Nauka w czasach #socialdistancing | Collegium Da Vinci Poznań

Nauka w czasach #socialdistancing

Z perspektywy studenta

Zaoczni mają za sobą pierwszy weekendowy zjazd w formie online, dzienni też dzielnie pracują już od kilku dni. To naprawdę budujące, nie tylko dla nas studentów, ale dla całej naszej uczelnianej społeczności, że w obliczu tak niespodziewanych i trudnych wydarzeń, jakimi są pandemia koronawirusa i #selfisolation, my wciąż działamy, zdobywamy wiedzę, kształcimy się i pozostajemy CIEKAWI.

O tym, że zajęcia w CDV będą różnić się od zajęć na innych uczelniach byłam przekonana już od pierwszego zjazdu. Wykładowcy prowadzili zajęcia w sposób bardzo angażujący studentów, co za każdym razem owocowało nie tylko naszą nową wiedzą, ale również rozumieniem istoty poszczególnych zajęć. Teraz, kiedy wszyscy musieliśmy przenieść się w przestrzeń online, zarówno wykładowcy jak i studenci, wciąż mam wrażenie, że CDV radzi sobie z tym lepiej od innych.

Cała otoczka organizacyjna działa bez zarzutu. Studenci otrzymują wcześniej maile od wykładowców z kompletem informacji na temat otwartych dla nich kursów. Nie trzeba logować się do miliona różnych platform, wszystko odbywa się za pośrednictwem e-learning.cdv. Poza tym o wszelkich zmianach jesteśmy informowani z wyprzedzeniem. W planie zajęć, który jest na bieżąco modyfikowany, przy nazwisku wykładowcy mamy odnośnik, który kieruje nas w czasie trwania zajęć bezpośrednio do czatu z nim.

Wykładowcy nie mają problemu ze sprzętem, takim jak głośniki czy kamera. Nikt nie puka w mikrofon i nie pyta czy go słychać, nikt również nie ma kamery ustawionej tak, że pokazuje tylko czubek nosa.
Po każdych zajęciach słyszymy od prowadzących, że są oni tutaj dla nas, że jeśli mamy jakikolwiek problem, czy pytania odnośnie materiałów lub zajęć, możemy śmiało komunikować się z nimi w wybranej przez nas formie.
Dodatkowo proszą oni również o feedback, jeśli tylko jest coś co chcielibyśmy zmienić. Zależy im żeby wciąż doskonalić tą nową formę zajęć w taki sposób, żeby była ona jak najbardziej efektywna oraz przyjazna studentowi.

Czuję, że moja uczelnia robi wszystko, aby ten trudny czas self-isolation oraz nauki online był dla nas jak najprzyjemniejszy i odpowiednio zorganizowany. Cieszę się, że mogę studiować na uczelni, w której wykładowcy, w tych trudnych czasach, nie pozostawiają studentów samych sobie.

Przekazuję również opinie moich koleżanek i kolegów. Doceniamy i dziękujemy ?

