Big Data: jak zacząć karierę analityka w 2024? – Collegium Da Vinci Poznań
Treść Menu ogólne Menu studiów Stopka
05 lipca 2024

Big Data: jak zacząć karierę analityka w 2024?

Chcesz wkroczyć w świat Big Data i zacząć ekscytującą karierę analityka? Nasz artykuł pokaże Ci, czym jest Big Data, jak wpływa na współczesne przedsiębiorstwa i dlaczego analitycy danych odgrywają kluczową rolę w ich rozwoju. Przekonaj się, jakie umiejętności są niezbędne, aby odnieść sukces w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

Różnorodne dane otaczają nas przez cały czas. Zebranie i analiza niektórych z nich może być niezwykle przydatna dla przedsiębiorstwa, chociażby do ustalenia dalszej strategii biznesowej czy oceny obecnej wydajności firmy. Zbiory danych potrafią być jednak na tyle duże i skomplikowane, że potrzeba specjalistycznych narzędzi, aby móc przedstawić je w czytelny sposób i na ich podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Tym właśnie zajmuje się analityk Big Data. Jak zostać nim w 2024 i właściwie czym jest Big Data? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Co to jest Big Data?

Zanim przejdziemy do omawiania kwestii, kim jest analityk danych i co zrobić, aby nim zostać, warto najpierw dokładnie wyjaśnić, co to jest Big Data. Najprościej mówiąc, są to zbiory danych. Wyróżniają je jednak konkretne cechy:

  • ilość,
  • szybkość,
  • różnorodność.

Big Data obejmuje zazwyczaj ogromne ilości danych, które nie sposób zliczyć i przeanalizować przy użyciu prostych metod obliczeniowych. Mogą one przykładowo dotyczyć określonego ruchu na stronie internetowej.

Kolejna istotna cecha Big Data uzmysławia, że nowe dane z określonego zakresu napływają bardzo szybko i wymagają przetwarzania na bieżąco, aby w ogóle możliwe było ich zebranie. Tego typu dane mogą być także różnorodne i nieustrukturyzowane. Dzięki specjalnym narzędziom przetwarza się je i otrzymuje się z nich pożądane informacje. Big Data umożliwia zatem pozyskiwanie przeróżnych danych i tworzenie na ich podstawie obszernych analiz, pomocnych w rozwoju przedsiębiorstwa.

Czym zajmuje się analityk Big Data?

Kiedy już wiemy dokładnie, co to jest Big Data, możemy przejść do omówienia obowiązków analityka zajmującego się pracą z tego rodzaju danymi. Osoby na tym stanowisku przede wszystkim:

  • przetwarzają,
  • analizują,
  • wizualizują,
  • modelują dane,
  • tworzą raporty.

Chcą odpowiedzieć na pytanie o to, czym zajmuje się analityk Big Data, można zatem stwierdzić, że szeroko pojętą współpracą z danymi. Wykorzystuje on do tego celu odpowiednie programy i narzędzia. Następnie dane te stara się zwizualizować na – przykładowo – różnego rodzaju wykresach, aby w później opracowanym raporcie były one czytelne dla każdego.

W wyniku przeprowadzanych działań, analityk Big Data jest w stanie stworzyć również modele, które na podstawie zebranych danych z wcześniejszych okresów mogą pomóc w przewidzeniu przyszłych wydarzeń. To, czym zajmuje się analityk danych, jest zatem nie tylko „suchymi” wyliczeniami. Wyniki jego pracy mogą bowiem realnie wspomóc przedsiębiorstwo w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Ile zarabia analityk Big Data?

