Nauka w czasach #socialdistancing | Collegium Da Vinci Poznań

Nauka w czasach #socialdistancing

Zajęcia online nie są takie straszne, wystarczy się dobrze przygotować - Agnieszka Walczak

Agnieszka Walczak z wykształcenia jest filologiem specjalizującym się w zarządzaniu projektami i budowaniu zespołów. Ma bogate doświadczenie w kierowaniu lokalnymi oraz międzynarodowymi zespołami projektowymi w instytucjach państwowych i obsługowo-sprzedażowymi w sektorze prywatnym. W Collegium Da Vinci prowadzi zajęcia na Mediaworkingu i tak, jak pozostali wykładowcy musiała się zmierzyć z nowym wyzwaniem, a mianowicie prowadzeniem zajęć wyłącznie online.

Jak wyglądają takie zajęcia u osoby, która na pierwszym miejscu stawia kontakt bezpośredni i rozmowy na żywo? Oto sposoby Agnieszki Walczak.

Przygotowanie do zajęć? To przede wszystkim analiza możliwości zrealizowania treści nauczania w obecnych warunkach, a więc w ramach pracy zdalnej. Planując kurs, a potem poszczególne zajęcia, biorę pod uwagę zagadnienia merytoryczne (tu wszystko musi się zgadzać), elementy, które mogę omówić ze studentkami i studentami w ramach spotkań na Hangouts Meet oraz te, którymi mogę poszerzyć ich horyzonty i zachęcić do dalszych poszukiwań, a więc seria materiałów dodatkowych w różnych formach, od plików pdf przez filmy aż do podcastów. Układając kurs mam na uwadze to, że część studentek i studentów z różnych powodów nie będzie mogła pojawić się online w zaplanowanych godzinach, a więc przesyłane materiały staram się tworzyć na tyle szczegółowo by nikomu nic nie umknęło. Ze względu na realizację zajęć w ciągu 3 miesięcy materiały udostępniam stopniowo.

Bardzo ważna jest dla mnie aktywność studentek i studentów. W związku z tym, mimo że najbardziej lubię rozmowę live, pozwalam na wypowiadanie się na chacie, co dla niektórych osób może być w obecnych warunkach prostsze lub mniej stresujące. Doceniam każdą wypowiedź. Co więcej, skłaniam do pracy indywidualnej poprzez zadania wymagające zapisania swoich pomysłów oraz przemyśleń i przesłania ich poprzez platformę e-learningową, tak by każdy mógł się nimi podzielić, choć nie zawsze na forum całej grupy. Moje zajęcia to w dużej mierze praca zespołowa. Nie narzucam studentkom i studentom  z jakich narzędzi do komunikacji w grupie korzystać. Ustaliliśmy, że wspólne spotkania będą odbywać się zgodnie z sugestią CDV na Hangouts Meet (wg konkretnych zasad), a materiały znajdą się na platformie e-learningowej, tak by nie wprowadzać zbyt wielu narzędzi i chaosu. Pozostałe wykorzystywane narzędzia to autonomiczny wybór poszczególnych zespołów. Przed nami jeszcze wiele godzin zajęć i pole do ciągłego ich udoskonalania. Nie wszystko jest idealne, zdarzają się potknięcia, ale zgodnie z podejściem zwinnym, na bieżąco pracuję nad nowszą i lepszą wersją dostarczanego produktu.

Na przykładzie Pani Agnieszki (ale nie tylko) widzimy, że nasi wykładowcy bardzo profesjonalnie podchodzą do prowadzenia zajęć. Dzięki takiemu zaangażowaniu, studenci CDV bez problemu mogą zdobywać wiedzę i czerpać, jak najwięcej z zajęć online.