziom -1)

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

O monografii „Pary dwujęzyczne w Polsce”

W jakim języku rozmawiają o codziennych sprawach? Który język najlepiej wyraża silne emocje? Czy we śnie pozostają dwujęzyczni tak jak na jawie? Czy zawsze udaje im się przekazać dwujęzyczność swoim dzieciom? Czy wzajemne zrozumienie nie ma nic wspólnego z opanowaniem języka? Co im się podoba w Polsce, a czego nie akceptują?

Pary dwujęzyczne w Polsce. Jest ich coraz więcej. Zwłaszcza po 1989 roku stały się częścią społeczeństwa polskiego – współtworzą je i zmieniają.

Dlatego ich dylematy, problemy i sukcesy językowe są ważne.

AGNIESZKA STĘPKOWSKA –

jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończyła poznańską anglistykę. Doktorat z językoznawstwa angielskiego napisała pod kierunkiem prof. Jacka Fisiaka (UAM). Habilitację ze specjalnością socjolingwistyczną uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskiem. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na wielojęzyczności, o czym pisze m.in. w swojej monografii „Multilingualism and English: The Canton of Zurich as a linguistic paradigm (2013). Ponadto, jej osobną specjalizacją w ramach badań socjolingwistycznych, stał się złożony kontekst językowy Szwajcarii. Jest członkiem grupy badawczej Inicjatywa Helwecka, działającej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

W swoim dorobku ma także szereg wywiadów prasowych, które przeprowadziła dla dziennika Głos Wielkopolski. Jej rozmówcami byli m.in. Henry Kissinger, Joschka Fischer i Javier Solana, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Klaus Hänsch, Pat Cox i Hans Gert Pöttering.