CIEKAWOŚĆ: reaktywacja – Collegium Da Vinci Poznań

CIEKAWOŚĆ: reaktywacja

Na frontowej ścianie CDV powstał nowy mural.

Jak widzicie CIEKAWOŚĆ oznacza też ciągłą zmianę. Mural na frontowej ścianie, autorstwa Nahila Yusera – absolwenta CDV na kierunku grafika, został zastąpiony przez kolejne dzieło.

Piotr Voelkel, współzałożyciel CDV: „Kocham sztukę i wiem, ile jej zawdzięczam. Collegium da Vinci jest wypełnione sztuką na światowym poziomie i wiele razy słyszałem od studentów oraz absolwentów, jak bardzo cenią możliwość obcowania z nią na co dzień. Zależało mi na tym, aby sztuka pojawiła się też na zewnątrz budynku i dlatego z radością powitałem pomysł murala na elewacji. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy Alicję Biała, młodą, ale świetnie zapowiadającą się artystkę, która zaproponowała mural opowiadający o ciekawości i dialogu ludzi różnych, odległych kultur i cywilizacji. Żeby poznać i zrozumieć  świat, trzeba rozmawiać z obcymi, innymi. Dialog z takimi jak my, to strata czasu.”

Nowy mural nosi tytuł „Interest”, jest monochromatyczny i przedstawia stojące obok siebie postacie, niektóre z nich w maskach wskazujących na pochodzenie tych osób z różnych kultur i kontynentów. Ciekawi Was dlaczego? Collegium Da Vinci jest uczelnią, gdzie spotykają się ludzie z różnych krajów i kultur – mamy obecnie studentów z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kirgistanu, Turcji, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kenii i Zimbabwe. Również poprzez sztukę chcemy wyrazić naszą otwartość na innych ludzi, wskazać na wielką wagę, jaką przykładamy do poszanowania inności, do wzajemnego inspirowania się i uczenia od siebie nawzajem.

Rozmowa z Alicją Białą:

Mural dla Collegium Da Vinci to pierwszy mural mojego autorstwa w Poznaniu  – mówi Alicja Biała, poznanianka, artystka młodego pokolenia, obecnie studentka The Royal College of Art w Londynie, autorka prac prezentowanych i nagradzanych wcześniej w Niemczech, Danii, Chinach, Portugalii i Polsce.

Co mural przedstawia?

Kilka osób obok siebie, sześć lub siedem, w maskach świadczących o ich pochodzeniu z różnych kultur, z różnych kontynentów, przekazujących sobie wiedzę… szepczących do siebie…

Co szepczą?

Nie powiem. Trzeba przyjść i domyślić się. To mural pobudzający ciekawość… ciekawość historii, różnorodności i przyszłości.

Dlaczego w maskach?

Maski są ciekawe. Szkoda, że Polska jest taka zamknięta na inne kultury, więc ja próbuję iść w drugą stronę, za pomocą masek wyrażając dziedzictwo kulturowe różnych osób studiujących w Collegium Da Vinci.

Frontowa ściana CDV to wyjątkowe, wielkoformatowe miejsce ekspozycji. A Ty malujesz tylko do pewnej wysokości, pozostawiając wyższe partie ściany niezagospodarowane?

Mój mural przyjdą zobaczyć osoby, które chcą – nie jest moją intencją narzucać się, czyniąc go widocznym ze wszystkich stron. Dlatego schowałam mural za wzgórzem, by zaciekawił osoby, które będą przybliżać się do Uczelni Ludzi Ciekawych, np. od strony ulicy Księcia Józefa.

Inne prace Alicji Białej dostępne są w aktywnym linku TUTAJ