(Nie)poradnik maturzysty #11: Jak przekonać rodziców do swojej decyzji? – Collegium Da Vinci Poznań
29 maja 2024

(Nie)poradnik maturzysty #11: Jak przekonać rodziców do swojej decyzji?

Podjęłeś_łaś świadomą decyzję o kierunku studiów? Świetnie! Nie wiesz jednak jak przekazać rodzicom swój wybór? Może boisz się braku akceptacji z ich strony? Spokojnie - sprawdź wskazówki, które zawarliśmy w tym artykule. Przy odpowiedniej argumentacji rodzice na pewno zrozumieją, że wybrany przez Ciebie kierunek jest właśnie tym co Cię interesuje i co chcesz robić w przyszłości.

Decyzja o wyborze kierunku studiów powinna być Twoją niezależną decyzją. Oczywiście, warto skorzystać z rad osób bardziej doświadczonych – rodziców, nauczycieli, przyjaciół, doradcy zawodowego i innych osób dorosłych. Mimo faktu, że to przecież Ty będziesz studiować, dużą rolę w procesie wyboru kierunku studiów odegrają Twoi rodzice.

Niestety, nie zawsze rodzice dzielą entuzjazm swoich dzieci wobec określonych wyborów. Czasami mogą się obawiać o przyszłość pociech lub mieć własne pomysły na ich rozwój. Jak więc przekonać rodziców do swojej decyzji? Oto kilka uniwersalnych porad, które mogą pomóc w tej delikatnej kwestii.

Zbierz informacje

Zanim przystąpisz do dyskusji z rodzicami, gruntownie zbadaj swoją decyzję. Zbierz informacje na temat wybranej przez siebie ścieżki kariery, planu studiów oraz perspektyw zawodowych. Im lepiej zrozumiesz swoją decyzję, tym łatwiej będzie Ci przekonać rodziców.

Możesz użyć do tego tzw. mind mappingu, czyli mapy myśli. Mind mapping to szczególny rodzaj notowania, mający zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania oraz aktywować intuicję, dzięki wykorzystaniu jednoczesnej pracy obu półkul mózgowych. Metoda ta została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony’ego i Barry’ego Buzana.

Weź do ręki kartkę A4, na której napisz swoje imię i nazwisko. Na małych, żółtych, samoprzylepnych karteczkach wypisz cechy swojej osobowości i charakteru, a także rzeczy, które Cię interesują – to, co lubisz robić (po jednym elemencie na jednej karteczce). Najbliżej swojego imienia i nazwiska poprzyklejaj elementy, które są dla Ciebie najważniejsze, a te mniej ważne – dalej i najdalej.

Przygotuj argumenty

Przygotuj listę mocnych argumentów, które popierają Twoją decyzję. Może to być perspektywa zawodowa, możliwości rozwoju, potencjalne zarobki lub pasja, która Cię napędza. Im więcej konkretów będziesz miał do zaprezentowania, tym skuteczniej przekonasz rodziców.

Przygotuj analizę SWOT, czyli analizę potencjalnych mocnych stron danego kierunku czy uczelni, potencjalnych słabych stron Twojego wyboru (przygotuje Cię to na kontrargumenty rodziców), jak również możliwości, jakie wymarzony kierunek studiów czy wybrana uczelnia mogą przed Tobą otworzyć.

Pomyśl także o potencjalnych zagrożeniach, aby uniknąć rozczarowań. Stwórz na kartce papieru tabelę z czterema polami: mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia. Przeszukaj internet i wyszukaj najważniejsze informacje na ten temat: wypisz np. na jakich stanowiskach można podjąć pracę, ile może zarabiać osoba zatrudniona po takim kierunku studiów, jakie jest obecnie, i jakie będzie już wkrótce, zapotrzebowanie rynku na specjalistów z danej dziedziny itp.

Znajdź kompromis

Pokaż, jakie zalety ma wybrany przez Ciebie kierunek studiów lub dana uczelnia, jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów tej dziedziny, ile może zarabiać osoba, która ukończy Twój wymarzony kierunek.

Zaprezentuj rodzicom mapę myśli swoich cech i predyspozycji oraz wskaż te, które będą pomocne w studiowaniu na danym kierunku, a później w wykonywaniu pracy w danej dziedzinie. Daj rodzicom szansę wypowiedzieć się na ten temat, porozmawiaj z nimi o tym, co przygotowałeś i przedstawiłeś. Rozmowa prawie zawsze pomaga przy tego typu decyzjach.

Nie zawsze Twoje zdanie będzie się zgadzać z oczekiwaniami rodziców. W takim przypadku poszukajcie wspólnego rozwiązania. Może istnieje ścieżka kariery, która łączy Twoje zainteresowania z ich oczekiwaniami? Szukanie kompromisu może być kluczem do porozumienia.

Pokaż swoje zaangażowanie

Rodzice chcą widzieć, że jesteś gotowy do podjęcia wyzwania. Pokaż im, że masz plan działania i jesteś zdeterminowany, aby osiągnąć swoje cele. To może pomóc rozwiać ich obawy dotyczące Twojej decyzji.

Choć ważne jest wyrażenie swoich poglądów, równie istotne jest wysłuchanie opinii rodziców. Być może mają oni doświadczenie lub wiedzę, które mogą być cenne w podjęciu decyzji. Okazanie szacunku i otwarcie na dialog może zbudować lepszą atmosferę dyskusji.

Co najważniejsze – daj rodzicom czas!

Nie oczekuj, że Twoi rodzice natychmiast zaakceptują Twoją decyzję. Czasami potrzebują oni czasu, aby przetrawić informacje i zrozumieć Twoje motywacje. Bądź cierpliwy i otwarty na kolejne rozmowy.

Przekonywanie rodziców do swojej decyzji nie zawsze jest łatwe, ale z odpowiednim podejściem można osiągnąć porozumienie. Kluczem jest zrozumienie ich obaw, prezentacja konkretnych argumentów oraz gotowość do kompromisu. Pamiętaj również, że to Twoja przyszłość i masz prawo podejmować decyzje, które najlepiej odpowiadają Twoim celom i marzeniom.