Rekrutacja na studia – niezbędne informacje – Collegium Da Vinci Poznań
27 czerwca 2022

Rekrutacja na studia – niezbędne informacje

Pytań i wątpliwości jest sporo. Tym artykułem chcemy odpowiedzieć na pierwsze i rozwiać drugie!

Absolwenci szkół średnich, ale też ci, którzy ukończyli studia pierwszego lub drugiego stopnia i chcieliby kontynuować naukę, ale nie pamiętają, jak dokonuje się zapisów, zastanawiają się zapewne, jak wygląda rekrutacja na studia. Proces ten może się wydawać skomplikowany szczególnie tej pierwszej grupie zainteresowanych.

Maturzyści, którzy właśnie opuszczają mury szkół średnich i wybierają wymarzone kierunki studiów, jeszcze niedoświadczeni w rekrutacyjnej materii, na pewno szukają wiadomości o tym, co przygotować do swojego podania, jak napisać życiorys na studia i czy jest to w ogóle konieczne, a także jakie zdjęcia na studia trzeba zrobić. Pytań i wątpliwości jest sporo. Tym artykułem chcemy odpowiedzieć na pierwsze i rozwiać drugie!

Kluczowa kwestia: do kiedy trwa rekrutacja na studia?

Jedną z ważniejszych spraw, jaką należy sprawdzić, przygotowując się do rekrutacji, jest zapoznanie się z harmonogramem uczelni. Grozę może budzić wizja wysłania podania po terminie, dlatego dobrze wiedzieć, do kiedy trwa rekrutacja na studia, które chcemy rozpocząć. Na studia stacjonarne na uczelniach publicznych zazwyczaj trwa ona do połowy lipca. W przypadku studiów niestacjonarnych koniec zbierania podań od kandydatów najczęściej przypada na koniec sierpnia. Inaczej sytuacja wygląda na uczelniach niepublicznych.

Większość z nich prowadzi zapisy tak długo, jak dysponuje wolnymi miejscami, ale nie dłużej niż do końca września. Tak rekrutacja wygląda w przypadku Collegium Da Vinci, które zapisy rozpoczyna 15 stycznia, a kończy nie później niż do 30 września. Daje to komfort i szansę tym, którzy nie dostali się na wcześniej wybrane kierunki, a jednak chcieliby od października kontynuować swoją edukację. O przyjęciu na studia w Collegium Da Vinci decyduje kolejność zgłoszeń. Inaczej jest tylko na grafice, która wymaga odbycia rozmowy wstępnej.

Rekrutacja na studia krok po kroku

Podanie podaniem – jak wspomnieliśmy, często w ogóle nie jest konieczne. Proces rekrutacyjny jest w gruncie rzeczy prosty i nie musi generować niepotrzebnego stresu. Collegium Da Vinci ułatwia rekrutację, prowadząc ją online. Jak wyglądają zapisy?

  1. Rejestrujemy się w systemie. 
  2. Wypełniamy formularz, gdzie konieczne jest podanie danych osobowych i kontaktowych.
  3. Zaznaczamy odpowiedni kierunek studiów.
  4. Dokonujemy opłaty wpisowej. 
  5. Podpisujemy przesłane przez szkołę dokumenty online. Taka formuła ułatwia sprawę – wszystko możemy sygnować w dowolnym momencie, gdziekolwiek jesteśmy. Niczego nie musimy drukować ani przesyłać tradycyjną pocztą. Uczelnia zobowiązana jest do zapewnienia bezpieczeństwa danym.
  6. Jeśli mimo wszystko ktokolwiek miałby obawy co do takiej formy rekrutacji zdalnej i wolałby bardziej tradycyjną metodę złożenia wymaganych dokumentów, oczywiście jest ona możliwa. Komplet pism można przekazać osobiście na uczelni lub wysyłając go tradycyjną pocztą na adres szkoły.
  7. Na koniec uczelnia poprosi o dostarczenie świadectwa maturalnego w przypadku kandydowania na studia pierwszego lub drugiego stopnia, bądź też jednolite studia magisterskie. Dokument trzeba przedstawić w siedzibie Collegium Da Vinci w ciągu 7 dni od podpisania umowy. Promocja „Niższe czesne” zakłada przy tym, że świadectwo dostarczone zostanie do 12 lipca. Analogicznie na pozostałe studia należy złożyć inne dokumenty, np. dyplomy poświadczające, że jesteśmy absolwentami uczelni wyższej.
  8. Jeszcze na etapie rekrutacji, przed podpisaniem umowy, poprosimy Cię o dostarczenie zdjęcia niezbędnego chociażby do wydania legitymacji studenckiej. Jakie zdjęcia na studia są odpowiednie? Fotografia powinna mieć wymiary 45 x 35 mm i przedstawiać naszą twarz. Zdjęcie musi być wyraźne, tło gładkie, a całość prezentować się oficjalnie.

Jak wygląda rekrutacja na studia?

Tak naprawdę jest banalnie prosta! Wystarczy dostosować się do wskazówek i dokładnie czytać informacje na stronie uczelni. Prawidłowo przeprowadzony proces rekrutacyjny jest wstępem do sukcesu – przyjęcia na wymarzone studia.