25 lat CDV. Filmy o ciekawości w Kinie Muza – Collegium Da Vinci Poznań

25 lat CDV. Filmy o ciekawości w Kinie Muza

Zapraszamy na urodzinowy wieczór filmowy w Kinie Muza - specjalnie z okazji 25. urodzin Collegium Da Vinci!

25 lat CDV. Filmy o ciekawości w Kinie Muza

Data

10.06.2021

Godzina

16:45 - 23:30

Miejsce

Kino Muza

Bilety

Dostępne od 1 czerwca

Podziel się

Powstanie kina i powstanie Collegium Da Vinci dzieli niemal dokładnie sto lat! Ponieważ z taką samą ciekawością patrzymy w przeszłość i przyszłość już 10 czerwca – dokładnie w dzień 25. urodzin CDV – zapraszamy na jubileuszowe pokazy filmowe w Kinie Muza!

Trzy wyjątkowe tytuły: dokumentalne spojrzenie na twórczość Rembrandta, filmowy eksperyment ze sztuczną inteligencją i seans jednego z najważniejszych filmów w dziejach kinach (a z pewnością jednego z najciekawszych reżyserów w dziejach!) – to nasza urodzinowa propozycja dla wszystkich poznańskich kinomanów.

Wszystkie jubileuszowe seanse poprzedzone będą krótkimi prelekcjami ekspertów Collegium Da Vinci. Bilet na każdy z seansów kosztuje zaledwie 10 złotych, a ich sprzedaż wystartuje już 1 czerwca na platformie bilety24.pl i w kasie Kina Muza.

Jakie skarby znajdziemy w repertuarze?

2001. Odyseja kosmiczna / 2001. Space Oddysey
reż. Stanley Kubrick
USA/Wielka Brytania, 1968, 141 min

Seans 10 czerwca o godzinie 21:15.

„2001: Odyseja kosmiczna” to wyprawa w krainę jutra, mapa ludzkiego przeznaczenia, droga do nieskończoności i fascynująca opowieść o starciu człowieka z maszyną – arcydzieło sztuki filmowej, które wyróżniono Oscarem za efekty specjalne. Inspiracją scenariusza była powieść Arthura C. Clarke’a. Na jej podstawie Stanley Kubrick zrealizował film, który od lat niezmiennie fascynuje nowe pokolenia widzów. Najpierw zabiera nas w zamierzchłą przeszłość, gdy na Ziemi żyli przodkowie człowieka. Następnie – dzięki jednemu z najgenialniejszych trików w historii kina – przeskakuje całe tysiąclecia i przenosi widza w skolonizowaną przestrzeń kosmiczną. W finale z kolei przerzuca jednego z bohaterów, astronautę Bowmana (Keir Dullea), w niezbadane rejony kosmosu, realizując tym razem nasze marzenia o nieśmiertelności. „Otwórz właz, HAL” i wyrusz w podróż niepodobną do innych, a dane Ci będzie poznać najgłębiej skrywane tajemnice wszechświata

Nowy, lepszy człowiek / More Human Than Human
reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting
Belgia/Holandia/USA, 2018, 79 min

Seans 10 czerwca o godzinie 19:00.

Twórcy filmu postanowili zbudować robota, który zastąpi ich w roli filmowców. Projektują, budują i programują sztuczną inteligencję, żeby sprawdzić, czy będzie ona w stanie przeprowadzić z nimi wywiad. Bo jeśli robot potrafi nauczyć się samodzielnie składać ręcznik, to może pewnego dnia będzie mógł też zrobić operację lub prowadzić wojnę? Film inicjuje debatę o potencjale sztucznej inteligencji. Konfrontuje nas również z etycznymi dylematami dotyczącymi sposobu, w jaki jest programowana i wartości przyświecających pracy naukowców.

Szybki rozwój sztucznej inteligencji i jej znaczący wpływ na nasze życie jest faktem. Kiedyś była domeną science fiction i futurystycznych wizji, dziś jest częścią naszej rzeczywistości. Samojezdne auta, na własną rękę poszukujące celu drony, technologie pozwalające rządom zbierać nasze dane osobowe – jesteśmy otoczeni przez inteligentne maszyny. Coraz częściej oczekujemy też od nich, że nas poznają, zrozumieją i przewidzą nasze potrzeby.

Naukowcy przewidują, że w ciągu 15-30 lat zwykły komputer domowy przekształci się w inteligentną maszynę przypominającą człowieka. Z jednej strony sztuczna inteligencja to triumf ludzkiego umysłu. Ale powinniśmy się przygotować na poważne społeczne i etyczne konsekwencje jej powstania.

Czy oznacza ona koniec naszego gatunku i zapowiada początek nowego? Dlaczego ludziom tak zależy, żeby stworzyć inteligencję, która może stać się przyczyną ich zagłady? Jak możemy nauczyć się radzić sobie z nową, sztucznie stworzoną istotą i pokierować jej zachowaniem?

Mój Rembrandt / My Rembrandt
reż. Oeke Hoogendijk
Niderlandy, 2019, 95 min.

Seans 10 czerwca o godzinie 16:45.

Obrazy Rembrandta nie straciły na atrakcyjności nawet 350 lat po jego śmierci. Kolekcjonerzy na całym świecie cenią magię holenderskiego mistrza. Film pokazuje mozaikę porywających historii o chęci posiadania jego dzieł. Ekscentryczny arystokrata ze Szkocji szuka ostatecznego miejsca do powieszenia swojego ukochanego portretu „Prorokini Anna”, a udający arystokratę Jan Six, handlarz dziełami sztuki, próbuje odkryć kolejny zaginiony obraz Rembrandta, choć nie zdarzyło się to od 50 lat. Sam jest potomkiem XVII-wiecznego kupca, którego namalował kiedyś mistrz. Z kolei ambitny amerykański biznesmen i jego żona z dumą udostępniają Luwrowi „swoje” Rembrandty, a decyzja rodziny Rothschildów o wprowadzeniu na rynek portretów ślubnych Marten Soolmans i Oopjen Coppit grozi sporem dyplomatycznym pomiędzy Niderlandami a Francją.

Film zapewnia fascynujący wgląd w to, co sprawia, że obrazy ​​niderlandzkiego mistrza są tak niezwykłe pod względem technicznym. Tłumaczy też, dlaczego jego twórczość lub konkretne dzieło tak głęboko wpływa na ludzi. Okazuje się, że kilka wieków po śmierci artysty, jego obrazy nadal mogą być źródłem dramatów i porywających zwrotów akcji.