Rektor CollegiumDa Vinci na konferencji Open Eyes Economy Summit 2024 - Collegium Da Vinci Poznań
Treść Menu ogólne Menu studiów Stopka

Rektor Collegium
Da Vinci na konferencji
Open Eyes Economy Summit 2024

Dr hab. Marek Zieliński wziął udział w dyskusji na temat kompetencji cyfrowych Polaków.

W środę, 20 listopada 2024 roku, Rektor Collegium Da Vinci, dr hab. Marek Zieliński, wziął udział w panelu dyskusyjnym „Kompetencje cyfrowe Polaków” podczas IX edycji Open Eyes Economy Summit w Krakowie. Wydarzenie zgromadziło liderów opinii z biznesu, polityki, nauki i kultury, którzy wspólnie podejmowali kluczowe tematy związane z przyszłością Europy, etyką w życiu publicznym oraz wyzwaniami cyfrowymi.

Rektor CDV, razem z Anną Panek, członkinią zarządu Sooney Finance, debatowali na temat kluczowych wyzwań w obszarze kształtowania kompetencji cyfrowych w polskim społeczeństwie. Podkreślono, że Polska pozostaje poniżej średniej unijnej zarówno w zakresie podstawowych, jak i zaawansowanych umiejętności cyfrowych. Zwrócono także uwagę na niedostateczną reprezentację specjalistów ICT na rynku pracy oraz niski, choć zbliżony do unijnego, udział kobiet w sektorze technologii.

Podkreślono znaczenie edukacji jako kluczowego narzędzia wspierającego rozwój kompetencji cyfrowych. Jak zaznaczono w trakcie panelu, mimo podejmowanych działań, dane jasno wskazują na konieczność kontynuacji i intensyfikacji działań wspierających rozwój umiejętności cyfrowych, szczególnie w kontekście globalnej transformacji technologicznej.

Open Eyes Economy Summit to międzynarodowa platforma wymiany myśli, która w tym roku zgromadziła uczestników w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Po raz dziewiąty OEES stał się przestrzenią wymiany spostrzeżeń na bieżące tematy gospodarcze, polityczne i społeczne. Na wydarzeniu zjawili się politycy, ekonomiści, samorządowcy, managerowie z wieloletnim stażem, a także przedstawiciele organizacji i przedsiębiorstw, których łączy problematyka wyzwań współczesnej Europy.

Motyw przewodni „Dusza Europy”, poruszany w wielu dyskusjach, zachęcił do refleksji na temat przyszłości Europy, jej tożsamości i wartości ją kształtujących. Podjęto szeroką gamę bieżących tematów gospodarczych, politycznych i społecznych, w tym dotyczących m.in. etyki w życiu publicznym, kompetencji przyszłości, zielonej transformacji, zrównoważonego inwestowania, cyfrowej transformacji miast i ochrony krajobrazu.

Collegium Da Vinci dumnie wspiera inicjatywy promujące rozwój i innowacyjność w edukacji oraz technologii.