Bożena Kurzyńska, mediaworking II rok, tryb niestacjonarny

“Po pierwszych zajęciach online zostałem nimi mile zaskoczony. Kontakt z wykładowcą jest na najwyższym poziomie. Zarówno studenci, jak i wykładowcy starają się zrobić wszystko by zajęcia przebiegały w najlepszy możliwy sposób. Najważniejszy w tej sytuacji jest fakt, żeby umieć pogodzić studia z tym, co się dzieje w domu, znaleźć na nie czas oraz chwilę skupienia. Są to pierwsze zajęcia w takiej formie, w których mam przyjemność uczestniczyć i stwierdzam że jest to bardzo dobrą opcją oraz najlepszym wyjściem w obecnej sytuacji. ”
Adrian Papla
IT Project Management II rok, tryb niestacjonarny
“Uważam, że zajęcia online nie są dużą przeszkodą w zdobywaniu wiedzy. Jako student informatyki ze specjalizacją „projektowanie gier” pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest to nawet udogodnienie. Praca np. na Discordzie daje prowadzącemu możliwość lepszego wglądu w to co robimy, przez co może wesprzeć nas po prostu przełączając się między studentami w aplikacji. Mamy wygodniejszy wgląd do poszczególnych prezentacji wprost z naszego ekranu, a wykładowca przemawia przez nasze słuchawki, dzięki czemu nic nam już nie umyka. No i nie zapominajmy, że teraz można siedzieć na wykładzie w piżamie.”
Damian Klabuhn
Informatyka, specjalizacja projektowanie gier i mediów interaktywnych 2 rok, tryb stacjonarny
“Uważam, że wykładowcy świetnie poradzili sobie z prowadzeniem zajęć w tak nietypowej formule. Zadania, które od nich dostajemy są ciekawe, a pomimo zajęć online, nadal pracujemy w grupach. Obawiałam się trochę tych zajęć, jednak pozytywnie mnie zaskoczyły.”
Julia Latajka
Zarządzanie kreatywne I rok, tryb stacjonarny.
“W moim przypadku zajęcia online odbyły się bez jakichkolwiek problemów w przypadku wykładowców, którzy faktycznie chcieli z nami te zajęcia przeprowadzić. Hangouts dołączony do planu na WU był z pewnością dużym ułatwieniem dla samych wykładowców, w niektórych przypadkach korzystaliśmy z Zoom, które jest moim zdaniem lepszą platformą, ale Hangouts w zupełności wystarcza. Zajęcia online wpłynęły na jakość dostarczanych nam materiałów (np. Pani Magdalena Ignaczak przygotowała nam prezentację uzupełnioną o komentarze audio - do takiej prezentacji z powodzeniem można wrócić później i odtworzyć praktycznie w 100% wykład). Wirtualna uczelnia posiada wszystkie niezbędne narzędzia administracyjne do przeprowadzania przez wykładowców takich zajęć (możliwość sprawdzania obecności, udostępniania materiałów, tworzenia ankiet) - jej wygląd jest jednak dosyć przestarzały. Nie uważam jednak, aby był to czynnik wpływający negatywnie na same zajęcia, szczególnie że uczelnia zaczęła pracować nad platformą do e-learningu. Sytuacja z jaką się mierzymy spadła na wszystkich niespodziewanie, jednak jesteśmy w stanie wyjść z tego obronną ręką, jeśli wszyscy będziemy na siebie uważać i współpracować. Wykładowców należy docenić za chęć i próbę podjęcia się prowadzenia tych zajęć, za chęć przełamania schematów i wzniesienia siebie samych jak i nas na nowy poziom. ”
Maksymilian Wawrzyniak
Informatyka III rok, tryb niestacjonarny.
“Idea zajęć online niosła za sobą wiele obaw i niewiadomych. A już po pierwszych 10 godzinach widzę, że wygląda to dobrze! Nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem jednak przez internet również można się uczyć z przyjemnością oraz efektywnie. Wykładowcy i studenci dokładają wszelkich starań, żeby zajęcia udało się przeprowadzić bez żadnych komplikacji i w większości się udaje. Każdy z nas musi się rozprawić z kwestiami technicznymi, ale idzie nam dobrze, a myślę, że z czasem będzie jeszcze lepiej. Cieszę się, że mogę kontynuować zajęcia, swoją edukację mimo ciężkiej sytuacji. Wierzę, że da nam to szanse na dalszy rozwój i pogłębianie wiedzy nie wychodząc z domu. Ja lubię doświadczać i próbować nowych rzeczy dlatego studiowanie online bardzo mnie ciekawi. ”
Inez Królikowska
Doradztwo i coaching II rok, tryb stacjonarny
“Nie jest to idealny sposób nauczania, ale na ten czas nie widzę nic lepszego. ”
Mateusz Cichy
Zarządzanie kreatywne II stopnia, II rok, tryb niestacjonarny.
“Według mnie zajęcia mają bardzo ciekawą, a przede wszystkim komfortową formę dla osób „dojeżdżających”. Mimo dystansu mam wrażenie, że można wytworzyć lepszą więź z wykładowcą, czy też bardziej się skupić na omawianym temacie, m.in. ze względu na komfort miejsca realizacji zajęć. Wykładowcy bardzo szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości co upewniło mnie w tym, że zajęcia będą przebiegały bezproblemowo.”
Monika Krakowiak
Grafika II rok, tryb niestacjonarny
“Zajęcia są zorganizowane zaskakująco dobrze, pomimo złej sytuacji na świecie, w procesie nauczania nie zmieniło się dla mnie za wiele po za miejscem. Mam dostęp do wykładowców przez wszystkie dostępne mi komunikatory.”
Rafał Bilicki
Grafika III rok, tryb stacjonarny

Powtarzając za Rektorem, apeluję do całej społeczności CDV: Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce.

  • Unikajmy skupisk ludzkich.
  • Myjmy często ręce, nie dotykajmy bez potrzeby twarzy.
  • Zwracajmy uwagę innym na właściwe zachowania!
  • Ograniczajmy kontakt z innymi osobami, szczególnie tymi będącymi w grupach podwyższonego ryzyka.

W przypadku gdy zaobserwujecie u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie proszę powiadomcie stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoście się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Powodzenia, owocnej nauki i przede wszystkim dużo zdrowia! #zostanwdomu

Bożena Kurzyńska, mediaworking II rok, tryb niestacjonarny

W imieniu wykładowców i pracowników dziękujemy za miłe słowa. Cieszymy się, że w miarę możliwości stwarzamy naszym studentom szansę na kontynuowanie nauki. Zdajemy sobie sprawę, że czasami przeszkodę stanowią problemy techniczne, ale na zajęciach też się zdarza, że rzutnik nie zadziała, albo w mikrofonie skończy się bateria, a mimo to idziemy dalej.

Powodzenia życzymy nam wszystkim!
Wykładowcy i pracownicy CDV.

“Pierwsze wrażenie z prowadzenia zajęć online? Super sprawa :) Szczególnie wtedy, gdy naprawdę czuję, że studenci są po drugiej stronie. Odkryłam, że jestem fanem chatu na Google Meet, także keep going, piszcie, udzielajcie się, pytajcie i twórzmy te zajęcia z Prawa reklamy razem!”
Monika Chajec
Wykładowca: Prawo reklamy, Studio Adwokackie, Kancelaria Moniki Chajec