Agnieszka Warsińska – Collegium Da Vinci Poznań

AGNIESZKA WARSIŃSKA – studentka kierunku mediaworking 

Jesteś laureatką tegorocznego konkursu o Stypendium Da Vinci, autorką zwycięskiego filmu pt. „Naucz się patrzeć”. Gdzie i kiedy nauczyłaś się patrzeć tak, jak nikt nie patrzy?

Trudno powiedzieć od kiedy patrzę po swojemu. Myślę, że każdy z nas ma swój własny, wyjątkowy sposób patrzenia na świat, jednak dorastając, uczymy się patrzeć z perspektyw i pod kątem różnych wzorców i nawyków, przejmowanych od innych osób. Dlatego właśnie nasze wypowiedzi, myśli czy działania, z czasem ujednolicają się i stają się przewidywalne. Naśladowanie innych jest u nas cechą naturalną, sztuką zaś jest rozpoznawanie i analizowanie naszych własnych pomysłów. Dodawanie do nich czegoś, nawet absurdalnego, zwiększa naszą unikatowość. Jest to dość czasochłonne, ale bardzo mile odbierane przez innych.

Oceniając Twój film, Krzysztof Gonciarz docenił intrygujący, tajemniczy klimat, który stworzyłaś, a także warstwę dźwiękową – połączenie różnych linii melodycznych w spójną całość. Robisz filmy czy to była pierwsza, jak się okazało, doskonała próba?

Montowanie filmów zaczęłam w podstawówce – gdy dla podniesienia oceny z informatyki zrobiłam mój pierwszy „magiczny filmik”, w którym cała nasza klasa wychodzi z jednego pudła. Jednak nie zajmuję się obróbką filmów na co dzień. Udaje mi się czasem, dla zabawy, stworzyć coś fajnego w programach do montażu, dlatego właśnie zdecydowałam się wziąć udział w konkursie o Stypendium Da Vinci. Bardzo się cieszę, że Pan Krzysztof Gonciarz docenił mój wkład w warstwę dźwiękową, bo ilustracja muzyczna wydawała mi się najbardziej istotnym elementem mojego filmu. Wiele osób nie docenia muzyki, ale to ona sprawia, że czujemy się właśnie tak, jak autor miał na myśli.

Z jakich swoich osiągnięć jesteś dumna?

Śmiało mogę powiedzieć, że wygranie konkursu i zdobycie Stypendium Da Vinci jest dla mnie ogromnym osiągnięciem! Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć tak dużo pieniędzy. Nawet samo wymienienie mojego imienia przez Pana Krzysztofa, podczas wyświetlonego podczas inauguracji filmiku, było dla mnie powodem do dumy! 🙂 Mam wiele prywatnych osiągnięć, które dla innych mogą być czymś drobiazgowym czy niewartym zachodu – co wcale nie zmienia faktu, że jestem z nich dumna.

Jakie masz pasje? Jak spędzasz swój wolny czas?

Od dzieciaka, w kwestii pasji, jestem jedną z najbardziej niezdecydowanych osób. Mogę się wręcz „pochwalić” przeogromną liczbą podjętych zainteresowań, takich jak gra na pianinie, jazda konna, fotografia, grafika, pływanie czy bieganie. Obecnie wytworzyła się u mnie lekka tęsknota za niektórymi z nich… Zaczęłam ponownie rysować i bawić się Photoshopem i Ilustratorem, a w planach mam kolejne, wielkie powroty. W tym miejscu, tak sentymentalnie, chcę podziękować moim rodzicom, za te wszystkie możliwości względem moich wygórowanych, nagłych zachcianek.

Dlaczego wybrałaś CDV? Jaką szkołę ogólnokształcącą skończyłaś?

CDV wybrałam ze względu na ciekawą ofertę studiów. Tak, jak każdy w moim wieku wiem, jak wielką siłę przebicia ma teraz Internet – dużo osób nie docenia go i nie widzi sensu znalezienia w nim jakiegokolwiek stanowiska pracy czy rozsądnego źródła zarobku. Cieszę się, że tak jak ja, CDV dostrzega potęgę Internetu! Bardzo doceniam także to, że szkoła realizuje współpracę z biznesem, bo to daje świetny start nam, studentom! Sam program studiów w CDV wydaje mi się ogromnie ciekawy – jestem już po pierwszych zajęciach na kierunku mediaworking, i śmiało mogę powiedzieć, że wykładowcy skupiają się na istotnych zagadnieniach, nie poruszając banalnych i ogólnikowych faktów, które można znaleźć… w Internecie. 🙂

Wcześniej ukończyłam z dyplomem IB bydgoskie liceum, z maturą międzynarodową. Jest to dość wyjątkowy program nauczania, do tego wszystkie zajęcia i matura są w języku angielskim. Dyplom IB otwiera drzwi do najlepszych uniwersytetów świata (honorowany jest przez brytyjski Oxford i Cambridge, ułatwia też aplikację na amerykański Harvard).

Najbardziej renomowane uczelnie świata, do tego państwowe, stały przed Tobą otworem! A Ty zdecydowałaś się na uczelnię prywatną w Polsce…

Studiowanie w CDV jest, jak najbardziej, moim świadomym wyborem. To prawda, że duża część polskiego społeczeństwa wciąż postrzega prywatne uczelnie jako gorsze albo jako tylko dla ludzi bogatych. A w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych takie uczelnie to norma! Tak samo dużo osób w Polsce zdaje się zupełnie nie dostrzegać, ile możliwości daje nam Polska. Wcale nie musimy wyjeżdżać za granicę, by uczyć się czegoś ciekawego i innowacyjnego! W Polsce wytworzyły się już wzorce kierunków, na które można iść i takie, których należy unikać. Dla mnie to ogromna bzdura, ponieważ nie liczy się kierunek, czy szkoła, tylko podejście do ucznia, studenta! Wybierając CDV spojrzałam na siebie i na to, co uczelnia ma do zaoferowania. Wykłady z osobami odnoszącymi sukcesy w dziedzinie, w której nauczają innych, czy też ogromna liczba godzin praktycznych, a także bardzo dobra współpraca CDV z różnymi firmami spowodowały, że zupełnie nie bałam się zostać i studiować w Polsce!

Co dla Ciebie oznacza, że ktoś jest ciekawy?

Bycie ciekawym, to dla mnie to samo, co bycie odważnym. Dużo osób boi się wyrażać siebie, swoje opinie czy też zajmować się czymś „innym”. Będąc ciekawym nie lękamy się zadawania pytań, próbowania nowych zadań, zwiedzania nowych miejsc czy ubierania się po swojemu. Ciekawe osoby robią ten krok w przód, którego większość ludzi boi się zrobić.

Zobacz film, dzięki któremu Agnieszka zdobyła Stypendium Da Vinci.