Osoby z uszkodzonym słuchem – proces świadomego uczenia – Collegium Da Vinci Poznań

Osoby z uszkodzonym słuchem – proces świadomego uczenia

20 października 2017 r.

Osoby z uszkodzonym słuchem – proces świadomego uczenia

Data

20.10.2017

Godzina

09:30 - 16:00

Miejsce

Collegium Da Vinci

Bilety

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.

Podziel się

W Polsce żyje ok. 900 tysięcy osób z poważnym uszkodzeniem słuchu, a blisko 50 tysięcy jest całkowicie głucha. Do niedawna były to osoby zrzucane na margines społeczny, mimo że wśród Głuchych jest wiele uznanych osobistości.

Collegium Da Vinci przy współpracy z Platformą Migaj.eu, Towarzystwem Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” oraz Wielkopolską Jednostką Wojewódzką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym ma zaszczyt zaprosić Państwa na Konferencję pt. Osoby z uszkodzonym słuchem – proces świadomego uczenia. Celem konferencji jest przyjrzenie się potrzebom i problemom edukacyjnym, z którymi na co dzień  borykają się osoby z uszkodzonym narządem słuchu. Do dyskusji zapraszamy pedagogów, psychologów, działaczy organizacji pozarządowych, osoby zainteresowane tematyką.

Prelekcje podczas konferencji:

20 października 2017 r.
  • Tematy wystąpień
    • Znaczenie języka migowego w nauczania osób z uszkodzonym słuchem. Szanse i perspektywy.

      Olgierd Kosiba

    • Wyciągnijmy dłoń do głuchoniewidomych – o metodach komunikacji

      Jacek Kowalski

    • Interkulturowy projekt uczenia języka migowego osób słyszących przez Głuchych.

      Anna Irasiak

    • System (dez)integracji

      dr Agnieszka Kossowska

    • Edukacja zdrowotna g/Głuchych

      Aleksandra Włodarczak

    • Inkluzja jako idea i praktyka edukacji prorozwojowej

      prof. CDV dr hab. Bogusława Dorota Gołębniak

Prelegenci:

dr Agnieszka Kosowska

Doktor nauk humanistycznych, językoznawca, wykładowca Politechniki Opolskiej, germanistka, wykładowca języka migowego, tłumacz przysiegły języka niemieckiego, autorka książki „Duże sprawy w małych głowach”. Prywatnie mama niepełnosprawnego Franka i Natalii, żona fajnego człowieka i odpowiedzialnego ojca, blogerka, zaangażowana w sprawy środowiska ON.

Anna Irasiak

Asystent w Zakładzie Podstaw Pedagogiki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przygotowuje rozprawę doktorską na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół: pedagogiki międzykulturowej, kształcenia polskiego języka migowego, roli języka migowego w edukacji dziecka niesłyszącego oraz modelu edukacji dwujęzycznej (bimodalnej) dzieci głuchych.

Prof. dr hab. Bogusława Gołębniak

Kierownik Katedry Pedagogiki CDV.

Pedagog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związana z Collegium Da Vinci od 2016 roku. Uczestniczy w pracach programowych w zakresie europejskich doktorantów profesjonalnych dla nauczycieli (EDiTE/Horyzont 2020). Jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Brała udział w pracach Komitetu Rozwoju Polskiej Edukacji Narodowej PAN przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Pedagogicznym. Od 2012 roku pełni funkcję redaktorki naczelnej wydawanego we współpracy Towarzystwa z DSW Forum Oświatowego. Jest także członkiem rad programowych kilku innych punktowanych czasopism pedagogicznych. Należy do ISCAR-a – międzynarodowego stowarzyszenia badaczy lokujących swe projekty w perspektywie społeczno-kulturowej.

Olgierd Kosiba

Właściciel i pomysłodawca największej w Polsce i Europie encyklopedycznej platformy edukacyjnej do nauki języka migowego i polskiego, MIGAJ.EU. Tłumacz i wykładowca języka migowego. Metodyk. Prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” . Autor niekonwencjonalnych metod w dziedzinie nauczania języka migowego między innymi Metody wizualizacji językowej w oparciu o technologię spaceru wirtualnego. Autor „Leksykonu języka migowego” (Wydawnictwo SILETIUM, Bogatynia) – najobszerniejszej publikacji słownikowej, wydanej dotychczas w Polsce, oraz książek do nauki języka migowego. Współtwórca projektu Migam.pl (obecnie Migam.org).

Jacek Kowalski

Koordynator wolontariatu w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Tłumacz-Przewodnik osób głuchoniewidomych, wykładowca i tłumacz języka migowego, instruktor alternatywnych metod komunikacji osób głuchoniewidomych. Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Aleksandra Włodarczak

Tłumacz i wykładowca polskiego języka migowego. Właścicielka firmy MigMedic. Sekretarz Zarządu Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”. Współtwórca oraz Project Manager Platformy edukacyjnej MIGAJ.EU. Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Zdrowie publiczne. W roku 2016 obroniła pracę magisterską pt.: „Pacjent natywnie posługujący się językiem migowym w placówce ochrony zdrowia. Próba oceny poradnictwa i hospitalizacji”. Zainteresowania szczególnie ukierunkowane na tematykę komunikacji klinicznej z Głuchym pacjentem oraz edukacji zdrowotnej osób Głuchych. Ściśle związana także z tematyką dostępności stron internetowych oraz instytucji dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Kontakt:

Masz pytania? Odezwij się do nas!
Judyta Kotarba

tel. 61 271 10 23

 

 

ORGANIZATORZY

PATRONI

Inne ciekawe wydarzenia