Metropolia pod lupą studentów Urban Management – Collegium Da Vinci Poznań

Metropolia pod lupą studentów Urban Management

Spotkanie poprowadzili Huub Droogh i podwarszawscy samorządowcy

Realne wyzwania, problemy oraz potencjał ośrodków metropolitarnych, to tematyka pierwszych wyjazdowych zajęć międzynarodowej grupy studentów kierunku Urban Management. Powiat Warszawski Zachodni oraz Miasto i Gmina Piaseczno to tereny, które odwiedzili jako pierwsze. Wyjazdowi przewodniczył Huub Droogh, wykładowca CDV, ceniony urbanista, na co dzień związany z holenderskim Rothuizen i RDH Urban.

Wybór obszaru nie był przypadkowy. Gwałtowny rozwój przestrzeni stanowi jedno z największych wyzwań tego wieku. Granice administracyjne miast nie odzwierciedlają, jak dawniej, fizycznych, społecznych, gospodarczych, kulturalnych czy środowiskowych podziałów. Graniczące ze stolicą oraz będące częścią tzw. Obszaru Metropolitarnego Warszawy Piaseczno i Powiat Warszawski Zachodni są dla studentów bardzo konkretnym przykładem procesów rozwojowych w otoczeniu metropolii – podkreśla Sylwia Mikołajczak, pełnomocnik dziekana ds. kierunku Urban Management.

Kierunek Urban Management stawia na praktykę i naukę poprzez projekty, dlatego program wyjazdu uwzględnił spotkania i wspólną pracę z praktykami, i to z tzw. pierwszego frontu działania. Studenci mieli okazję poznać i porozmawiać ze Starostą Powiatu Warszawskiego Zachodniego Janem Żychlińskim oraz Burmistrzem Piaseczna Danielem Putkiewiczem. To samorządowcy z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w zarządzaniu. W części warsztatowej studenci wysłuchali oraz pracowali wspólnie z osobami na co dzień rozstrzygającymi w procesach planistycznych, aktywnie zaangażowanymi w ich realizację: Anną Kowalską, Naczelniczką Wydziału Architektury i Budownictwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Robertem Widzem – Przewodniczącym Komisji Polityki Gospodarczej Rady Miejskiej Piaseczna i Naczelniczką Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta i Gminy Anną Pakulińską-Attia.

To jeden z pierwszych takich wyjazdów. Kolejne, w tym także zagraniczne, mają dać studentom cenną wiedzę, szansę na budowanie przyszłych zawodowych kontaktów oraz otwarcie się na doświadczenie i praktykę międzynarodową. To również niepowtarzalna okazja na poznawanie i porównywanie podobnych procesów w krajach, z których pochodzą nasi studenci – dodaje Sylwia Mikołajczak.

Urban Management to nowy, anglojęzyczny kierunek w CDV, realizowany w partnerstwie polsko-holenderskim. Jednym z głównych wykładowców jest ceniony holenderski urbanista Huub Droogh. Kierunek łączy kilka dyscyplin naukowych. Kształci międzynarodowych specjalistów w obszarach planowania i zarządzania urbanistycznego, rozumiejących zachodzące procesy i potrafiących komunikować się i współpracować z sobą.