PoznAI 2023: Nauka, biznes, bezpieczeństwo, futurologia.
Data
26.10.2023
Godzina
09:00 - 17:30
Miejsce
Collegium Da Vinci
Bilety
I Pula 499 | II Pula 699
Projekt PoznAI poświęcony jest rozwojowi sztucznej inteligencji w różnych obszarach życia, takich jak edukacja, nauka, biznes i relacje międzyludzkie.
Chcemy dzielić się najnowszymi badaniami, osiągnięciami, innowacjami i zastosowaniami AI, które wpływają na nasze codzienne życie.
Na podstawie naszych badań i doświadczeń chcieliśmy zaprosić Was na wydarzenie PoznAI, podczas którego dowiecie się o tym, czego boimy się w AI.
Zapraszamy na pierwszą w tej części Polski konferencję poświęconą AI z wybitnymi specjalistami w tej dziedzinie! 26 października w Collegium Da Vinci w Poznaniu.
Wydarzenie podzielone jest na sesje prezentacyjne oraz sesje pytań i odpowiedzi, dając uczestnikom okazję do bezpośredniego dialogu z prelegentkami.
Program seminarium
- 09:00 – 09:10 Otwarcie seminarium – Rektor CDV, dr hab. Marek Zieliński, prof. CDV
- 09:10 – 09:15 Przedstawienie programu
- 09:15 – 10:00 Keynote speaker – KNS Prof. Marek Kowalkiewicz
AI A BEZPIECZEŃSTWO
- 10:00 – 10:30 Michał Boni – Regulacje unijne
- 10:30 – 11:00 Michał Jaworski – Bezpieczeństwo
- 11:00 – 11:20 Przerwa kawowa
AI A EDUKACJA
- 11:20 – 12:50 Pamela Krzypkowska, dr hab. Joanna Mytnik, prof. uczelni, prof. dr hab. Jan Fazlagic – panel dyskusyjny
- 12:50 – 13:30 Przerwa lunch
AI A RYNEK PRACY
- 13:30 – 15:00 Jowita Michalska, Marek Zieliński, Przemysław Budkowski, Agnieszka Snarska – panel dyskusyjny
- 15:00 – 15:30 Przerwa kawowa
FUTUROLOGIA
- 15:30 – 16:30 Michał Cetnarowski, Magdalena Salik, Rafał Kosik – panel dyskusyjny
- 16:30 – 17:30 Zakończenie i networking
Poznaj prelegentów i panelistów
prof. Marek Kowalkiewicz
Jest profesorem i kierownikiem katedry gospodarki cyfrowej w QUT Business School w Australii. Do QUT dołączył z Doliny Krzemowej, gdzie jako starszy dyrektor w SAP kierował globalnymi zespołami ds. innowacji. Przed Doliną Krzemową Marek pracował w Singapurze jako kierownik ds. badań w laboratorium Machine Learning firmy SAP. Wcześniej Marek był kierownikiem globalnego programu badawczego w jednym z głównych programów badawczych SAP oraz pracownikiem naukowym w Microsoft Research Asia. Jego nadchodząca książka nosi tytuł „The Economy of Algorithms: Rise of the Digital Minions”. Thinkers360 umieszcza Marka na liście 100 najlepszych światowych liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Michał Boni
Medioznawca, politolog, kulturoznawca. W pracy naukowej zajmuje się społecznym oddziaływaniem nowych technologii, cyberbezpieczeństwem, w szczególności cyfryzacją, własnością intelektualną i ochroną danych. Pełni funkcję Senior Researcher Associate w Martens Centre (think tank w Brukseli). Był pierwszym ministrem ds. cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest autorem wielu artykułów i prac, m.in. „Artificial Intelligence and Governance Going Beyond Ethics” (Martens Centre). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu wpływu nowych technologii na świat współczesny (na kierunku Kulturoznawstwo), wykorzystania transformacji cyfrowej w tworzeniu nowych modeli biznesowych (na kierunku Zarzadzanie i przywodztwo), roli sztucznej inteligencji w nowych modelach zdrowia, zarządzania miastami (na kierunku Psychologia i informatyka). Prowadzi też interdyscyplinarne konwersatorium o społecznych skutkach nowych technologii (m.in zarządzanie platformami, zarządzanie danymi). Współpracuje z Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech” dr. Konrada Maja.
Michał Jaworski
Pracownik z najdłuższym stażem polskiego oddziału Microsoft, w którym pracuje od września 1994 roku, obecnie na stanowisku dyrektora ds. strategii technologicznej (ang. National Technology Officer). Pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Microsoft sp. z o.o. (od 2013). Wiceprezes Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. Regularnie publikuje w „IT Professional” i „IT w Administracji”. Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Mechaniki Precyzyjnej (1985). Jeśli wrócił z podróży to znaczy, że już planuje następną. Najchętniej znalazłby czas na jeszcze jedną książkę lub dłuższy spacer z psem.
