Nauka w czasach #socialdistancing | Collegium Da Vinci Poznań

Nauka w czasach #socialdistancing

Tym razem z perspektywy wykładowcy

Kojarzycie wykładowcę dra inż. Szymona Maćkowiaka? To nasz człowiek od liczb, fizyki i komputerów.

Jak sam mówi: „We współczesnym świecie jesteśmy świadkami rewolucji, która opiera się na dwóch filarach. Pierwszym jest ogrom zalewających nas danych (finansowych, pogodowych, przyrodniczych, społecznościowych), które są gromadzone w bazach danych zarówno relacyjnych, jak i nierelacyjnych. Drugim filarem są rozwijające się na naszych oczach techniki sztucznej inteligencji oraz ich postępująca implementacja w programach i urządzeniach powszechnego użytku (w telefonach, komputerach, usługach sieciowych a nawet w domach, samochodach, odkurzaczach czy lodówkach). Okazuje się, że właśnie te algorytmy pozwalają na skuteczną i wyjątkowo cenną analizę dużych zbiorów informacji, a ekstrakcja wiedzy z gigabajtów danych w XXI wieku zdaje się być równie ważna jak rafinacja nafty i benzyny z ropy naftowej w wieku XX”.

Na kierunku Data Science dr inż. Szymon Maćkowiak uczy studentów narzędzi analizy oraz techniki zarządzania danymi w systemach bazodanowych, jak również języków programowania nastawionych na wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji (Python, R). To wszystko brzmi bardzo skomplikowanie.

Ale, ale… Jest też coś, co mówi wszystkim o wiele więcej: analiza matematyczna. Niby mniej skomplikowane, a jednak może budzić u niektórych złe wspomnienia z czasów szkolnych. Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Dr Szymon Maćkowiak postanowił podzielić się z nami swoimi sposobami na przygotowanie i prowadzenie zajęć online.
Zobaczcie sami, jak wygląda praca wykładowcy od kuchni w czasach #socialdistancing i o co chodzi z analizą matematyczną.

Kamera akcja!