Dawid Matuszewski – Collegium Da Vinci Poznań

Dlaczego wybrałeś informatykę?

Od dziecka pasjonowały mnie komputery oraz gry i od zawsze chciałem stworzyć własny best­seller! 🙂 CDV, jako jedyna uczelnia, kładła tak duży nacisk na praktyczny wymiar nauki, dlatego aplikowałem właśnie tutaj. Kiedy zapisywałem się na studia, kilka lat temu, nauczanie tworzenia gier nie było aż tak popularne, jak jest teraz. Informatyka w CDV pozwoliła mi na eksplorację zagadnień programowania, które chciałem opanować do perfekcji. Po każdych zajęciach byłem o krok bliżej do stworzenia własnej gry i wprowadzenia jej na rynek. To m.in. dlatego, że wykładowcy naszej uczelni mają zwykle za sobą lata doświadczeń w praktycznym wykonywaniu swojej specjalizacji.

Obecnie kontynuujesz studia w CDV na II stopniu. I nie jest to informatyka…?!

Tak, teraz studiuję zarządzanie kreatywne. To, co jest świetne na tej uczelni to to, że przedmioty na danym kierunku i projekty zaliczeniowe są bardzo elastyczne, co pozwala mi łączyć gry z nowym kierunkiem. Ponieważ dążę do optymalnego opanowania mojej specjalizacji (projektowanie gier), to kontynuacja nauki na kierunku informatyka byłaby bezcelowa. A tak, ze znakomitymi podstawami po studiach I stopnia, rozwijam teraz moje umiejętności zarządzania zespołem i zasobami.

Czy studia wciąż pomagają Ci realizować Twoje pasje?

Studia pomagają mi rozwijać moje pasje m.in. w takich obszarach jak gry – ich tworzenie, programowanie, design; organizowanie i prowadzenie takich eventów jak Mage Jam, turnieje lanowe, sesje RPG, zarządzanie kołem naukowym Game Wizards – w zakresie strategii, planów, przygotowywania dokumentacji i realizacji zadania, a także integrowanie studentów CDV i ludzi spoza uczelni, którzy interesują się grami.

Co dla Ciebie znaczy, że ktoś jest ciekawy?

Ciekawość to oryginalność, nietypowość, coś intrygującego i niespotykanego. Bycie cie­kawym zatrzymuje Cię przy jakimś zagadnieniu i nie pozwala przestać o nim myśleć, dopóki nie zostanie ono opanowane. Ciekawość to również nieustępliwość – zawsze byłem ciekaw, jak to jest stać po drugiej stronie na zajęciach… aż zostałem wykładowcą w CDV! 🙂

Czego uczysz w CDV?

Uczelnia zaproponowała mi prowadzenie przedmiotów związanych z programowaniem gier, w czym czuję się najlepiej! Na co dzień rozwijam także moje umiejętności dydaktyczne i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba praca wykładowcy. Dodatkowo, prowadzę warsztaty dla uczniów szkół średnich, którzy odwiedzają naszą uczelnię, chcąc zobaczyć, jak to jest tworzyć własne gry.

Wygląda na to, że w CDV nabierasz wiatru w żagle! Pamiętasz jeszcze, dlaczego te kilka lat temu wybrałeś naszą uczelnię?

Ludzie tu pracujący nie boją się eksperymentować i wprowadzać nowości – i to jest absolutnie niezwykłe, bo osobiście cenię sobie otwartość, chęć do współpracy, inicjatywy i wszelką aktywność. Niezmiennie doceniam praktyczny wymiar CDV – to także jeden z głównych atutów tej uczelni: chęć pomocy studentowi w jego indywidual­nym rozwoju i ułatwianie nauki, np. poprzez odpowiedni poziom wyposażenia sal wykładowych czy warsztatowych.

Co byś chciał robić w przyszłości?

W przyszłości chciałbym mieć własne studio gier komputerowych i planszowych oraz własny kanał na YouTube, dotyczący gier. Chciałbym również wciąż rozwijać koło naukowe Game Wizards, aby zaczęło tworzyć produkcje komercyjne, które wzbogacą portfolio nie tylko moje, koła czy członków koła, ale również i całej uczelni. Otworzyłoby to wiele nowych ścieżek i wyzwań w życiu, a chyba nie ma lepszej motywacji niż wyzwania. Już wkrótce z kołem Game Wizards pokażemy się szerszej publiczności! Dodatkowo, chciałbym zostać wykładowcą z tytułem profesora.

Co Cię kręci?

Rozwój, rozwój i rozwój, systematyczność i konsekwencja w działaniu. Kręcą mnie też nowinki w świecie gier oraz najnowsze zmiany, które są dodawane do Unity. Bardzo cieszy mnie również to, że moje działania wpływają pozytywnie na życie innych ludzi, np. że niektórzy członkowie koła Game Wizards otrzymali szansę praktyk w firmach gamedevowych. To dla mnie wielka, osobista satysfakcja!

Z jakich swoich osiągnięć jesteś dumny?

Najbardziej jestem dumny z realizacji pierwszego Game Jam’u w CDV, w grudniu 2018 roku, który nazwaliśmy Mage Jam. Polegał on na tym, że przez 24 godziny, uczestnicy, studenci CDV i z innych polskich uczelni, sprawdzali swoje umiejętności w zakresie tworzenia gier. To było coś! Nie byłoby tego wydarzenia, gdybym kiedyś nie stworzył i nie rozkręcił koła naukowego Game Wizards na naszej uczelni. Tak naprawdę to jestem dumny z każdego zrealizowanego przeze mnie projektu: czy to prywatnie czy zawodowo, czy w ramach koła naukowego (w 2018 roku udało nam się wystawić na PGA nie z jedną, nie z dwoma, ale z trzema grami!) czy w mojej pracy jako programista gier.

Jestem również dumny z tego, że uczelnia zaproponowała mi prowadzenie wykładów dla studentów I stopnia informatyki, którzy są na specjalizacji gier, dzięki czemu mogę zarażać swoją pasją młodszych kolegów.