Zawód analityka Big Data wymaga szerokiego zakresu wiedzy oraz znajomości co najmniej kilku programów i narzędzi służących do analizy danych. Nietrudno się zatem domyślić, że wynagrodzenia na tym stanowisku są dość zachęcające. Ich wysokość jest uzależniona przede wszystkim od doświadczenia oraz posiadanego zakresu umiejętności. A zatem ile zarabia analityk Big Data? Mediana na stanowisku specjalisty wynosi nieco ponad 9 000 zł brutto. Juniorzy nierzadko zaczynają pracę z wynagrodzeniem na poziomie 6 500 zł brutto. Niektórzy starsi specjaliści mogą liczyć nawet na kwoty od kilkunastu do 20 000 zł brutto miesięcznie.

Zarobki analityka Big Data plasują się na tym poziomie nie bez powodu. Praca ta potrafi być wymagająca nawet dla doświadczonych specjalistów. Dla osób o analitycznym umyśle będzie to jednak z pewnością czysta przyjemność. Bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi jest niezwykle istotne w pracy analityka Big Data, a zatem dodatkowe kursy i szkolenia także mogą wpływać na wysokość wynagrodzenia. Zarobki mogą różnić się także w zależności od wielkości firmy i jej pozycji na rynku.

Jak zostać analitykiem Big Data?

Rozważając karierę zawodową w danej branży, warto zastanowić się nad obraniem odpowiedniej ścieżki edukacji. Jak zostać analitykiem Big Data? Obecnie wiele firm organizuje różnego rodzaju kursy i szkolenia, na których można nabyć wiedzę z zakresu programowania oraz obsługi narzędzi niezbędnych w pracy na tym stanowisku. Choć wiele osób decyduje się na zostanie samoukiem, może to okazać się jednak niewystarczające. Warto wybrać się na studia kształcące analityków Big Data, w których programie znajduje się każda z dziedzin niezbędna w przyszłej pracy.

Zastanawiając się nad tym, jak zostać analitykiem Big Data oraz jak zacząć karierę w tej branży, warto wziąć pod uwagę również cechy charakteru. Większość osób tkwi bowiem w błędnym przekonaniu, że jest to jedynie praca za biurkiem, w której doskonale odnaleźliby się introwertycy. Analityk Big Data nierzadko musi jednak przedstawiać sporządzane raporty na forum całego zespołu, a także stale komunikować się z pozostałymi członkami firmy w wielu kluczowych kwestiach.

Dla kogo zawód analityka Big Data?

Analityk Big Data to zatem posada idealna dla osób uwielbiających dziedziny ścisłe. Elementy matematyki i informatyki bowiem stale przeplatają się w tym zawodzie. Istotne jest posiadanie wiedzy z zakresu programowania – szczególnie cenione na tym stanowisku są Python oraz SQL. Narzędzia Power BI również są często używane przez analityków. Mile widziana jest przy tym wiedza z zakresu biznesu. Istotne jest także umiejętne przekazywanie uporządkowanych danych w sposób czytelny dla pozostałych osób pracujących w danej firmie.

Wymagania co do znajomości poszczególnych programów różnią się w zależności od danej firmy, jednakże w zdecydowanej większości pula jest podobna. Wspomniany wcześniej Python, SQL czy Power BI to jedne z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych na stanowisku analityka Big Data. Zaznajomienie się z jednym z nich znacznie ułatwia jednak naukę pozostałych. Jeśli ktoś przykładowo opanował Pythona, to nauka języka R, którym również często posługują się analitycy, okaże się stosunkowo prosta.

Analityk Big Data, czyli zawód przyszłości

Przekazana w powyższym wpisie wiedza na temat tego, czym jest Big Data, jak zacząć pracę analityka oraz jakie są obowiązki na tym stanowisku, uzmysławia, jak przyszłościowy jest to zawód. Obecnie dziedzina ta intensywnie się rozwija, a wykorzystywane narzędzia są stale udoskonalane. Świetnym rozwiązaniem dla osób pragnących zostać analitykami Big Data jest ukończenie studiów w tym kierunku. Znakomitą ścieżkę nauczania oferuje m.in. uczelnia Collegium Da Vinci. Nabytą wiedzę warto uzupełnić o szkolenia i kursy, których ukończenie zwiększa szansę na rynku pracy.