Pamela Krzypkowska
Zastępca dyrektora w Ministerstwie Cyfryzacji, stoi na czele odpowiedzialnej cyfryzacji w Polsce w dobie sztucznej inteligencji i nowych technologii. Wcześniej wyróżniała się jako architekt rozwiązań AI Cloud w firmie Microsoft, kierując flagowymi projektami dla klientów korporacyjnych w Polsce. Jej wiedza obejmuje MLOps, rozwój modeli ML i pracę z modelami generatywnymi. Dodatkowo dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego i Politechnice Warszawskiej.
dr hab. Joanna Mytnik, prof. uczelni
Biolożka, projektantka ekosystemów uczenia się w oparciu o najnowsze wyniki badań neuronaukowych, posiada ponad 25 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej i trenerskiej. Celem jej działań jest zmiana sposobu myślenia o roli nauczyciela i przebudowa obecnego systemu edukacyjnego. Kluczowe obszary eksperckie: neuronauki, grywalizacja, active learning, nowe technologie, ocenianie. Projektuje i wdraża niestandardowe metody i narzędzia, m.in. budując fabularne systemy motywacyjne (grywalizacja od 2013), prowadzi wykłady i szkolenia z wykorzystania AI w edukacji oraz roli stopni w szkole. Jest pomysłodawczynią i organizatorką cyklu ogólnopolskich Konferencji Dydaktyki Akademickich „Ideatorium” (od 2014), ekspertką w międzynarodowym projekcie „INDOPED – aktywne metody nauczania w indonezyjskich uczelniach wyższych” (2015-2018). Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej (2016). Laureatka nagrody „Nauczyciel Roku” im. Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego (2019). Czterokrotna beneficjentka Funduszu Innowacji Dydaktycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Aktualnie dyrektorka Centrum Nowoczesnej Edukacji na Politechnice Gdańskiej (cne.pg.edu.pl), dwukrotnie nagrodzona nagrodą Rektora Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcie organizacyjne (2021, 2022).
prof. dr hab. Jan Fazlagić
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ekspert od zarządzania wiedzą, edukacji, innowacyjności oraz zarządzania kapitałem intelektualnym a także samorządu terytorialnego. Jeden z prekursorów Knowledge Management w Polsce. W latach 2017-2020 był ekspertem Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego (NIST), jednostce podległej Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odpowiadał m.in. za opiniowanie aktów prawnych, opracowywanie ekspertyz oraz reprezentowanie NIST w gronach ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi w Parlamencie Europejskim (w ramach projektów związanych z e-demokracją). W latach 2018-2020 Przewodniczący Rady Programowej Akademii Menedżera Innowacji przy PARP. Dyrektor ds. zarządzania wiedzą w Spółce Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 2019-2021 kierownik projektu badawczego „Enhancing climate mindset in V4 countries” Europejskiej Agencji EIT/Climate-KIC oraz Funduszu Grupy Wyszehradzkiej realizowany w Uniwersytecie Warszawskim. Od 2022 roku współpracuje z Fundacją „Empiria i Wiedza” oraz Think-Tankiem „Instytut Poznański”. Szkoleniowiec i konsultant, zrealizował kilkadziesiąt projektów naukowych i wdrożeniowych w Polsce i zagranicą z zakresu edukacji, innowacji społecznych, transferu wiedzy, przedsiębiorczości oraz edukacji ekologicznej. Zaangażowany w projekty internacjonalizacji polskich firm, m.in. Go Global! Poland; Go Global! Polish Pharma, Global Inno-Stars. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej SCIENTIA-VIS.
Jowita Michalska
Założycielka i CEO Digital University, Chapter Ambassador Singularity Group Misją życiową Jowity jest uzbrojenie Polaków w niezbędne kompetencje cyfrowe. Dlatego założyła organizację, która współpracuje z wiodącymi amerykańskimi uczelniami, takimi jak MIT, Harvard Business School i Stanford, aby zapewnić edukację w zakresie nowych technologii. Digital University oferuje szereg rozwiązań w zakresie edukacji o cyfrowej transformacji: holistyczne i interdyscyplinarne programy Executive Education, certyfikowane programy e-learningowe, takie jak Digital Transformation Leader, który pozwala menedżerom uzupełnić kompetencje niezbędne do przeprowadzenia swoich zespołów przez proces cyfrowej zmiany, Speakers Office, które łączy ekspertów z całego świata, dla których technologia jest kluczowym elementem ich ekspertyzy, a także konferencje, takie jak Masters&Robots, na które do Polski przyjeżdżają najwybitniejsi światowi eksperci. Organizacja edukuje również osoby wykluczone i defaworyzowane w obszarach: nowych technologii, bezpieczeństwa w Internecie, zawodów przyszłości i ekologii. Jowita jest polską ambasadorką Singularity Group, najważniejszego think-tanku edukacyjnego w Dolinie Krzemowej. Ma ponad 20-letnie doświadczenie biznesowe, pracowała na kluczowych stanowiskach m.in. w Polkomtelu, PGE i Deloitte. Za swoją działalność edukacyjną Jowita otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym Digital Shapers, przyznawaną za znaczący wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. W ubiegłym roku Forbes Women uznał ją za jedną ze 100 najwybitniejszych kobiet w biznesie, a Komisja Europejska nadała jej tytuł Digital EU Ambassador.
