Wykładowczyni CDV dla Kalejdoskopu Kultury – Collegium Da Vinci Poznań

Wykładowczyni CDV dla Kalejdoskopu Kultury

O internetowych metodach inwigilacji i nadzoru w kontekście zarządzania kryzysem pandemicznym.

Publikacja Marianny Czwojdrak, wykładowczyni Collegium Da Vinci, znalazła się w premierowym numerze Kalejdoskopu Kultury, nowego czasopisma afiliowanego przez Uniwersytet Łódzki, Szkołę Filmową w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jak w artykule „Nadzorować i leczyć. Kultura technologiczna w dobie pandemii” pisze autorka:

Wirus w swoim fizycznym, choć nienamacalnym działaniu stanowi metaforę podstawowych mechanizmów nowoczesnej technologii: funkcjonuje niczym organiczny algorytm, nieograniczony przez modele geopolityczne i ekonomiczne, a będąc ponadpaństwowym bytem, upodabnia się do oplatającej Ziemię sieci komputerowo-internetowej. Wykorzystuje organizm ludzki jako nosiciela i medium, swobodnie porusza się w międzynarodowej przestrzeni, staje się bytem porównawczym dla strategii i narracji poszczególnych państw.

Poznaj Autorkę

Marianna Czwojdrak

Marianna Czwojdrak jest projektantką i badaczką nowych zjawisk komunikacji wizualnej. Obszarem jej zainteresowań jest styk designu i technologii cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem krytycznej refleksji dotyczącej ich wpływu na codzienne życie w ujęciu społecznym i geopolitycznym.

Absolwentka studiów magisterskich Media Design na Haute Ecole de l’art et design w Genewie. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w sektorze projektowym w Polsce, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Wykładowczyni na wydziale Komunikacji Wizualnej i Informatyki na Collegium Da Vinci w Poznaniu.

Stypendystka fundacji Stiftung Bauhaus Dessau w 2019.