Daria Janowicz – Collegium Da Vinci Poznań

Dlaczego wybrałaś informatykę w CDV? 

Codziennie widzę możliwości, jakie daje nam informatyka, która łączy i buduje. Jestem dodatkowo motywowana tym, że jako kobieta, jestem mniejszością na kierunku. Lubię być mniejszością, bo to oznacza, że jestem częścią pewnych zmian. W tym przypadku zmiana to wyzbycie się stereotypów i pokonanie swoich własnych, wewnętrznych barier. Wybór CDV był dla mnie oczywisty. Nie ma drugiej uczelni w Poznaniu, która wzięłaby pod uwagę moje potrzeby i wymagania.

Jaki przedmiot najbardziej Cię ciekawi? 

Jednym z najbardziej satysfakcjonujących dla mnie przedmiotów jest tworzenie designu aplikacji w taki sposób, aby były one dostępne dla ludzi niedowidzących. Uwielbiam też zajęcia, w których mogę być kreatywna używając np. języka programowania C#. CDV oferuje mi nie tylko przedmioty związane z IT, ale także umożliwia mój rozwój w innych kierunkach, takich jak inteligencja emocjonalna i zarządzanie talentami. Te dodatkowe przedmioty w dużym stopniu przyczyniły się do mojego rozwoju.

W jaki sposób studia pomagają Ci realizować Twoje pasje/cele życiowe? 

Jestem studentką CDV, dodatkowo studiuję w Finlandii. Resztę czasu poświęcam na mój aktywizm na rzecz kobiet i LGBTQ+. Mój kalendarz jest zapełniony, co wiąże się z omijaniem zajęć i częstym przekładaniem terminów. Pomimo tego, że jestem dość „problematyczną” studentką, nie czuję się jakbym była zostawiona sama sobie, co jest dla mnie ogromnym ułatwieniem. Czuję, że otrzymuję wsparcie od moich wykładowców, którzy okazują mi ogromną wyrozumiałość. Kontakt jest tutaj dla mnie najważniejszy.

Co to dla Ciebie znaczy, że ktoś jest ciekawy? 

Przede wszystkim nikt nie rodzi się ciekawym. To jest ciągły proces pracy nad sobą. Takie osoby są otwarte na zwariowane pomysły i nie boją się zadawać tysięcy pytań. Ciągle stawiają siebie w nowych, wymagających sytuacjach, ponieważ strefa komfortu to niewykorzystanie swojego potencjału. Ludzie ciekawi nie skupiają się na problemach, ale na rozwiązaniach tych problemów. Dodatkowo nie boją się w siebie zainwestować, ponieważ wiedzą, że to my sami jesteśmy największym kapitałem.

Jakie są Twoje marzenia, co Cię kręci? 

Moim największym marzeniem jest wygłoszenie przemówienia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chciałabym nawiązać do tego, o co tak bardzo walczę każdego dnia, o równość, integrację i różnorodność. Chcę być głosem tych, którzy nie są słuchani.  Czeka mnie jeszcze bardzo dużo wyzwań po drodze, ale to właśnie sprawia, że jestem podekscytowana. Kręcą mnie ludzie, którzy nie boją się iść pod prąd. Takimi ludźmi chcę się otaczać, ponieważ to oni będą mieć największy wpływ na naszą rzeczywistość.

Są jakieś osiągnięcia, którymi chcesz się pochwalić?  

Dumnie reprezentuję Polskę na szczeblu międzynarodowym podczas debat i konferencji. Uczestniczyłam w International Youth Conference podczas której przemawiałam przed politykami i reprezentantami krajów Europejskich. Reprezentowałam Polskę na wydarzeniu organizowanym przez Huawei, „Seeds for the Future”. Jestem także członkinią Rady ds. LGBTQ+ w Partii Zieloni z którą walczę o równość. Od 2021 roku pomagam w kampaniach polskiej europosłanki, która włączyła mnie do swojego teamu.

Jakie są Twoje doświadczenia/odczucia dot. studiowania zdalnego?

Dla mnie jest to ogromne ułatwienie. Mogę uczęszczać na zajęcia z każdego miejsca na świecie, co umożliwia mi realizowanie się w aktywizmie. Parokrotnie zdarzało mi się uczestniczyć w zajęciach z innych miast i krajów. To nie byłoby możliwe w czasie uczenia stacjonarnego. Zadawać pytania mogę zawsze podczas lekcji albo poprzez maila. Brakuje kontaktu bezpośredniego z moimi koleżankami i kolegami, ale możliwość zobaczenia ich na ekranie mojego komputera po części to rekompensuje.

W tym roku CDV obchodzi 25-lecie. Jak Twoim zdaniem będą wyglądały studia i nasza uczelnia za 25 lat?  

Za 25 lat na kierunku Informatyki będzie o wiele więcej kobiet i tego jestem pewna. Myślę, że forma nauki zdalnej będzie odgrywać zdecydowanie większą rolę. Jestem także pewna tego, że nasza uczelnia będzie coraz częstszym wyborem wśród studentów zagranicznych ze względu na otwartość, innowacyjność oraz praktyczne podejście do zajęć. Za 25 lat kolaboracja pomiędzy CDV, technologią i firmami będzie jeszcze bardziej uwidoczniona.

Poznaj Darię lepiej! Sprawdź jej profile na Instagramie i Linkedinie.