Marek Zieliński
Marek kieruje zespołem tworzącym oprogramowanie, które pomaga naukowcom z GSK w opracowywaniu nowych leków i szczepionek, przy wykorzystaniu zaawansowanej inżynierii oprogramowania, inżynierii danych, technologii chmurowych oraz AI. Z powodzeniem buduje i zarządza międzynarodowymi zespołami i globalnymi usługami IT. Jest absolwentem studiów informatycznych i programu Executive MBA Poznań-Atlanta. Jako okazjonalny prelegent, chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Poza pracą pasjonuje się literaturą faktu, nowymi technologiami, tworzeniem sztuki multimedialnej i dobrym kinem sci-fi.
Agnieszka Snarska
Jest partnerem w Russell Reynolds Associates (globalna firma zajmująca się doradztwem w zakresie przywództwa i poszukiwania kadry kierowniczej), współpracuje z klientami z sektora technologicznego w celu identyfikacji i rozwoju nastawionych na rozwój menedżerów, członków zarządów i zespołów przywódczych. Agnieszka ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w doradzaniu spółkom z branży technologii cyfrowych i podstawowych w Europie, USA i na rynkach rozwijających się, mieszkająca w Polsce. „Uwielbiam pracować w ekosystemie technologicznym i obserwować, jak przyspieszenie technologiczne stwarza możliwości kwestionowania status quo, wywierania wpływu i wprowadzania innowacji. Jeszcze bardziej pasjonuję się ludzką zdolnością do doświadczania, uczenia się i rozwoju. Z mojego doświadczenia wynika, że rdzeniem tego procesu jest świadomość tego, co powstrzymuje nas przed wykorzystaniem naszego potencjału. Moje umiejętności to odwaga, troska i umiejętność dostrzegania istoty poprzez złożoność. Chcę wcielić te umiejętności w życie i pracować z liderami.”
Przemysław Budkowski
Założyciel i CEO merXu, platformy handlowej B2B w regionie CEE. Wcześniej w latach 2009 – 2018 związany z Grupą Allegro, jako prezes zarządu Allegro.pl i Ceneo.pl oraz w ramach Grupy Naspers jako VP Marketplaces odpowiedzialny za europejskie serwisy transakcyjne. Przed Allegro pracował w Google jako CEE Product Marketing Manager w Irlandii, USA i w Polsce. Karierę zaczynał jako analityk w Equant (Orange Business Services). Członek rady nadzorczej Eurocash i Grupy Pracuj.
Magdalena Salik
Dziennikarka i redaktorka popularnonaukowa, przez jedenaście lat w redakcji „Focusa”. Urodzona w Zamościu, córka nauczycieli historii i mechaniki, mieszka w Warszawie. Pisarka, autorka powieści „Płomień” i „Mniejszy cud”. W 2022 r. uhonorowana Nagrodą im. Macieja Parowskiego przyznawaną przez redakcję „Nowej Fantastyki”, Główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Nagrodą Zajdla.
Michał Centrowski
Od 2013 r. w dziale prozy polskiej w magazynie „Nowa Fantastyka”. Autor książek beletrystycznych, m.in. I dusza moja oraz Bestia najgorsza, zbioru esejów o kulturze popularnej Podwójna tożsamość bogów, komiksu Liber Horrorum: Księga grozy, stworzonego z rysownikiem Marcinem Kułakowskim. W ramach „Legend Polskich. Allegro” razem z Łukaszem Orbitowskim napisał słuchowisko Wywiad z Borutą, za który autorzy dostali nagrodę im. J.A. Zajdla. Jego powieść science fiction Gnoza otrzymała Złote Wyróżnienie Nagrody im. J. Żuławskiego. Tworzy gry wideo. Naucza storytellingu na Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Rafał Kosik
Rafał Kosik (1971, Warszawa), pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował trzydzieści trzy książki: science fiction dla dorosłych (m.in. powieści Mars, Vertical, Kameleon i Różaniec), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży, której sprzedano już prawie półtora miliona egzemplarzy, oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”. Jego powieści zdobyły liczne nagrody m.in. Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz nagrodę Książka Roku IBBY. Jego teksty były tłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, czeski, węgierski, litewski, ukraiński i rosyjski. Jest współscenarzystą serialu „Cyberpunk: Edgerunners”, Właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Orbit (Hachette) jego powieść Cyberpunk 2077: No Coincidence, którą w Polsce opublikowało wydawnictwo Powergraph (Cyberpunk 2077: Bez przypadku).
BILETY
Pula dostępna do 30.09 lub do wyczerpania miejsc – 499 PLN
Pula dostępna do 26.10 lub do wyczerpania miejsc – 699 PLN